نگرانی در مورد طبقه بندی دسترسی به اینترنت


از طریق برنامه حالت مرور ایمن برای همه کاربران اتفاق می افتد

کاربران ایرانی همچنان در جستجوهای اینترنتی خود با پیام «جستجوی ایمن» مواجه می شوند که نشان می دهد این حالت همچنان برای آنها فعال است. اکنون چنین اتفاقی در آستانه روز ملی فناوری اطلاعات و البته پس از ماه‌ها تلاطم و کاهش کیفیت اینترنت، نگرانی کاربران را برای طبقه‌بندی دسترسی به اینترنت به عنوان اینترنت طاقچه‌ای به همراه داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، روز سه شنبه بسیاری از کاربران ایرانی در جستجوی اینترنتی خود با محدودیت هایی مواجه شدند که نشان می دهد تنظیمات «جستجوی ایمن» برای آنها فعال شده است.

به این ترتیب او متوجه شد که Safe Search Mode به صورت پیش فرض در موتورهای جستجوی گوگل و بینگ برای کاربران ایرانی فعال است و حتی نمی توان آن را غیرفعال کرد.

در واقع موتورهای جستجو آن را برای کودکان فعال می کنند تا نتوانند به محتوای نامناسب و خشونت آمیز دسترسی پیدا کنند و فعال سازی آن برای تمامی کاربران ایرانی موج جدیدی از اعتراض ها و انتقادها را نسبت به محدودیت های پی در پی در اینترنت به دنبال داشته است.

در زمان نگارش این مقاله، کاربران ایرانی همچنان از پیام «جستجوی ایمن به پنهان کردن محتوای صریح در جستجو کمک می‌کند؛ با محتوایی مانند تصاویری که خشونت را نشان می‌دهند و پیوندهایی به محتوای مستهجن» مواجه می‌شوند، استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد حالت مرور ایمن همچنان برای آنها فعال است. .

اکنون چنین اتفاقی در آستانه روز ملی فناوری اطلاعات و البته پس از ماه‌ها تلاطم و کاهش کیفیت اینترنت، نگرانی کاربران را برای طبقه‌بندی دسترسی به اینترنت به عنوان اینترنت طاقچه‌ای به همراه داشته است.

خطای ناخواسته یا محدودیت عمدی

با اعمال تنظیمات پیش فرض SafeSearch برای تمامی کاربران ایرانی، همه آنها کودک محسوب می شوند.

بررسی ها نشان می دهد اگرچه این وضعیت بیشتر به کاربران اینترنت همراه از ایران همراه اول و همراه اول گزارش می شود، اما برخی از کاربران اینترنت ثابت آن را تجربه کرده اند.

اما کاربران اینترنت موبایل امکان تغییر و غیرفعال کردن حالت جستجوی ایمن را ندارند و برخی از کاربران اینترنت ثابت می توانند این حالت را برای خود غیرفعال کنند.

مسدود شدن اینترنت برای کاربران ایرانی با انتشار سیم کارت های کودکان همراه شده است و همین موضوع شبهه اعمال این محدودیت از سوی اپراتورهای تلفن همراه را تقویت می کند.

این در حالی است که برخی از خودی ها اعلام کرده اند که اپراتورهای تلفن همراه در این زمینه نقشی ندارند و ممکن است این تغییرات از سطوح بالاتر مانند شرکت زیرساخت اعمال شده باشد.

از سوی دیگر، برخی از فعالان و کارشناسان معتقدند فعال شدن حالت جستجوی ایمن برای کاربران ایرانی ممکن است در نتیجه یک خطای فنی پس از فعال سازی اینترنت ایمن برای سیم کارت های کودکان رخ داده باشد، نه لزوما تغییر و محدودیت عمدی.

برخی دیگر معتقدند این اقدام توسط شرکت زیرساخت در راستای اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات صورت گرفته است.

