نقش شرکت های نوظهور در نظام بانکی / معرفی ۸ شرکت نوظهور بانکی در ایران


استارت آپ ها شرکت های کوچکی هستند که به دور از بوروکراسی اداری، فرآیندهای دست و پا گیر معمول و هزینه های گزاف، یک ایده کوچک را به یک دستاورد بزرگ تبدیل می کنند. توسعه خدمات بانکداری الکترونیک و گذار از خدمات بانکداری سنتی به خدمات بانکی نوین در گرو همکاری نزدیک نظام بانکی با شرکت های نوظهور است.

به گزارش پایگاه خبری خدمات بانکداری الکترونیک، امروزه در عصر تحولات دیجیتال، استفاده از فناوری های مالی (فین تک ها) به بخشی جدایی ناپذیر از صنعت بانکداری تبدیل شده است و بانک ها دیگر با شرکت های نوظهور در حوزه فناوری مالی همکاری نمی کنند. حرکت به سمت خدمات بانکداری دیجیتال این یک گزینه، بلکه یک ضرورت تلقی می شود و امروزه در عصر علم و فناوری، جهت گیری به سمت شرکت های نوظهور بانکی دیگر یک گزینه نیست، بلکه یک ضرورت است و همه بانک ها باید به سمت همکاری با این گونه فناوری های مالی حرکت کنند. . در این دوران نقش فناوری مالی بیش از پیش آشکار شده است.

شرکت های بانکی ایران

پرداخت آسان

شرکت آسان پرداخت پرشین در سال ۱۳۸۷ توسط حامد المنصوری تاسیس شد. به طور خلاصه، کسب و کار اصلی این استارت آپ در واقع سیستم های پرداخت الکترونیکی داده است.
آسان پاشا با هدف گسترش و تسهیل خدمات پرداخت الکترونیک و همچنین اجزای مختلف سامانه بر اساس «آیین نامه ارائه دهندگان خدمات پرداخت» مدیریت نظام پرداخت بانک مرکزی طراحی شده است.

هشتاد و هفت

هفته‌ستاد یکی از استارت‌آپ‌های پرطرفدار در زمینه خدمات بانکی و پرداخت است. یکی از وظایف استارتاپ هفت ستاد، ارائه خدمات پرداخت در بستر موبایل با کمک کارت های بانکی اعضای باشگاه شطاب است. برای استفاده از این سرویس نیازی به نصب نرم افزار یا گوشی با تکنولوژی خاصی ندارید و به راحتی می توانید از سامانه سرویس *۷۸۰# کاملا رایگان در سراسر ایران استفاده کنید. این استارت آپ در سال ۱۳۹۲ توسط سید حمیدرضا قاسمی متولد شد.

طعنه

استارت آپ بعدی Jiring است. شرکت پرداخت اول کیش با نام تجاری جیرینگ با هدف ارائه خدمات مالی و خدمات پرداخت بر بستر تلفن همراه به مشترکین همراه اول فعالیت می کند. در حال حاضر این شرکت نوظهور بانکی خدمات مالی و پرداخت را بر بستر موبایل از طریق درگاه های پرداخت کیف پول، کارت بانکی (شبکه شاپرک) و حساب بانکی (شبکه شتاب) ارائه می دهد. جیرینگ در سال ۲۰۰۹ توسط مهرداد خطیبی راه اندازی شد.

پرداخت ساده

پرداخت و به روز رسانی قبوض، خرید شارژ، پرداخت بیمه، کمک به موسسات خیریه، رفع نیازهای مالی روزانه، امکان انتقال وجه بر روی بستر بانکی شبایا (بدون کارمزد) و سایر خدمات پرداخت از جمله خدماتی است که سجدبایته به مشتریان خود ارائه می دهد. . سد بردخت در سال ۱۳۹۵ توسط سید مسعود حسینی تأسیس شد.

