نصر تهران و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری تفاهم‌نامه امضا کردند


تلاش برای مانع‌زدایی از کار کسب‌وکارها

تفاهم‌نامه بین سازمان نصر تهران و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری با حضور اعضای کمیسیون‌های نصر امضا شد. هدف از این تفاهمنامه تلاش برای مانع‌زدایی از کار کسب‌وکارها عنوان شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در نشستی که به منظور امضای تفاهم‌نامه در محل دبیرخانه‌ی سازمان نصر تهران برگزار شد، حسین اسلامی، رئیس هیأت مدیره‌ی سازمان، با بیان اینکه نصر تهران خانه‌ی صنف و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری چراغی برای همراهان این صنف است، گفت: هوش مصنوعی موضوعی است که مقام معظم رهبری به صورت صریح به آن پرداخته‌اند و برای همین نیاز است ما نیز اقدام ویژه‌ای در این‌باره انجام دهیم.

او با اشاره به اقدامات نصر تهران در راستای ثبت ۲۲ تیر، روز میلاد حکیم خوارزمی به‌عنوان روز ملی فناوری اطلاعات، بیان کرد: در سال جدید در مورد برخی موضوعات نگاه جدی و متفاوت‌تری خواهیم داشت و از آنجاییکه در نحوه‌ی مواجهه با فناوری‌های نوین مشکلاتی وجود دارد، طبیعتا در رفع اختلال‌های موجود در اندیشگاه‌‎های کشور نیز می‌توانیم کمک کنیم.

حسین اسلامی

اقتصاد دیجیتال نحیف است

اسلامی با اشاره به گذشت چند ماه از وقوع جنگ در اوکراین گفت: در همین چند ماه گذشته روسیه در حوزه‌های رمزارزی تغییر فرمان داده است، اما ما هنوز تصویر روشنی در این زمینه نداریم. اقتصاد دیجیتال در ایران هنوز نحیف است و ما موظفیم در این زمینه حرکتی مهم و جدی انجام دهیم.

او با تأکید براینکه نباید بگذاریم پرچم اقتصاد دیجیتال بر زمین بیفتد، افزود: امیدواریم با کمک و همکاری یکدیگر بتوانیم پلی میان اقتصاد نحیف دیجیتال و اقتصاد سنتی در کشور برقرار کنیم.

لزوم مانع زدایی در حوزه‌ی اقتصاد یجیتال

میثم عابدی، معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری نیز طی سخنانی مسئله‌ی مانع‌زدایی را از مهم‌ترین شعارهای سال دانست و گفت: تا زمانی که برخی دیدگاه‌ها تغییر نکند، مانع‌زدایی انجام نمی‌شود و به تبع آن تولید دانش‌بنیان هم اتفاق نخواهد افتاد.

میثم عابدی

او با اشاره به تفاهمات انجام شده میان این مرکز و وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: در تلاشیم اقداماتی در راستای مانع زدایی در حوزه‌ی اقتصاد یجیتال انجام دهیم.

از تسهیل‌گری کسب و کار تا ایجاد کنسرسیوم‌های هوش مصنوعی

در بخش دیگری از این نشست، محمدرضا معبودیان، رییس کمیسیون نرم ‏افزارهای هوش مصنوعی و علم داده با ارائه‌ی گزارشی از کمیسیون متبوع خود و ۱۵ کارگروه تخصصی که در ذیل این کمیسیون تشکیل شده است، از چالش‌های مختلفی که در حوزه‌ی هوش مصنوعی احصا شده است، یاد کرد.

از جمله بحث تجاری‌سازی، تسهیل‌گری کسب و کار، حوزه‌ی دادگان، اخلاق در AI، ایجاد کنسرسیوم‌های هوش مصنوعی در کشور، تشکیل خوشه‌های صنعتی و انجام اقدامات هماهنگی برای کسانی که در این خوشه‌ها قرار دارند تا ضمن ارائه‌ی بهتر خدمات در بازار بتوانند از خدمات یکدیگر هم بهره‌مند شوند.

او با ابراز امیدواری از اینکه این تفاهم نامه در راستای حل چالش‌های یاد شده اجرایی شود، گفت: همچنین امیدواریم بتوانیم در فرایندهای بودجه نویسی به ارکان حکومتی و دولتی کشور کمک کنیم تا بتوانند ضمن بهره‌مندی از حوزه‌ی هوش مصنوعی، خدمات با کیفیت‌تری در کشور ارائه دهند.

منبع: نصر تهران