نانوایی ها این روزها با صف های شلوغی روبرو هستند


نانوایی ها این روزها با صف های شلوغی روبرو هستند و به نوعی با صحنه های مکرری روبروی نانوایی ها مواجه می شویم. البته این ربطی به تصمیمات اخیر در زمینه جیره بندی آرد و نانوایی ندارد. نانوایی ها در ساعات کاری جلوی چشم ده ها نفر منتظر نان هستند و می گویند دیگر نمی پزیم.

هرچند در ماه های گذشته در راستای اصلاح قیمت آرد و لغو یارانه این محصول تغییری در قیمت، حمایت و سهم آرد نانوایی رخ نداده است، اما این روزها با اتفاقاتی مواجه هستیم که زوایای پنهان آن قابل بررسی است. همانطور که قبلا گفته شد، صف های طولانی در مقابل نانوایی ها وجود دارد و در حالی که ده ها نفر در صف نان منتظر می مانند، زود بسته می شوند. صف های شلوغ در نانوایی ها اولین نمود ظاهری کم نان در نانوایی هاست.

آنچه از شواهد مشخص است این است که فاصله قیمتی زیاد بین آرد دولتی و آرد آزاد باعث شده است که برخی نانوایی ها سهم خود را از آرد به کارخانه ها یا قنادی ها بفروشند و از پخت نان سود بیشتری کسب کنند. قیمت گذاری چندگانه برای هر محصول منجر به فساد می شود. درست مثل داستانی که در تجارت سوخت بود. بخش آرد نیز از این مشکل رنج می برد. عرضه آرد با سه نرخ آرد نانوایی یارانه ای، آرد نانوایی آزاد و آرد صنعتی عاملی برای فروش آرد یارانه ای شده است. به طوری که بررسی ها نشان می دهد ساعات نانوایی ها کاهش چشمگیری داشته و همین امر باعث ازدحام و صف های طولانی در نانوایی ها می شود. با این حساب یارانه ای که به منظور تعدیل قیمت و کمک به مستضعفین پرداخت می شود دیگر به آنها نمی رسد و در مورد نان به حدی رسیده است که به سفره عوام نرسیده است.

به نظر می رسد قاچاق و توزیع خارج از شبکه آرد همچنان مورد سوال است. البته تفاوت قیمت ها به قدری زیاد است که دیدن آثار معامله گران و دلالان جای تعجب دارد. قیمت یک گونی آرد دولتی حدود ۶۰ هزار تومان است در حالی که قیمت هر کیسه آرد به قیمت آزاد حدود ده برابر یعنی ۶۰۰ هزار تومان است و حتی در مرزهای کشور تا یک میلیون فروخته می شود. . تومان. ارزش بارز این تفاوت فاحش قیمت این است که انگیزه زیادی برای فروش آرد در بازار آزاد و قاچاق ایجاد می کند که برای بسیاری از نانوایی ها بسیار سودآورتر از پخت نان خواهد بود.

نانوایی شلوغ
نانوایی شلوغ

البته گرانی برنج ایرانی که قیمت آن تا کیلویی ۱۰۰ هزار تومان و بی کیفیت ترین برنج خارجی به کیلویی ۳۵ هزار تومان و سیب زمینی به کیلویی ۱۵ هزار تومان رسید. از آنجایی که بسیاری از اقشار جامعه توانایی خرید آن را ندارند، این غذاها را به طور کامل از سفره خود حذف کرده و نان را جایگزین آن کرده اند.

اصلاح یارانه آرد قرار است به نفع اقشار آسیب پذیر باشد. باید با تشدید نظارت و ارائه راهکارهای عملی، ثبات و کیفیت را به این نیروی مسلط مردمی بازگرداند تا در نهایت هدف اصلی این پروژه یعنی مردم منتفع شود.

خوشدل – کارشناس اجتماعی