نوشابه استارلینک


از وعده دسترسی به اینترنت ماهواره ای تا دام استثمارگران

این روزها قطعی اینترنت بین المللی و فیلترینگ گسترده پیام ها و شبکه های اجتماعی باعث نارضایتی کاربران و شرکت های مجازی شده است. با این اوصاف، کاربران به دنبال راه هایی برای نجات از این وضعیت هستند و در میان آنها، بسیاری معتقدند رویای دسترسی رایگان به اینترنت تنها با دسترسی به سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک قابل توضیح است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، کاربران ایرانی علاقه مند به دسترسی به اینترنت استارلینک در هفته های گذشته و در شبکه های اجتماعی این درخواست را مستقیما با ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس در میان گذاشته اند. او با وعده پیگیری با مقامات آمریکایی برای رفع تحریم های اعمال شده علیه ایران، به کاربران ایرانی امیدوار شد. این وعده محقق شد و خزانه داری آمریکا در پاسخ به ماسک اعلام کرد که از صدور مجوزهای مربوط به فعالیت های مرتبط با دسترسی به اینترنت رایگان در ایران استقبال خواهد کرد. سرانجام ایلان ماسک در همان روز پس از آن در حساب توییتر خود از فعال شدن اینترنت استارلینک در ایران خبر داد. انتشار این خبر باعث شد تا هکرها به سرعت از موقعیت استفاده کنند و اپلیکیشنی به نام اینترنت استارلینک را به مردم ارائه دهند. اپلیکیشن هایی که به گفته کارشناسان همگی جعلی و بدافزار هستند.

رفع مجازات ها؛ بی نتیجه

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که امکان صادرات برخی تجهیزات اینترنتی ماهواره ای به ایران وجود دارد و اسپیس ایکس برای ارائه خدمات پهن باند اینترنت ماهواره ای استارلینک به ایران نیازی به مجوز نخواهد داشت. در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است: «دفتر اوپک از درخواست مجوزهای ویژه برای اجازه فعالیت های آزادی اینترنت در ایران برای هرگونه صادراتی که تحت مجوزهای فعلی نیست، استقبال می کند». سخنگوی وزارت خزانه داری در این زمینه به رویترز گفت: «دفتر کنترل دارایی خزانه داری (OFEC) قبلاً مجوز صادرات سخت افزار، نرم افزار و خدمات خاص مرتبط با ارتباطات اینترنتی به ایران را دارد.

عیسی زریبور، وزیر ارتباطات با بیان این مطلب، آب پاکی را روی دست کاربران ریخت و به خبرنگار ایرنا گفت: اهداف آنها (آمریکا) از ارائه اینترنت ماهواره ای به ایران مشخص است؛ در ۴۰ سال گذشته، آمریکایی ها هرگز دنبال منافع نبوده اند. جمهوری اسلامی ایران و مردم آن از هیچ اقدامی برای ضربه زدن به مردم فروگذار نکرده اند و این اقدام نیز در همین راستا است.» وی گفت: اگر هر اپراتور اینترنت ماهواره ای بخواهد قوانین منطقه ای کشور را بر اساس قوانین بین المللی ماهواره به رسمیت بشناسد، به گرمی با او دست می دهیم. زیرا شهروندانی که در مناطق کوهستانی زندگی می کنند، اتصال اینترنتی ندارند.» تا به امروز، SpaceX نزدیک به ۲۰۰۰ ماهواره را در شبکه ای به نام Starlink به مدار زمین پرتاب کرده است. سیستم اینترنت SpaceX به کابل های فیبر نوری نیاز ندارد و هدف از ارائه این است. خدمات دسترسی بخش بزرگی از مردم جهان به اینترنت است.اما استفاده از این سرویس مستلزم تجهیزات سخت افزاری خاصی است و ورود این تجهیزات به کشور رسما غیرممکن است زیرا صرف نظر از لغو تحریم ها و صدور مجوز برای صادرات چنین تجهیزاتی. به ایران، واردات آن به ایران مستلزم اخذ است در همین راستا، وزارت امور خارجه ایران هفته گذشته لغو برخی تحریم های مرتبط با اینترنت توسط آمریکا را اقدامی برای نقض حاکمیت ایران توصیف کرد و اعلام کرد که در این زمینه اقدام فوری انجام خواهد داد. در همان روز وب سایت رسمی استارلینک در ایران فیلتر شد.با همه اینها تاثیر قطع شدن اینترنت بر کاربران و شرکت های ایرانی به حدی است که امکان پذیر نیست. آنها همچنان به اینترنت رایگان Starlink دسترسی داشتند و این مشکل – با وجود قیمت نسبتاً بالای این تجهیزات – منجر به افزایش تقاضا برای دسترسی به دستگاه های مورد نیاز سرویس Starlink شد. بنابراین کارشناسان انتظار دارند تقاضای فعلی منجر به رونق قاچاق این تجهیزات و البته ورود محصولات تقلبی و غیراستاندارد شود. الجزیره در گزارشی در این باره نوشت: پس از حمله روسیه به اوکراین، آمریکا بیش از ۱۵ هزار ایستگاه استارلینک را به اوکراین فرستاده است، اما ایران ایستگاه های استارلینک را یک تهدید امنیتی می داند و از ورود آنها به کشور جلوگیری می کند. فعال سازی استارلینک در سراسر ایران نیازمند هزاران ایستگاه است که به دلیل عدم امکان واردات رسمی باید به صورت قاچاق که میلیون ها دلار هزینه دارد وارد شود.

