نداشتن کارت پایان خدمت مانعی برای دریافت وام فرزندآوری است


تسهیلات قرض الحسنه یکی از تسهیلات الزامی بودجه ۱۴۰۱ برای اجرای قانون حمایت از خانواده و جمعیت جوانان است. بر این اساس بانک مرکزی در سی و یکم سال جاری دستورالعمل پرداخت تسهیلات باروری را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به گفته رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی پفراغا افرادی که غایب محسوب می شوند در حال حاضر در قانون یک سری خدمات مانند وام فرزندآوری دریافت نمی کنند.

به گزارش خبرنگاران جوان، تسهیلات وام زایمان یکی از تسهیلات الزامی در بودجه ۱۴۰۱ برای اجرای قانون حمایت خانواده و جوانان جمعیت است. بر این اساس بانک مرکزی در سی و یکم سال جاری دستورالعمل پرداخت تسهیلات باروری را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

بر اساس دستورالعمل برنامه وام باروری، به پدران فرزندانی که تاریخ تولد آنها از اول فروردین ۱۴۰۰ به بعد در داخل ایران به دنیا آمده اند، در صورت نرخ باروری در شهر محل تولد پدر یا فرزند، تسهیلات اعطا می شود. ۲.۵ بیشتر نیست

به گفته صاحبی، رئیس اداره اعتبارات بانک مرکزی، این وام برای فرزند اول ۲۰ میلیون تومان، فرزند دوم ۴۰ میلیون تومان و در نهایت ۱۰۰ میلیون تومان برای فرزند پنجم پرداخت می شود. دوقلوها نیز دو فرزند محسوب می شوند. وام مربوط به والدینی که از ابتدا دارای کارت پایان خدمت نبودند اعتراض شده است.

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی مورخ ۵ تیرماه مقرر شد اخذ هر نوع وام مستلزم ارائه مدارک اثبات وضعیت افراد در سازمان نوبت کاری است و بر این اساس تنها افرادی می توانند در سامانه نوبت سوال و پاسخ داشته باشند. وام فرزندپروری

این بخشنامه از سوی بانک مرکزی با اعتراضات زیادی همراه بود و بسیاری آن را خلاف قانون حمایت از خانواده و جوانان توصیف کردند.

صالح العبادی، رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص اعلام کرد: ضمن توقف اجرای بخشنامه به شرط استعلام سامانه نوبتی، باید هماهنگی های لازم با سازمان نظام نوبت دهی عمومی انجام شود. تسهیل پرداخت وام مذکور به متقاضیان.

و پس از مطرح شدن این موضوع، مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان با ارسال ویدئویی از شرایط و عدم پرداخت وام فرزندآوری خبر دادند. که بر اساس پیگیری های باشگاه خبرنگاران جوان از بانک مرکزی اعلام شد: رئیس کل بانک مرکزی در اظهارات خود از هماهنگی بانک مرکزی با سازمان نظام وظیفه برای لغو درخواست پایان خدمت سربازی خبر داد. کارت خدمت یکی از اسناد اعطای تسهیلات است و بخشنامه بانک مرکزی پس از این قالب صادر می شود، بنابراین این قالب هنوز نهایی نشده است.

بانک مرکزی منتظر پاسخ نظام به وام فرزندآوری است!

وحید یامین پور معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در خصوص شرایط نامشخص وام فرزندآوری در صفحه توئیتر خود نوشت: بر اساس ماده ۱۰ قانون خدمت سربازی، بازپرداخت وام منوط به استعلام وضعیت خدمت است. سال‌ها وام ازدواج از این شرط مستثنی بود.

با تصویب قانون جمعیت جوان، بانک ها درباره وام فرزندآوری تصمیمی نگرفتند.

بانک مرکزی نیز درخواست کرده است که این وام حذف شود اما کمیسیون سربازی هنوز پاسخی نداده است.

با این حال، از نمایندگان محترم مجلس می خواهم که در قانون خدمت وظیفه عمومی به منظور تسهیل ازدواج و فرزندآوری تجدید نظر کنند.

برای آشنایی بیشتر با ماجرای وام فرزندآوری و بلاتکلیفی آن به وزارت اقتصاد رفتیم.

قربان اسکندری، مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه ای وزارت اقتصاد گفت: تا جایی که می دانم برای وام فرزندخواندگی نیازی به کارت پایان خدمت نیست.

اما پیگیری باشگاه خبرنگاران جوان به اینجا ختم نشد و مجدداً از بانک مرکزی در مورد شرایط و ضوابط وام فرزندپروری جویا شدیم.

پس از پیگیری نظام وظیفه اجباری، سردار تقی مهری، رئیس سازمان نظام وظیفه اجباری فرجه گفت: در حال حاضر مشمولان غایب قانونی طبق قانون حق دریافت یک سری خدمات را ندارند.

همه غایبان حدود ۱۵ درصد هستند و باید تکلیف درسی برای آنها تعیین شود. به مشمولان غایب سربازی تسهیلات بانکی تعلق نمی گیرد.

در عین حال به گفته کارشناسان، وام زایمان با هدف کمک به قانون حمایت از جوانان و جمعیت مطرح شد.

به نظر نمی رسد قانون در اولویت باشد.

حال باید منتظر ماند و دید آیا بانک مرکزی به عنوان یکی از بخش های مهم پرداخت وام فرزندآوری با نظام وظیفه چاره ای برای این مشکل می اندیشد یا کارت پایان خدمت تبدیل به یک کارت می شود. مانع بزرگ برای پرداخت وام فرزندآوری؟

منبع: تجارت نیوز

انتهای پیام/