نقش خودکفایی صنعت لوازم خانگی در تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم ها


مجله اکونومیست در مقاله ای بر نقش خودکفایی در صنعت لوازم خانگی ایران بر استواری نظام اقتصادی کشور در برابر تحریم های آمریکا و جلوگیری از فروپاشی اقتصادی در ایران تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، تحریم های اقتصادی به عنوان مانعی برای رشد اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری در صنایع مختلف ایران همواره مورد توجه کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران خارجی بوده است. بر این اساس، آمریکا که نقش عمده ای در اجرای این تحریم ها علیه شرکت ها و موسسات دولتی ایرانی ایفا می کند، با برجسته کردن نقش این تحریم ها در روند فروپاشی مرتبط با ایران، تلاش کرده تا از رشد و توسعه همه جانبه این کشور جلوگیری کند. آنها اقتصاد ایران

همزمان با تشدید تحریم ها در سال ۱۹۹۸ و بسیاری از شرکت های خارجی برای مصون ماندن از عواقب واکنش احتمالی ترامپ و آمریکا به توسعه همکاری های اقتصادی با جمهوری اسلامی، تصمیم به ترک بازارهای ایران گرفتند، تعدادی از شرکت‌های اقتصادی و صنعتی ایرانی تلاش کردند بزرگ‌ها با استفاده از چندین دهه تخصص فنی و مهندسی خود و همچنین بهره‌برداری از نتایج چندین دهه سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، بخشی از نیاز کشور به محصولاتی را که تامین‌کنندگان خارجی آن‌ها از بازارهای ایران خارج شده‌اند، تامین کنند. پیامدهای جدی اقتصادی و اجتماعی برای کشور دارد.

یکی از صنایعی که بر اساس این رویکرد، همزمان با دوری جستن برندهای خارجی از بازار ایران، موفق به تعمیق ساخت داخل و تامین بخش بزرگی از نیازهای بازار شده است، رهبر ایران بارها بر ضرورت این امر تاکید کرده است. حمایت از دولت و نهادهای اقتصادی برای رشد و توسعه در آن، با تاکید بر اینکه صنعت لوازم خانگی در ایران است.

کیوان جردین، مدیرکل صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۱۴ خرداد ۱۳۰۰ به رسانه ها گفت: امسال با تلاش فعالان این حوزه در زمینه های اساسی به خودکفایی رسیده ایم. نیازهای لوازم خانگی برای اولین بار در حالی که حدود ۵ سال پیش بیش از ۶۰ درصد بازار ما در اختیار شرکت های خارجی (لگی و سامسونگ) است.

این افزایش سهم بازار همزمان با تعمیق صنعتی شدن بومی و دستیابی به خودکفایی در این صنعت پرداخت بود که بر اساس آنچه رهبر ایران در پیام نوروزی سال ۱۴۰۰ خود جهش نامید، شکل گرفت. زمانی که یکی از نشریات انگلیسی (اکونومیست) به آن اشاره کرد، به عقیده بسیاری از کارشناسان، بسیاری از سیاستگذاران اجرایی و اقتصادی در ایران از آن آگاهی ندارند و یا به نحوی از رشد آن جلوگیری می کنند.

اکونومیست در سرمقاله ای که در ۱۲ مارس ۲۰۲۲ منتشر شد، بیان کرد:

“وقتی یک در بسته می شود، در دیگری باز می شود.” در دو هفته گذشته، فشار جهانی بر فعالیت های مالی و اقتصادی روسیه به طور قابل توجهی افزایش یافته است. این در حالی است که ایران تجربه مفید و هوشمندانه ای برای مقابله با تحریم ها و به حداقل رساندن اثرات آن بر نظام اقتصادی دارد. اقتصاد ایران تحت فشار تحریم های جهانی در دهه گذشته از رکود، کاهش ارزش پول و تورم مزمن رنج برده است. تا حد زیادی آسیب دید، اما فرو ریخت، زیرا تولیدکنندگان ایرانی در مقاومت در برابر تحریم‌ها مقاومت زیادی از خود نشان داده‌اند.

در این میان سه دلیل اصلی برای تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم های شدید اقتصادی وجود دارد. دلیل اول نشت تحریم ها در بسیاری از موارد و قدرت ایران در دور زدن این تحریم ها است و دلیل دوم تنوع محصولات صادراتی ایران به کشورهای جهان است که در واقع طیف وسیعی از صنایع تولیدی فعال در این زمینه است. کشور. این امکان را به دولت ایران داده است و دلیل سوم جایگزینی برای واردات است که با انعطاف بسیار و تلاش بی سابقه تولیدکنندگان ایرانی فراهم شده است.

در واقع کاهش ارزش پول ملی کالاهای لوکس وارداتی را از دسترس بسیاری از ایرانیان دور کرده است، اما برای تولیدکنندگانی که به بازار داخلی ۸۳ میلیون نفری خدمات می دهند، موهبت ویژه ای بوده است.

یکی از اهالی محل در این خصوص می گوید: با خرید در تهران می توانید لباس و لوازم خانگی با کیفیت ایرانی پیدا کنید.

وی می افزاید: اگر شاخص جهانی خودکفایی وجود داشت، ایران در رتبه اول قرار می گرفت.