تلاش هکرها برای سوء استفاده از کاربران

انتشار این خبر باعث انتشار فایل ها و اپلیکیشن هایی در فضای مجازی شد که نوید دسترسی به اینترنت از طریق ماهواره و استارلینک را می دهد. به گفته ناشران این اپلیکیشن ها، کاربران می توانند با دانلود آن ها از طریق ماهواره استارلینک به اینترنت متصل شوند، اما کارشناسان این حوزه می گویند همه این اپلیکیشن ها تنها بدافزار هستند و اتصال به اینترنت استارلینک نیازی به هیچ اپلیکیشن موبایلی ندارد. . اپلیکیشن های اصلی و رسمی استارلینک که در گوگل پلی و اپ استور قرار دارند، تنها شامل اپلیکیشن هایی شبیه به سرویس دهنده های اینترنتی در ایران هستند و کاربر تنها می تواند از طریق آن ها یک سری تنظیمات اولیه را انجام دهد. اپلیکیشن هایی که این روزها در شبکه های اجتماعی استارلینک منتشر می شوند تنها بدافزار هستند و استفاده از آنها می تواند باعث به خطر افتادن اطلاعات کاربران و سوء استفاده هکرها شود. آرین اقبال، کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات، در مورد اپلیکیشن های جعلی استارلینک در شبکه های مجازی گفت: «تمامی اپلیکیشن هایی که به نام استارلینک در شبکه های اجتماعی منتشر می شوند، نرم افزارهای مخرب هستند.» وی درباره الزامات اتصال می گوید: «استارلینک اپلیکیشن خاصی ندارد. به یک شبکه اینترنت استارلینک: «به طور کلی، برای اتصال به شبکه استارلینک، به یک ایستگاه زمینی نیاز است که یک آنتن است. یک سوئیچ اترنت روی این آنتن قرار می گیرد که برق را تامین می کند و به شبکه متصل می شود. همچنین یک روتر وجود دارد که امکان اشتراک گذاری اینترنت را فراهم می کند. برنامه رسمی استارلینک که در فروشگاه‌های اپلیکیشن قابل اعتماد در گوگل پلی یا اپل استور یافت می‌شود، در واقع فقط ابزاری برای مدیریت حساب کاربری است و می‌تواند تغییر بین ظرف‌ها را ممکن کند. این اپلیکیشن برای تنظیمات حساب کاربری است و به کاربران امکان دسترسی به اینترنت را نمی دهد.

