نوجوانان خود را به کار در تابستان و اوقات فراغت تشویق کنید


چه افکار و ایده های نابی شروع اولیه او را در سال های نوجوانی می خورد و راه را برای تبدیل شدن به یک کارآفرین تمام عیار در بزرگسالی هموار می کند. زیرا کارآفرینی فقط یک طرز فکر نیست، بلکه مجموعه ای از مهارت هاست که باید از سنین پایین آموزش داده شود.

این روزها می توان نشان داد که کمتر خانواده ایرانی از بیکاری رنج می برند. خانواده های دارای فرزند در سنین پایین هنوز بیکار هستند و نتوانسته اند شغل مناسبی بر اساس حرفه و تخصص خود پیدا کنند. درست است که جهت گیری اصلی این سهام به سمت دولتمردان، سیاست ها و قوانین دولتی است، اما نباید نقش برجسته و تاثیرگذار خانواده ها را در این زمینه نادیده گرفت. حتماً به خاطر دارید که در گذشته ای نه چندان دور اکثر خانواده ها، نوجوانان و کودکان در تابستان و اوقات فراغت خود را به کار تشویق می کردند و حتی از کودکی به یادگیری یک حرفه خاص علاقه داشتند و این دقیقاً نکته مهم است. یعنی خانواده های فعلی به کلی فراموش کرده اند.

لازم به ذکر است که ما هرگز قصد نداشتیم والدین را متقاعد کنیم که به فرزندان خود اجازه ورود به شغل یا حرفه خاصی را بدهند و باید بین کار اجباری کودکان و نوجوانان به عنوان کودکان کار تفاوت قائل شویم. زیرا کار اجباری و بی احتیاطی نه تنها سودی به همراه خواهد داشت، بلکه در آینده ضرر نیز خواهد داشت. در عوض، ما می خواهیم به والدین یادآوری کنیم که آنها مسئول نحوه گذراندن اوقات فراغت فرزندانشان هستند. آنها باید از همان سنین کودکی مسئولیت و اعتماد به فرزندان خود را پس بگیرند و بدانند که هر موفقیتی که فرزندانشان در بزرگسالی خواهند داشت، همان بذر کاشته شده در کودکی و نوجوانی است.

بر خلاف تصور خانواده های ایرانی که در انتظار پایان تحصیل در ۲۵ سالگی هستند و قصد دارند فرزندان خود را وارد بازار کار کنند، کارشناسان این حوزه معتقدند سن هفت تا چهارده سالگی بهترین سن برای کسب مهارت است. و چهارده سالگی و بیست و یک سالگی دوران طلایی کسب تجربه و ورود به دنیای اشتغال و خلاقیت است. بزرگترها با احاطه به این مهم، احتمالاً به دنبال این بوده اند که نوجوانان را در تابستان در اتاق والدین یا اقوام دور و نزدیک خود تمرین کنند. چگونه یک مرد جوان که در کودکی و نوجوانی تجربه کمی در زمینه کار، پول و یا حتی یک کسب و کار کوچک اولیه داشته است، در سنین جوانی پایه های یک کسب و کار موفق را بسازد؟

این تجربه زیبای کار در دوران نوجوانی در تابستان و اوقات فراغت در بیشتر خاطرات کارآفرینان موفق دیده می شود. بیشتر آن روزها را به عنوان پله ای برای موفقیت خود به یاد می آورند. هنگامی که والدین فرزندان خود را با اهداف درست و آگاهی از علایق خود به سمت شغل یا حرفه مناسب سوق می دهند، به طور غیرمستقیم توانایی هایی را برای فرزندان خود به ارمغان می آورند که به آنها فرصت می دهد تا در زندگی دیگری چنین مهارت هایی را کسب کنند که نادر است. از کسب مهارت هایی مانند صحبت با کارفرما و مراحل مصاحبه شغلی گرفته تا امید به زندگی، اعتماد به نفس، ارتباطات اجتماعی قوی و اعتماد به نفس، همگی می توانند از مزایای یافتن شغل در این سن باشند. مهمتر از آن، این محیط کاری مساعد می تواند راه خوبی برای تخلیه انرژی نوجوانان و پرکردن ساعات روشنایی روز به روشی مطلوب باشد. ناگفته نماند که استقلال مالی در این دوران، هر چقدر هم که کوچک و ناچیز باشد و ارزش پول توسط نوجوانان، باعث می شود که ارزش پولی که برای آن زحمت کشیده اند را بدانند و در آینده مناسب ترین برنامه ریزی مالی برای آنها انجام شود. خانوادهی آنها.

مشاغل تابستانی
مشاغل تابستانی

کارآفرین بودن را بیاموزید کارآفرین بودن را بیاموزید یادگیری کارآفرینی می‌تواند با هم، مانند جنبه‌هایی از مثلث نوجوانی ما، برای ایجاد یک شغل موفق کار کند. البته در حال حاضر و به لطف فضای مجازی مشاغل زیادی برای این گروه های سنی وجود دارد و به جای اتلاف وقت طلایی نوجوانان در شبکه های اجتماعی، تنها با گذراندن دوره های کوتاه مدت می توان به شغل مناسبی در این مکان ها دست یافت.

به هر حال اگر خانواده های عزیز در نظر داشته باشند که ما به فرزندان و نوجوانان خود خدمت کرده ایم، اگر فرزندان خود را با قو بزرگ کنیم و یا آنچه را که گوشت مرغ و شیر انسان نامیده می شود در اختیار آنها قرار دهیم، سخت در اشتباه هستند. زیرا این سبک زندگی نه تنها وسیله ای برای موفقیت است، بلکه ضربه بزرگی به آینده شغلی و اجتماعی فرزندانشان می زند.

مصطفی یحیی – کارشناس ارشد علوم ارتباطات