هرج و مرج آشفته بازار مسکن هر روز پیچیده تر می شود


هرج و مرج گیج کننده بازار مسکن هر روز پیچیده تر می شود و اخبار و وعده های داده شده برای ساده سازی بازار و افزایش قدرت خرید مصرف کنندگان واقعی، خود عاملی برای دامن زدن به مشکلات مسکن است.

به گزارش سایت تفاهم به نقل از آرمان ملی، بررسی ها در این زمینه نشان می دهد که بازار مسکن در هفته های اخیر و همزمان با آغاز اصلاحات یارانه ای دولت و در شرایطی که اکثر کارشناسان بر عدم تاثیرگذاری اقتصادی تاکید داشتند. جراحی روی تورم مسکن همزمان با تدارک افزایش قیمت، وعده وزیر راه و شهرسازی برای افزایش ۷۰۰ میلیون تومانی تسهیلات خرید مسکن بهانه ای برای افزایش قیمت ها با توجه به افزایش قدرت خریداران واقعی شد. پول و اعتبار شامل نمی شود و تسهیلات خرید خانه مانند قبل خواهد بود.

تغییرات قیمتی در بازار همچنان به قوت خود باقی مانده و در این میان فضای افراط و تفریط را افزایش داده است، به طوری که در فضای مجازی که با توجه به تخلفات آن با واکنش دادستان تهران همراه شد، شاهد رشد وحشیانه تبلیغات با وعده خرید خانه در بهترین محلات پایتخت قبل از فروش بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون جایزه اهدا شد. تبلیغاتی که حکایت از کلاهبرداری جدید دارد و به دقت بررسی می شود که به دلیل بی توجهی سازمان های ذیربط و عدم نظارت متولیان بخش تعاون و بدون هیچ گونه سند مالکیتی و حتی پروانه ساختمانی و صاحبان این شرکت های فعال در حوزه تعاونی انجام می شود. شکل تعاونی ها از قوانین مشارکت در این بخش برای جذب سرمایه برای ساخت پروژه ها استفاده می کنند که اساساً غیرواقعی است و فقط روی کاغذ ظاهر می شود.

جمع آوری کمک های مالی برای پروژه های کاغذی

بر اساس این گزارش؛ با ورود به منطقه ۲۲ تهران، برج های مرتفع ساخته شده یا در حال ساخت به همراه چندین مرکز خرید و مراکز خرید تقریباً همه متقاضیان مسکن را به خرید و سکونت در این منطقه تشویق می کنند. اما تحقق این حق و امر طبیعی با افزایش شدید قیمت مسکن برای اکثر متقاضیان مسکن واقعی به یک آرزوی تقریبا دور تبدیل شده است تا خریداران از هر فرصتی برای تحقق این رویا استفاده کنند. این موضوع زمانی جالب می شود که خریداران خانه در این فضا وعده خرید مجازی یکی از این واحدها را با شرایط استثنایی جلب کنند، موضوعی که احتمالا برای اکثر افراد یا خانواده ها اتفاق افتاده است. آگهی خرید واحدهای ۶۰ متری در یکی از برج های منطقه ۲۲ تهران با رقمی تنها ۳۰۰ میلیون تومان به قدری جذاب است که به یکی از شرکت های خواستار خرید و سرمایه گذاری آنها مراجعه می کنم و این می شود. بیشتر. وقتی این فعالیت ساختمان جمعی را متوجه می شوم جذاب است. تعاونی مسکن شدم زیرا تجربه ثابت کرد که اگرچه برخی از تعاونی های مسکن دولتی با مشکلات و گلایه های فراوان مواجه بودند، اما اعتبار نام تعاونی باعث می شود سرمایه گذار احساس امنیت کند تعاونی مسکن در قلب منطقه ۲۲ و گفتگو با جوانان. مدیر فروش جنبه های مختلفی از این شرکت و شرکت های مشابه را فاش کرد که به نظر نمی رسد آینده خوشی برای اعضا و سرمایه گذاران آن داشته باشد. در واقع مدیر فروش شرایط ورود به پروژه این شرکت را پرداخت ۶۰۰ میلیون تومان در قالب یک واحد ۱۱۰ متری اعلام کرد که پس از آن قرار است ماهانه ۱۰ میلیون تومان اقساط به حساب شرکت واریز شود. البته این تمام ماجرا نبود، چون برای خرید یک واحد ۶۰ میلیونی فرقی نمی کرد و هزینه اولیه برای همه یکسان بود. دلیل این درخواست البته چندان پیچیده نبود، زیرا در مبنای این پروژه، مدیر جوان مدعی شد که با مشورت و توافق با شهرداری، تراکم ۱۶۵ هزار متر مربعی برای دریافت وجه از متقاضی دریافت کرده اند. بر این اساس. اما علت عدم صدور پروانه ساختمانی از سوی شهرداری به دلیل عدم وجود سند به نام شرکت بوده که به گفته مدیر فروش این تعاونی آخرین قسط مبلغ زمین واگذاری را پرداخت نکرده است. زمین به تعاونی
مروری بر وضعیت منطقه ۲۲ ممکن است بی اساس نباشد. زمین برای شخص حقوقی که برای ساخت چندین پروژه انبوه مانند ناقین غرب و مروید تعاونی مسکن تاسیس کرده است. مورد استفاده قرار گرفت اما در نهایت واحدی در اختیار سرمایه گذاران نبود و با تشکیل پرونده های مختلف در مراجع قضایی، دادگاه تصمیم به فروش زمین متعلق به سازنده برای تسویه بدهی مالباختگان گرفت. زمینی که این تعاونی های مسکن نیز از طریق دادگاه مدعی خرید یکی از آنها بودند اما مدیر فروش این شرکت نشان دادن تفاهم نامه و قرارداد خرید زمین به متقاضی سرمایه گذاری را منوط به مجوز هیئت مدیره دانست. سوال برانگیز است

