نقش ETF در سرمایه گذاری در بازار سهام


بورس یکی از بازارهای مهم سرمایه گذاری است که نیاز به دانش زیادی دارد. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید اما زمان و تجربه کافی ندارید می توانید کار را به صندوق های سرمایه گذاری بسپارید.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری آنلاین، صندوق های سرمایه گذاری دارای تیم های تخصصی هستند که به طور مرتب بازار را رصد می کنند و سهام سودآور را شناسایی و برای آن کارمزد دریافت می کنند. یکی از انواع این صندوق ها به عنوان صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF شناخته می شود. به طور کلی صندوق های سرمایه گذاری دو دسته هستند. یا در بورس معامله می شوند یا معامله نمی شوند. وجوه قابل بازخرید به عنوان ETF شناخته می شوند. در این صورت شرکت سرمایه گذاری سبدی از سهام مختلف تهیه کرده است و افراد می توانند سبد مورد نیاز را از ساعت ۹ تا ۱۵ در بورس معامله کنند.

اگر به دنبال فعالیت در بورس باشیم، البته بدون ریسک زیاد، هزینه بسیاری از معاملات و عوارض مختلف آن؛ صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) می توانند بهترین گزینه باشند. وجوه قابل معامله در بورس نسبت به خرید و فروش مستقیم سهام با تمام مزایایی که دارند هزینه، ریسک و پیچیدگی کمتری دارند.

ETF صندوقی است که واحدهای آن را می توان از طریق سامانه معاملات آنلاین یک کارگزاری خرید و فروش کرد. به عبارت دیگر، ETF ها مانند سهام شرکت هستند. این وجوه را می توان با نماد مربوطه در پنل معاملاتی مانند معاملات عادی سهام خرید و فروش کرد.

سبد ETF ها شامل سهام شرکت های مختلف است و این کار توسط کارشناسان تحت عنوان مدیریت صندوق های سرمایه گذاری انجام می شود. بنابراین نیازی به پیگیری مداوم روند قیمت شرکت های مذکور در بازار نیست.

وجود سهام مختلف از صنایع مختلف در پرتفوی (سبد حقوق صاحبان سهام) منجر به کاهش یک صنعت و افزایش در صنعت دیگر می شود و با تنوع بخشیدن به سهام صندوق، ریسک کل سرمایه گذاری خنثی می شود. در واقع ما با یک معامله می توانیم در بخش بزرگی از بورس حضور داشته باشیم.

انواع مختلفی از صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF وجود دارد. مقداری از این پول در بازار سرمایه ایران وجود دارد. انتخاب نوع ETF به روحیه و انتظارات سرمایه گذار بستگی دارد.

 • صندوق با درآمد ثابت: صندوق با درآمد ثابت قابل معامله در بورس نیز نوعی ETF است که در آن نرخ و میزان رشد تعیین می شود. یعنی اگر با این پول واحدی بخرید مقدار مشخصی درآمد کسب می کنید و اگر بخواهید واحد خود را برای مدت کوتاهی نگه دارید بازدهی کمتر از بازده سالانه خواهید داشت. در این صورت صندوق ضامن منشا وجوه و سود شماست. در یک صندوق با درآمد ثابت، حداقل ۷۰ درصد دارایی ها اسکناس، سپرده های بانکی یا سایر اوراق با درآمد ثابت مانند اوراق خزانه است.
 • صندوق سهام: همانطور که از نام آن پیداست، یک صندوق قابل معامله در بورس از تعدادی سهام مختلف تشکیل شده است. در این صورت شرکت منشا پول شما را تضمین می کند اما اگر اصل پول تضمین شده باشد مدیریت صندوق ضامن ضرر صندوق است نه سود آن. البته در مورد برخی از صندوق های بورسی اینطور نیست و سرمایه گذار هم در سود و هم در زیان شریک است. لازم به ذکر است ۷۰ درصد دارایی این صندوق ها را سهام تشکیل می دهد.
 • صندوق مختلط: سینه مختلط ترکیبی از دو حالت قبلی است. در واقع حداقل ۴۰ درصد از دارایی این صندوق ها سهام و حداقل ۴۰ درصد آن اوراق با درآمد ثابت است. ۲۰% باقی مانده از سهام یا اوراق قرضه انتخاب می شود.
 • صندوق بازار خارجی: به غیر از ETF های بازار داخلی، صندوق های بازار خارجی در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید در بازار هلند سرمایه گذاری کنید، اما چیزی در مورد بازار هلند نمی دانید، به جای استخدام مترجم یا ثبت نام در کلاس زبان هلندی، می توانید از ETF بازار خارجی استفاده کنید.
 • تبدیل ارز: استفاده از این نوع صندوق بیشتر در بازار فارکس رایج است. فارکس (بازار ارز خارجی) یک بازار غیرمتمرکز دو طرفه برای مبادله ارزهای خارجی است. این بازار نرخ ارز را برای همه ارزها تعیین می کند و در حال حاضر بزرگترین بازار مالی جهان از نظر حجم معاملات است.
 • صندوق صنعتی: ETF های صنعتی نوعی صندوق هستند که در آن همه سهام از یک صنعت خاص انتخاب می شوند، مانند ETF صنعت فلزات.
 • جعبه کالا: ETFهای کالا از کالاها تشکیل شده است تا سهام و اوراق قرضه. به عنوان مثال، صندوق طلا، صندوق فلزات گرانبها، صندوق فلزات غیر گرانبها و غیره.

