نقش سفته و سفته الکترونیکی در کاهش قیمت تمام شده معاملات بورس کالا


یک کارشناس اقتصادی گفت: استفاده از برات و سفته الکترونیکی می تواند هزینه معاملات بورس کالا را کاهش داده و فعالیت در این بازار را تنظیم کند.

به گزارش پایگاه خبرآنلاین؛ علی القنبری کارشناس اقتصادی گفت: در نظام بانکی کشور شفافیت کافی وجود ندارد و لازم است بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی دست به کار شود و یک سری رویه ها و راهکارهای عملیاتی برای اصلاح نظام بانکی ارائه کند. .

وی افزود: تراکنش های بانکی چندان شفاف نیست و تا زمانی که شفافیت در سیستم بانکی گسترش پیدا نکند نمی توان به بهبود شرایط بانکی در کشور امیدوار بود. به نظر من در ساختار بانکی ایران باید نوع سیستم یکپارچه الکترونیکی حاکم باشد تا تمامی تراکنش های بانکی به صورت شفاف انجام شود.

یکی از اعضای کادر آموزشی دانشگاه تربیت مدرسه گفت: مردم کشور ما همواره از خدمات بانکداری الکترونیک استقبال کرده اند و شاهد رقابت در ارائه خدمات بانکی بین بانک ها و موسسات اعتباری هستیم. در حوزه بانکی اگر می‌خواهیم موفق باشیم و مشکلات نظام بانکی نظامی را حل کنیم، ابتدا باید دسترسی به بانک‌ها را تسهیل کنیم، چرا که در بسیاری از مناطق محروم و روستایی بانک‌های بزرگ و برجسته شعبه ندارند و بسیار است. دسترسی به این بانک ها مشکل است، پیشنهاد من این است که بانک های بزرگ کشور دسترسی مردم را تسهیل کنند و سپس افتتاح حساب، واریز، برداشت، سفارش دسته چک یا تسهیلات به صورت آنلاین و غیر حضوری قابل درخواست است. اینها تنها بخش کوچکی از خدمات بی شمار تسهیلات الکترونیکی بانک ها هستند، اما خدماتی هستند که همه ما هر روز با آنها کار می کنیم و بخشی از فعالیت های روزمره ما شده اند.

القنبری بیان کرد: هرچه خدمات بانکداری آنلاین از جذابیت بیشتری برخوردار باشد، بانک ها بیشتر از آن بهره مند می شوند و سیستم بانکی کشور از زیان ها و مشکلاتی که متحمل می شود، بهبود می یابد. بانک ها باید نسبت به دریافت تسهیلات و پرداخت کامل آن به صورت اینترنتی اقدام کنند و ضامن برای اعطای ضمانت نامه نیازی به مراجعه به شعب ندارد بلکه بهتر است به فکر مراحل ارائه ضمانت نامه های لازم با امضای الکترونیکی و اینترنتی باشد.

وی در خاتمه سفته الکترونیکی را در راستای خدمات بانکداری الکترونیکی که باعث کاهش حجم نقدینگی می شود، عنوان کرد و در این خصوص گفت: بورس کالا محل قیمت گذاری کالاها در بازار است.