فروش زمین که وجود ندارد؟

البته ماجرا به چند نکته ختم نشد و تنها مدیر فروش جوان این تعاونی در پاسخ به نگرانی های مطرح شده مبنی بر عدم صدور مجوز از سوی شهرداری و وضعیت سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون تومانی کافی است. فقط می توان گفت که شرکت با فروش زمین به خریداران پرداخت می کند. البته جدا از این که فروش زمینی که به دلیل پرداخت نشدن آخرین قسط به نام تعاونی منتقل نشده است اما و اگرهای زیادی دارد و مشخص نیست چرا تعاونی باید دریافت کند. پیش فروش و مبالغ هنگفت از متقاضیانی که هنوز زمین ندارند، مجلس مجوز ساخت آن را صادر کرد نه شهرداری. اما پاسخ این سوال را باید در خلاء قانونی پیش فروش مسکن جستجو کرد. در واقع سرمایه گذاری و پیش فروش مسکن در منطقه ۲۲ تهران از طریق تعاونی ها گسترش یافته است زیرا در قانون پیش فروش مسکن، سازندگان در صورتی که مجوز انجام معاملات پیش فروش را از وزارت راه و شهرسازی دریافت کنند. حداقل ۳۰ درصد از ساخت و ساز تکمیل شده است. این بدان معناست که شرکت علاوه بر مالکیت زمین که شامل ۶۰ درصد از سهم پروژه است، باید حداقل سرمایه برای اجرای ۳۰ درصد پروژه را نیز داشته باشد که در مجموع بیش از ۸۰ درصد از کل سرمایه پروژه را شامل می شود. یعنی از آنجایی که قانون تعاونی ها به همه اعضا اجازه سرمایه گذاری در مشارکت را می دهد، این شرکت ها از آن برای جذب متقاضیان استفاده می کنند و متأسفانه مسئولان نیز توجه چندانی به این خلأ قانونی ندارند که می تواند منجر به چنین تخلفاتی شود. خوشیار باقرپور رئیس فدراسیون تعاونی های عمرانی استان تهران با موضوع جست و جوی ساده در رسانه ها و فضای مجازی برای هشدارهای مکرر مسئولان در این زمینه چندی پیش در جمع خبرنگاران از شکل گیری تخلفات و کلاهبرداری های کلان در تهران خبر داد. منطقه ۲۲. ذی نفعان با استفاده از عدم اطلاع متقاضیان و البته فضای اقتصاد مسکن با وعده های وسوسه انگیز و غیرواقعی سعی در جذب خریدار و کسب پول گزاف دارند. البته این تخلفات که از ماه ها قبل وجود داشت، با اعلام وزیر راه و شهرسازی مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان وارد فاز جدیدی شد، البته محمود شایان، مدیرعامل بانک مسکن که متولی اصلی آن است. برای پرداخت این تسهیلات، عدم تصویب این پیشنهاد در شورای پول و اعتبار به معنای لغو وام ۷۰۰ میلیونی مسکن است که می تواند حداقل ۵۰ درصد از واحد را در بازار فعلی پوشش دهد، اما آثار این وعده همچنان افزایش یافت. بازار مسکن و دایره تخلفات فروشندگان کاغذ برای مسکن را گسترش داد.