ETF ها را می توان در بازار سهام معامله کرد. به همین دلیل یکی از روش های بسیار ساده سرمایه گذاری محسوب می شود. آنها همچنین به دلیل داشتن واحدهای ارزان قیمت کمتر از صندوق های سرمایه گذاری هستند. با وجود هزینه کمتر سایر صندوق ها بازدهی مشابهی دارد و با وجود داشتن قابلیت بازگشت، بستر افزایش نقدینگی واحدهای صندوق فراهم شد.

سهام متنوع است. یعنی ETF این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم می کند که سهام صنایع مختلف را در یک سبد قرار دهند. علاوه بر این، ETF باعث صرفه جویی در زمان و انرژی می شود. از آنجایی که خرید تمام سهام یک پرتفوی خاص هزینه و تلاش زیادی را می طلبد، اما با کلیک یک دکمه می توانید یک صندوق قابل معامله را به پرتفوی خود اضافه کنید.

همچنین امکان خرید و فروش آنلاین یکی از مزیت های بارز و ضروری ETF در دنیای دیجیتال امروزی است که این نوع سرمایه گذاری را ایده آل و به روز می کند.

وجوه قابل مبادله از شفافیت بالایی برخوردار است. هر کسی که به اینترنت متصل باشد می‌تواند تغییرات قیمت هر ETF خاص را در بازار سهام مشاهده کند. علاوه بر این نکته باید گفت که منابع صندوق بر خلاف سایر صندوق ها که به صورت ماهانه یا هر چند ماه یکبار این اطلاعات را افشا می کنند، روزانه به اطلاع عموم می رسد.

معاملات واحد ETF معاف از مالیات است که یکی از بارزترین مزایای ETF برای سهامداران است.

ETF ها نکات منفی زیادی ندارند و این می تواند دلایل رونق ETF ها را به شما یادآوری کند. اما مانند هر روش دیگری، نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

هنگام معامله ETFها، شما ملزم به پرداخت هزینه تراکنش هستید که شامل کارمزد کارگزاری آنلاین می شود. اگرچه این هزینه در معاملات سهام نیز یافت می شود.

مانند هر اوراق دیگری، قیمت واحدهای ETF می تواند تحت تاثیر هیجان مبتدیان قرار گیرد و به دلیل نوسانات عرضه و تقاضا در بازار دستخوش تغییرات زیادی می شود.

البته این مسائل همیشه در بورس وجود دارد و عادی تلقی می شود. یکی از محدودیت‌های ETF به دلیل اینکه آنها مانند سهام معامله می‌کنند این است که می‌توانند با قیمت‌هایی متفاوت از NAV معامله کنند، قبل از اینکه آربیتراژ ناپدید شود و تعادل برقرار شود.

به طور کلی قبل از انتخاب صندوق سرمایه گذاری به نکات زیر توجه کنید:

 • عملکرد گذشته صندوق را بررسی کنید و ببینید ریسک سود و عملکرد صندوق قبلاً چگونه بوده است.
 • حتما در مورد تیم مدیریت و موسسان صندوق تحقیق کنید.
 • عملکرد مالی صندوق را در سایت کدال ببینید.
 • پلت فرم و دفترچه وجوه را بخوانید و آنها را مقایسه کنید.
 • برای اطلاعات بیشتر به سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران مراجعه کنید.