این امکان دور از ذهن نیست، زیرا در ماه‌های گذشته و در راستای طرح آزمایشی که برای اولین بار در خوزستان اجرا شد، کاربران به آدرسی مربوط به پروژه‌ای که متعلق به موبایل اول بود هدایت شدند و با وارد کردن آدرس گوگل در یک آدرس، ابزارها را تبلیغ کردند. مرورگر موبایل اینترنت ملی و موتور جستجوی محلی

چنین فرضیه ای دور از ذهن به نظر نمی رسد; از آنجا که در همان روزی که کاربران ایرانی با محدودیت‌های جدید دسترسی به اینترنت مواجه شدند، اعضای شورای عالی فضای مجازی در جلسه‌ای راه‌اندازی مرورگرها و موتورهای جستجوی محلی را تایید کردند و خواستار پیشرفت بیشتر پروژه شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال جاری شدند. .

نظرسنجی بی نتیجه

ظاهراً طرح تخصصی شدن اینترنت که به گفته وزیر ارتباطات برای اجرای قانون فضای مجازی باید اجرایی شود، اکنون کلید خورده است.

دو هفته پیش عیسی زریبور در گفت و گوی تلویزیونی با تاکید بر اینکه اینترنت برای کودکان ربطی به طرح حمایتی ندارد، گفت: کودکان و نوجوانان در فضای مجازی بی پناه مانده اند و بهتر است برای تهدیدهایی که وجود دارد چاره ای بیندیشیم. به آنها در فضای مجازی

وی ارائه اینترنت برای کودکان را نوعی تخصص اینترنتی دانست و اعلام کرد که در آینده نزدیک با هماهنگی دستگاه های مختلف، بسترهای فیلتر شده در اختیار برخی گروه های خاص که به این بسترها نیاز دارند، ارائه می شود.

وی با دفاع از ایده تخصصی شدن یا قشربندی دسترسی به اینترنت گفت: ما می خواهیم فرصتی برای ارائه یک سری بسترهای فیلتر شده برای گروه هایی مانند اساتید و خبرنگاران داشته باشیم.

چند روز پس از تایید وزیر ارتباطات درباره اجرای طرح اینترنت کودک، مهدی سالم، سخنگوی وزارت ارتباطات و مدیر مرکز روابط عمومی این وزارتخانه، نظرسنجی را در شبکه اجتماعی توییتر انجام داد و از کاربران پرسید. اعلام کنند که استفاده ایمن از اینترنت برای مراقبت از فرزندانشان در فضای مجازی خوب است یا خیر.

تنها چند ساعت پس از انتشار این پست در توییتر سخنگوی وزارت ارتباطات، مشخص شد که اکثر کاربران مخالف اجرای چنین طرحی هستند.

در پاسخ به این نظرسنجی، بسیاری از کاربران آموزش و آموزش والدین را برای استفاده از کنترل های موجود در سیستم عامل ها، نرم افزارها، شبکه های مجازی و تلفن های همراه به عنوان روشی بهتر و موثرتر برای محافظت از فرزندان خود در نظر گرفتند.

به گفته آنها، هر خانواده ساختار و فرهنگ متفاوتی دارد و ترجیح می دهد تصمیم بگیرد که فرزندانشان بر اساس نیازها و تشخیص های خود به چه محتوایی دسترسی داشته باشند.

البته دو روز بعد مهدی سالم در توییتی اعلام کرد که ربات ها می توانند وارد نظرسنجی، دستکاری و ایجاد خطا شوند و دیگر آن را معیار خوبی برای سنجش آرای کاربران ندانست.

طبقه بندی دسترسی به اینترنت که اکنون با اینترنت کودکان آغاز شده و قرار است در آینده به طور گسترده در جامعه اعمال شود، نگرانی های جدی در مورد اعمال محدودیت های بیشتر، نقض حریم خصوصی و نظارت بر نوع محتوای کاربران ایجاد کرده است. استفاده کنید.

اگرچه به گفته مسئولان چنین اتفاقی ربطی به طرح امنیتی ندارد، اما اقدامی در راستای گمانه زنی های موجود در مورد اعمال محدودیت های اینترنتی است.