هجرت زباله؟؟!!!! – پایگاه تحلیلی اخبار آنلاین


این روزها اغلب می بینم که خودروهای زیادی از روستاها وارد شهر می شوند و زباله های پلاستیکی خود را در سطل های زباله می ریزند و باعث افزایش زباله های شهری می شوند.
اما جریان چیست؟
۱️⃣- در گذشته هزینه جمع آوری و حمل زباله توسط روستاییان از محل اعتبارات ساختمانی روستا پرداخت می شد اما اخیراً دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان طی بولتنی اعلام کردند که روستاییان استحقاق این کار را ندارند. بودجه ساخت و ساز صرف مدیریت پسماند می شود.
۲- بر اساس قانون مصوب ۱۳۸۲ شورای اسلامی، مسئولیت جمع آوری پسماندهای روستایی بر عهده بخشداری و دهیاری ها بوده و تولید کننده پسماند موظف است هزینه جمع آوری زباله را بپردازد.
۳️⃣ با بخشنامه اخیر استاندار، جمع آوری پسماندهای روستایی با مشکل مواجه شده است، به طوری که روستاییان نمی توانند به صورت قانونی از بودجه عمرانی استفاده کنند و دریافت پول از روستاییان با توجه به وضعیت اقتصادی خود با موانعی مواجه می شوند و مردم نیز چنین می کنند. انگیزه کافی برای مشارکت مالی ندارند.
۴️⃣ در حال حاضر امکان جمع آوری زباله های روستایی وجود ندارد، یا زباله ها در کنار جاده ها، مزارع، دشت ها و جنگل ها رها می شوند و یا به شهرها منتقل می شوند و به نوعی زباله ها راهی برای مهاجرت پیدا می کنند!!! !!!
۵️⃣ گیلان در محاصره زباله و در معرض تهدید جدی زیست محیطی قرار دارد. بنابراین لازم است استانداری، فرمانداری، ادارات و محیط زیست در خصوص تعیین تکلیف پسماندهای روستایی تصمیم گیری کنند و فعالان اجتماعی باید به این موضوع توجه کنند.

* نقی هدایتی