نقش شرکت proptech در فعالیت های املاک و مستغلات


Proptek چیست؟ PropTech مخفف Property Technology است. این اصطلاح به نرم افزارها، ابزارها، پلتفرم ها، برنامه های کاربردی، وب سایت ها و سایر راه حل های دیجیتالی مورد استفاده توسط متخصصان املاک (از کارگزاران و ارزیابان گرفته تا معماران و مدیران ساخت و ساز) اطلاق می شود که شامل فناوری ساخت و ساز و فناوری املاک تجاری و با فناوری مالی و همپوشانی فناوری مالی PropTech کارایی را بهبود می بخشد و فعالیت های املاک و مستغلات از جمله خرید، فروش، اجاره، رهن، مدیریت، ارزیابی، تامین مالی، بازاریابی، توسعه، طراحی، ساخت و ساز و سرمایه گذاری را تسهیل می کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری آنلاین، Proptech بخش املاک و مستغلات را با عملکرد کارآمدتر و پایدارتر وارد عصر دیجیتال جدید می کند. همه ما مصرف کنندگان املاک و مستغلات هستیم که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر تغییرات یک صنعت هستیم که بر نحوه تصمیم گیری های مهم در آن تأثیر می گذارد. این موضوع همچنین نقش مهمی در انقلاب دیجیتال جهانی کنونی دارد.

پذیرش اخیر فناوری و نوآوری در املاک و مستغلات در مقایسه با سایر صنایع درگیر در انقلاب دیجیتال جهانی عقب مانده است. دلیل این تاخیر، مدل قدیمی کسب و کار مبتنی بر کمیسیون بود. علاوه بر این، خریداران خانه نسبت به استفاده از روش‌های جدید و غیرمعمول برای آنچه احتمالاً با ارزش‌ترین دارایی آنهاست، محتاط بوده‌اند. مهمتر از آن، نقد نشدن املاک و مستغلات باعث شده است که بازار املاک نتواند با سرعت بالای نقدینگی در عصر معاملات آنلاین همگام شود.

همه موارد فوق به مقاومت سهامداران مختلف در بازار املاک کمک کرد. در نهایت، تغییرات نسلی ناشی از انقلاب دیجیتال به ورود proptech منجر شد. با مدرن شدن دنیای اطراف، نسل جدید به همه چیز از جمله بازار املاک و مستغلات نیاز دارد تا سریع و کارآمد عمل کند. در نتیجه، این فناوری با سایر صنایع دیجیتالی در دنیای سرمایه گذاری پیش می رود.

فرصت های Proptech

این رشته فرصت های عظیمی را برای کسب درآمد از ۳ روش اصلی ارائه می دهد:

 1. دسترسی به اطلاعات:
  دیجیتالی کردن داده ها دسترسی سریع و ارزان به اطلاعات بازار را تسهیل کرده و به دوران کاغذ فیزیکی پایان داده است، در عوض همه چیز را می توان به صورت دیجیتالی ضبط و به صورت آنلاین بازیابی کرد.
 2. معاملات موثر:
  مردم به طور فزاینده ای از پلتفرم های سریع، ایمن و ساده برای دریافت وام، اجاره، رهن، امضای قرارداد، فروش املاک و غیره استفاده می کنند.
 3. مدیریت و کنترل ساده:
  تلفن‌های همراه و سایر دستگاه‌های تکنولوژیکی پیچیده‌تر خواهند شد و به‌عنوان پنل‌های کنترلی مورد استفاده قرار خواهند گرفت که امکان مدیریت و کنترل آسان همه چیز را فراهم می‌کنند.

رتبه بندی شرکت های پروپتک

بخش اول؛ سرمایه گذاری

این دسته در درجه اول شامل استارت آپ ها و شرکت هایی می شود که خدمات سرمایه گذاری را به سهامداران مختلف در بخش املاک و مستغلات ارائه می کنند. این خدمات شامل شناسایی و ارزیابی گزینه های مختلف سرمایه گذاری و تامین مالی برای آن سرمایه گذاری ها می شود.

تجهیزات مورد استفاده

 • مدیریت پورتفولیو: این به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاران املاک و مستغلات عمل می کند تا فرصت های سرمایه گذاری در املاک را تجزیه و تحلیل کنند و تصمیمات آگاهانه تری برای به حداکثر رساندن بازده مورد انتظار خود بگیرند.

سازه کلاس دوم

این دسته شامل شرکت ها و استارت آپ هایی می شود که خدمات مدیریت ساخت و نقشه برداری داخلی را به علاقه مندان به املاک ارائه می دهند.