قبل از مشکلات

آرین اقبال درباره وضعیت اینترنت استارلینک گفت: اینترنت استارلینک هنوز در کشور فعال نشده است، فعال شدن این اینترنت در کشور ما زمان بر است و نه تنها تجهیزات استارلینک وارد ایران نشده است، بلکه تجهیزات آن نیز در ایران بسیار محدود است. کشورهای منطقه دسترسی به تجهیزات این سرویس باید از طریق سفارش مستقیم انجام شود البته کاربران نمی توانند مستقیماً از طریق استارلینک سفارش دهند و احتمال اینکه در آینده این تجهیزات قاچاق شود بسیار زیاد است. قاچاقچیان قیمت بالای این تجهیزات را اعلام کردند که در صورت واردات رسمی و قانونی این تجهیزات در گران ترین حالت ۲۰ میلیون تومان خواهد بود اما در حال حاضر برای خرید چنین تجهیزاتی -البته با روش های غیر رسمی- هزینه ۵۰ الی ۶۰ میلیون تومان اعلام شده است. این سرویس اینترنتی هنوز فعال نشده است اما در صورت فعال شدن، دسترسی به آن مشکلات دیگری دارد.

وی همچنین افزود: در نسخه ۱.۵ استارلینک امکان ارتباط لیزری بین ماهواره ها ایجاد شد تا بتواند ترافیک را مثلاً از منطقه ما به آمریکا برساند تا در نهایت از آنجا وارد شبکه گوگل شود. که ما می‌توانیم از این اینترنت استفاده کنیم زیرا استارلینک با شبکه گوگل کار می‌کند این سیستم هنوز عملیاتی نشده است، زیرا استارلینک در حال حاضر با جامعه نجومی مشکل دارد ماهواره‌های استارلینک در فضا دید اخترشناسان را مختل می‌کنند و برای حل این مشکل، یک سری سپر بر روی ماهواره هایی قرار می گیرند که می توانند ارتباطات لیزری را با مشکل مواجه کنند.حالا اسپیس ایکس باید مشکل این سپرها را نیز برطرف کند.همه این موارد دست به دست هم داده اند تا ارتباط لیزری بین ماهواره ها برقرار نشود.اما ایلان ماسک اعلام کرد که اقبال می گوید: «برای رفع مشکل ارتباط لیزری، ارائه خدمات اینترنت به ایستگاه های زمینی بستگی دارد.» در مورد امکان دسترسی به اینترنت Starlink در کشورهای همسایه: “در حال حاضر، در حال حاضر اینترنت استارلینک فقط از ترکیه و امارات متحده عربی قابل دسترسی است که در ایران پوشش کاملی ندارند.» علاوه بر این، حتی اگر یک بشقاب ماهواره‌ای استارلینک قادر به ارسال سیگنال باشد، ارسال سیگنال‌های رادیویی در سراسر جهان نیازمند مجوز از مقامات نظارتی رادیویی هر کشور است. اکنون اگر چنین سیگنال‌هایی بدون مجوز ارسال می‌شد، استفاده از چنین سرویسی به طور طبیعی جرم محسوب می‌شد.» وی درباره سرعت و کیفیت اینترنت استارلینک گفت: طبق آمار رسمی استارلینک، سرعت این سرویس ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه است که در برخی نقاط ممکن است این عدد به ۲۰۰ مگابایت و در برخی مناطق به ۴۰ مگابایت برسد؛ زیرا اینترنت به اتصالات ماهواره ای بستگی دارد و ممکن است فرآیند ارسال و دریافت سیگنال‌ها به تاخیر بیفتد، زیرا ماهواره‌های استارلینک سیگنال‌هایی را از مدار لئو ارسال می‌کنند و این فرآیند تا حد زیادی به شرایط آب و هوایی بستگی دارد. اگر اینترنت در ایران به‌طور متوسط ​​مانند سایر کشورها سرعت داشته باشد، ما می توان انتظار داشت سرعت بین ۶۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه باشد و اگر این عدد را بر ۱۰ نفر تقسیم کنیم، هر یک از آنها با سرعت ۱ مگابیت به اینترنت دسترسی خواهند داشت که در شرایط فعلی قابل قبول است.

با این اوصاف می توان گفت هنوز اینترنت استارلینک در کشور فعال نشده است و تمامی اخبار مربوط به دانلود اپلیکیشن و اتصال به سرویس اینترنت ماهواره ای اشتباه است. همچنین اپلیکیشن های تبلیغ شده واقعی نیستند و نمی توانند تضمینی برای اتصال کاربران به اینترنت باشند.

منبع: اقتصاد جهانی

انتهای پیام/

لینک کوتاهلینک کپی شد!