نگرانی های تغذیه کودکان – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


شیردهی محدود عواقب جبران ناپذیری دارد که علیرغم آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران هنوز به دلایل مختلف و از دوران کودکی به دلایل مختلف از آن آگاه هستند. آنها از این مایع حیاتی محروم هستند.

با توجه به اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن ، اصلی ترین دغدغه متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا است.

موضوع کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه اشتباه والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر رایج است ، غافل از اینکه نیاز کودکان به غذا با بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و اختلال در رشد کودکان می شود چه چیزی می تواند بر او در هر مرحله از زندگی تأثیر بگذارد؟

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان باید از سن بالا برای جلوگیری از سوء تغذیه و اختلالات رشد ، از غذاها به ویژه شیر کم چرب استفاده کنند.

دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش آنها و عملکرد بعدی آنها در زندگی تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و قبل از بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و رژیم غذایی آنها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد ، در حالی که مکمل ها نباید بدون تجویز پزشک استفاده شوند. مکمل هایی مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می توانند باعث مسمومیت کودک شوند که عوارض جانبی زیادی را به همراه خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از تغذیه در دوران کودکی استفاده کرد. جلوگیری از بیماری در بزرگسالان باید محدود شود ، اما ارزشمند است با تغییر شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، از بیماری ها در بزرگسالان جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، سوءتغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از حساسیت بیش از حد والدین به ویژه مادران به تغذیه کودکان است که منجر به چنین واکنشی از کودک می شود.

گاهی اوقات چاقی و اضافه وزن در کودکان بین دو تا هفت سال دیده می شود که باید با آزمایشات لازم مورد آزمایش قرار گیرند تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات درمانی لازم به موقع انجام شود و مشکلاتی مانند فشار خون بالا ، بیماری های قلبی و عروقی ایجاد شود. به از دیابت و کوتاهی قد و توقف رشد جلوگیری می کند.

بنابراین ، با توجه به نمودار رشد طبیعی کودکان از یک تا پنج سال ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی مصرف (شامل نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و کودک باید حداقل پنج بار در روز وعده های غذایی (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده) بخورید.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجایی که شکم نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه وعده اصلی غذایی نیاز او را برطرف نمی کند و باید توجه داشت که این میان وعده تنها یک قسمت کوچک را برای برآوردن نیازهای تغذیه ای نوزاد و عدم جایگزینی وعده غذایی اصلی دارد.

دفتر چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس

دیدگاهتان را بنویسید