تجهیزات مورد استفاده

 • مدیریت ساخت و ساز: این شامل فناوری های پیشرفته ای است که برای تسهیل و بهبود برنامه ریزی، طراحی، مدیریت و ساخت ساختمان های جدید مانند ابزارهای شبیه سازی ساخت و ساز و پلت فرم های مدیریت نقشه طراحی شده است.
 • نقشه های داخلی: نرم افزاری که به شبیه سازی ساختمان کمک می کند و آن را بهبود می بخشد و داده های محیطی را بر روی یک نقشه دیجیتال دو بعدی یا سه بعدی ارائه می کند. این پروژه کمک زیادی به طراحی و جریان آینده محل خواهد کرد. همچنین کاربران را قادر می‌سازد تا مدل‌های سه بعدی مجازی از فضاهای دنیای واقعی ایجاد کنند که می‌توان آن‌ها را به‌صورت آنلاین تجربه، تغییر داد و به اشتراک گذاشت.

دسته سوم مدیریت است

دسته مدیریتی شامل کلیه شرکت ها و استارت آپ هایی است که خدمات مرتبط با تحقیقات را برای اجاره و فروش املاک در بخش املاک و مستغلات ارائه می دهند.

تجهیزات مورد استفاده

 • آاجاره کوتاه/موقت: ابزار مصرفی که در تعیین اولویت ها و ارائه خانه های موقت، اجاره تعطیلات و غیره کمک می کند. این ابزارها شامل پلتفرم هایی هستند که لیست املاک اجاره ای و همچنین موتورهای جستجوی اجاره سنتی را در اختیار افراد قرار می دهند.
 • اجاره بلند مدت / رهن: شرکت‌هایی که به تعیین اولویت‌ها، ارائه تسهیلات بلندمدت و کمک به مصرف‌کنندگان در خرید یا فروش املاک فهرست‌شده کمک می‌کنند. این شرکت ها برای هر معامله ای که شما تسهیل می کنید، کمیسیون دریافت می کنند.
 • املاک تجاری: ابزارهایی که به مشتریان و مشاغل اجازه اجاره یا خرید املاک تجاری را می دهد. اینها از موتورهای جستجوی سنتی املاک تجاری گرفته تا موتورهای جستجوی فضای مشترک که فضا را به مشاغل یا افراد اجاره می دهند و می توانند بر اساس ساعت، روز، هفته، ماه یا سال اجاره کنند، متغیر است.
 • ابزار مشاوران مشاور املاک: آنها شامل ابزارهایی هستند که نقش مشاوران املاک را از نظر سرعت، کارایی، کیفیت و فناوری خودکار می کنند. این حوزه می تواند شامل CRM های املاک و مستغلات (مدیریت ارتباط با مشتری)، پلت فرم های بررسی نماینده املاک و ابزارهای بازاریابی باشد.
 • مدیریت املاک: فن‌آوری‌هایی که به نظارت، حفظ و ارتقای مدیریت و ارزش املاک اجاره‌ای کمک می‌کنند، مانند مدیریت مستاجر و پرداخت‌ها، و همچنین ابزارها و خدمات ارتباطی و طراحی پیشرفته.

دسته چهارم کسب درآمد می کند

این دسته بندی گسترده است زیرا شامل تمام شرکت ها و استارت آپ هایی می شود که خدمات متنوعی را در بسیاری از جنبه های بهبود کیفیت زندگی به مستاجرین، مالکان و مدیران املاک ارائه می دهند. این خدمات از مدیریت تسهیلات، بیمه و خدمات خانه خصوصی تا اینترنت اشیا (IoT) را شامل می شود.

تجهیزات مورد استفاده

 • مدیریت امکانات: این ابزارها از نرم‌افزار انرژی اختصاصی و فناوری کارآمد برای اندازه‌گیری، نظارت و بهبود استفاده و کارایی انرژی و کاهش هزینه‌های انرژی و انتشار کربن در برخی از خواص استفاده می‌کنند.
 • بیمه عمر، بیمه مسکن و دارایی و بیمه خسارت: این شرکت‌ها شامل شرکت‌های فناوری پیشرفته هستند که به صاحبان خانه و اجاره‌کنندگان بیمه عمر، خانه و دارایی ارائه می‌کنند که برخی از آنها با هوش مصنوعی و اقتصاد رفتاری پشتیبانی می‌شوند.
 • خدمات خانگی: این به پلتفرم‌ها و فناوری‌هایی اشاره دارد که به صاحبان خانه کمک می‌کنند تا خانه‌هایشان را مدیریت و نگهداری کنند، و همچنین با میانجی‌گری با متخصصان مربوطه، بازسازی خانه را تکمیل کنند.
 • خانه های مجهز به اینترنت اشیا: اینترنت اشیا (IoT) فناوری است که تاثیر بسزایی در ارائه راهکارها و بهبود مدیریت خانه مانند امنیت، اتوماسیون و مدیریت انرژی دارد.

نتیجه
اینگونه است که Proptech می تواند کارایی و فعالیت های بخش املاک و مستغلات را در بخش های مختلف خود تسهیل کند و ارائه خدمات مرتبط را بهبود بخشد. Proptech بخشی از فین تک را پوشش می دهد که در ایران کمتر به آن پرداخته نمی شود و با توجه به شرایط اقتصادی جامعه امروزی می تواند بازار مناسبی برای فعالیت باشد.

منبع: I Fink

لینک کوتاهلینک کپی شد!