تلفن ص

با کمک برنامه FonPay، می توانید پرداخت های تلفن همراه خود را به سادگی با استفاده از یک کد QR اختصاصی آنلاین انجام دهید. این روش بیشتر برای پرداخت های کوچک مانند پرداخت کرایه تاکسی، خرید از فروشگاه ها، سوپرمارکت ها، وب سایت ها، شارژ تلفن همراه، انتقال اعتبار به دیگران، صفحات اجتماعی و غیره استفاده می شود. ابراهیم سوادی نژاد، وحید صادقی ایده فون پی را در سال ۱۳۹۴ اجرا کردند.

بولتو

در سال ۲۰۱۶، علیرضا بورگویی، محمدعلی کرمی و احمد وطنی استارتاپ خود را به نام پولیتو راه اندازی کردند تا تمام پرداخت ها (به ویژه تراکنش های خرد) را از طریق تلفن همراه با استفاده از NFC یا QR Code انجام دهند. کیف پول الکترونیکی پولیتو بر روی گوشی های هوشمند نصب می شود و کاربران به راحتی می توانند بدون استفاده از کارت بانکی و با استفاده از نرم افزار موبایل بانک و اینترنت بانک، تراکنش های خود را انجام دهند.

اول پرداخت کنید

سامانه بانکی پرداخت های بین المللی یا پیش پرداخت در سال ۱۳۹۷ توسط علیرضا جاوید ایجاد شد. از جمله اولین خدمات راه اندازی پرداخت می توان به تبادل درآمد ارزی، افتتاح حساب پی پال، خرید از سایت های خارجی، صدور مستر کارت مجازی و مسافرت، خرید سیم کارت بین المللی و … اشاره کرد.

این پلتفرم چیزی بیش از یک استارت آپ بانکی ساده است

خدمات دیجیتال و بازار API Podium شامل طیف گسترده ای از API است که استارتاپ های دیجیتال را قادر می سازد.
در واقع، بازار API Podium یک پلتفرم دو طرفه برای تسهیل ارتباط بین ارائه دهندگان و گیرندگان API است. ارائه دهندگان Podium API این فرصت را دارند که API های خود را در یک محیط کاملاً رقابتی و شفاف قرار دهند تا گیرندگان بتوانند به راحتی با بررسی و مقایسه خدمات شرکت های مختلف، API های مورد نیاز خود را دریافت کنند. تنوع API های Podium باعث شده است که این بازار طیف گسترده ای از API ها را در زمینه های مالی و بانکی (حساب دیجیتال، خدمات کارت به کارت، بدهی مستقیم و غیره)، خدمات کاربردی (شارژ تلفن همراه، شارژ اینترنت، سیستم های احراز هویت، و غیره) ارائه دهد. عملیات حساب کاربری و …) خدمات پرداخت (پرداخت صورتحساب، اشتراک پول و …)، موسسات و سازمان ها (خدمات شهرداری مشهد، حمل و نقل، ترافیک و …)، بیمه، بورس، نقشه و ناوبری ( نقشه)، گردشگری، پزشکی و سلامت و غیره

لزوم وجود شرکت های نوظهور در نظام بانکی

استارت‌آپ‌ها که در گذشته‌های نه چندان دور فقط یک نام بودند، امروزه به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده‌اند. آنها شرکت های کوچکی هستند که به دور از بوروکراسی اداری، فرآیندهای دست و پا گیر معمول و هزینه های گزاف، یک ایده کوچک را به یک دستاورد بزرگ تبدیل می کنند.توسعه خدمات بانکداری الکترونیکو استقرار مفهوم خدمات بانکداری مجازی و گذار از خدمات بانکداری سنتی به خدمات نوین بانکی، همگی در گرو همکاری نزدیک نظام بانکی با شرکت های نوظهور است. پیش استارت‌آپ‌ها مورد توجه نظام بانکی هستند و نقش مهمی در توسعه فعالیت‌های بانکی دارند.