نقش بازارساز در کنترل سهم بازار دلار داغ


نبرد بازار و بازارساز بر سر قیمت دلار/ برنده بازار ارز کیست؟

در دومین روز آبان ماه دلار با افت ۱۶۹ تومانی به قیمت ۳۲ هزار و ۶۴۹ تومان در بازار معامله می شد. نقش بازارساز در کنترل قیمت دلار و بازار داغ دلار یکی از بارزترین عوامل این روزها در بازار دلار است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک من، قیمت دلار در دومین روز آبان ماه ۱۴۰۱ با اندکی روند نزولی و نوسانی به قیمت ۳۲۶۵۰ تومان در بازار معاملات کاهش یافت. دلار امروز ۱۶۹ تومان کاهش یافت. سیگنال دلار امروز هرات مانند روز یکشنبه مطابق با قیمت دلار در تهران حرکت نکرد و قیمت ۵۰ تومان افزایش یافت.

اما درهم اماراتی در محدوده ۸ هزار تومان نوسان داشت و با ۵۱ تومان کاهش با قیمت ۸ هزار و ۸۸۷ تومان معامله شد. نشانه کاهش قیمت درهم امارات در روزهای گذشته نیز موید روند نزولی قیمت دلار بود.

اگرچه به نظر می‌رسد اخبار منتشر شده در رسانه‌های سایر کشورها درباره روند مذاکرات هسته‌ای برجام چندان مساعد نیست و فضای اجتماعی و تورم‌زای بازار تمایل به افزایش قیمت دارد، تصمیم بانک مرکزی و سیاست‌های جاری دولت برای افزایش حجم عرضه یکی از معاملات رسمی بازار ارز در تهران کنترل قیمت دلار است.

تحلیلگران بازار از سیاست ارزی بانک مرکزی با هدف کنترل قیمت دلار در بلندمدت ابراز نگرانی کرده اند و تحلیلگران بازار معتقدند این تلاش دولت در بلندمدت به کسری تراز پرداخت های این بازارساز منجر می شود.

عرضه دلار موثر نبود

در حال حاضر قیمت دلار در سقف قیمتی قرار دارد و بانک مرکزی نیز با عرضه دلار سعی در کنترل بازار دارد.

عرضه دلار و کنترل قیمت ها در بازار توسط بازارساز کاملاً مشخص است اما به نظر می رسد عرضه دلار چندان مؤثر نبوده است زیرا هر چقدر هم که بازارساز دلار عرضه کرده و سعی کرده قیمت را در محدوده قرار دهد. زیر ۳۲ هزار تومان اما خریدار پیدا شد محکم است و قیمتش گرون نیست پایین نمی آید

این امری طبیعی است زیرا وضعیت اجتماعی، تورم و داده های کلان اقتصادی همه به نفع روند صعودی قیمت دلار است، اما بازارساز اصرار عجیبی دارد که نگذارد این اتفاق بیفتد و همچنان دلار را زیر ارزش ذاتی خود کنترل کند.

اگر اتفاق مثبتی در خصوص برجام و مذاکرات هسته ای رخ ندهد، قیمت دلار افزایش می یابد.

بازار سهمیه دلاری همچنان داغ است

کارشناسان ارزی ضمن اشاره به تمایل روزافزون نهادهای بازارساز برای تزریق به مبادلات ارزی تهران، معتقدند در صورت تامین نشدن ذخایر ارزی به کشور، کسری تراز پرداخت های بانک مرکزی در آینده با مشکل مواجه خواهد شد. .

این در حالی است که در ماه های گذشته مسئولان بانک مرکزی اخبار زیادی از وضعیت خوب ذخایر ارزی کشور منتشر کردند و در اظهارات اخیر علی صلح آبادی رئیس کل بانک مرکزی به تشریح وضعیت عرضه ارز در کشور پرداخت. به عنوان خیلی خوب .

در هفته پایانی مهر ۱۴۰۱ بازار سهمیه دلاری داغ شد و متقاضیان زیادی برای خرید این اجاره نامه دولتی وجود داشت و حجم معاملات توافقی بیش از معاملات خرد در بازار آزاد بود.

اخبار تجارت