موانع جدید بقای اقتصاد دیجیتال را دشوارتر می کند


قطع پیامک محدودیت جدیدی برای کسب و کارها است

شکل جدیدی از محدودیت‌ها در روز جمعه به طور رسمی اعلام شد و دستور تعطیلی کلیه سرویس‌های پیامک گروهی در سراسر کشور صادر شد. این پیامک ها ابزاری برای ارتباط وب سایت ها و اپلیکیشن ها با کاربران خود هستند و اکثر آنها فرآیند ثبت نام یا احراز هویت کاربر را از این طریق انجام می دهند. قابل ذکر است که سرویس گوگل ادوردز نیز روی ۱۷ جهیزیه فیلتر شد و اکنون با قطع شدن ارسال پیامک، ادامه کار برای کسب و کارهای اینترنتی دشوارتر و عملا غیرممکن شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، کاربران شبکه های اجتماعی گفته اند زمانی که درخواست رفع فیلتر تبلیغات گوگل را ارائه کرده اند، پیامی دریافت کرده اند که درخواست شما رد شده است.

تبلیغات گوگل – ابزاری برای شناسایی شرکت ها – فیلتر شده اند، در حالی که مقامات بارها گفته اند که در ناآرامی های اخیر فقط شبکه های اجتماعی فیلتر شده اند. وزیر ارتباطات در این خصوص توضیح داد که در شرایط فعلی و تا زمان فروکش ناآرامی ها، انحلال شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام و واتس اپ ادامه خواهد داشت و شرکت های فعال در این بسترها می توانند فعالیت اقتصادی خود را به ایران منتقل کنند. بستر، زمینه.

اکنون با قطع شدن سرویس ارسال پیامک، بسیاری از پلتفرم های ایرانی مختل شده و نمی توان کاربران جدیدی را جذب آنها کرد. با این اوصاف، به نظر می رسد صدور این دستور به منظور کنترل بیشتر بانک های اطلاعاتی شرکت های کلاینت پیامک انبوه بوده و ربطی به هک سرویس پوش نوتیفیکیشن نجوا ندارد.

در حالی که محدودیت های ارتباطی هر روز گسترده تر می شود، کاربران ایرانی از پنجم شهریور ماه عملاً به اینترنت رایگان دسترسی ندارند و البته کاربران و کسب و کارها به دلیل اختلالات شدید و فیلتر شدن شبکه های اجتماعی با شرایط بسیار سختی روبرو هستند.

هک سرویس whisper; نقطه شروع نگرانی

حملات سایبری اخیر و مهمتر از همه هک سرویس تبلیغات دیجیتال ممکن است بیشترین تأثیر را بر حکم اخیر دادگاه مبنی بر توقف ارسال پیامک های انبوه داشته باشد. موضوعی که بسیاری از فعالان و کارشناسان حوزه کسب و کار آن را تایید کرده اند.

در ماه گذشته شاهد حملات سایبری مختلف به وب سایت های دولتی، برخی خبرگزاری ها، بانک ها و حتی ایستگاه های رادیویی بودیم و گروه هکری Anonymous مسئولیت برخی از این حملات را بر عهده گرفت. گروهی که به صورت ناشناس فعالیت می کند و خود را فعال هک نامیده است تا نشان دهد فعالیت هایش هدفمند است.

این در حالی است که مرکز ملی فضای مجازی در اطلاعیه ای اعلام کرد که ادعاهای اخیر گروه ناشناس مبنی بر حملات سایبری به سایت های دولتی کشور مانند شورای اسلامی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت نفت و یا اولین. . اپراتور موبایل، درست نبود.

با این حال، بررسی های ساده در روزهای اخیر نشان داده است که حملات هکرها ادامه دارد. لازم به ذکر است که حملات سایبری تنها به وب سایت ها و برخی خدمات محدود نمی شود، بلکه رسانه ملی را هدف قرار می دهد. شنبه ۲۵ مهرماه بخش خبر تلویزیون در حال پخش سخنرانی هک شده مقام معظم رهبری بود.

این گروه هکری که پیش از این دوربین های زندان اوین را هک کرده و فیلم برخی از وقایع داخل زندان را منتشر کرده بودند، تصاویری را با کد خود در وسط قسمت اخبار تلویزیون منتشر کردند. با توجه به اینکه سازمان صدا و سیما پیش از این نیز شاهد اتفاقات مشابهی بوده است، پرسش های جدی در مورد تکرار این اتفاقات مطرح شد و سکوت مسئولان و مشترکان رسانه ملی حتی ساعاتی پس از این حادثه به این شبهات دامن زد. بسیاری این احتمال را مطرح کرده اند که این یک هک اینترنتی نبوده است. زیرا با توجه به اینکه سیستم های رادیویی و تلویزیونی به اینترنت متصل نیستند و تا حدودی ایزوله هستند، عملاً امکان هک آنها از طریق اینترنت وجود ندارد.

پیش از این حادثه در نهم مهرماه سرویس رسانه نجوا هک شد و مشترکان آن پیامی مبنی بر ناآرامی های اخیر دریافت کردند. حساب کاربری نجوا در توییتر تایید کرد که هک شده است و گروه هکری Anonymous نیز مسئولیت آن را پذیرفته است.

در همین راستا، سرویس نجوا با انتشار توییتی در حساب رسمی خود نوشت: سرویس پوش نوتیفیکیشن نجوا روز شنبه ۱۸ مهرماه مورد هدف یک رخنه امنیتی قرار گرفت و هک شد و در حال حاضر تیم نجوا تمامی خدمات خود را به حالت تعلیق درآورده و در تلاش است تا این سرویس را بازیابی کند. سرویس.

اکنون به نظر می رسد دلیل حکم دادگاه برای توقف سرویس ارسال پیامک، هک سرویس پوش نوتیفیکیشن است. اما تا این لحظه مراجع قانونی توضیحی در خصوص علت صدور این حکم ارائه نکرده اند.

سعید سوزنجر، کارشناس امنیت شبکه و سایبری درباره این موضوع گفت: از شنبه گذشته، اکثر خدمات ارسال پیامک به تدریج قطع شده است، در این شرایط کار شرکت های دیجیتال غیرممکن است زیرا تمام احراز هویت با استفاده از OTP یا OTP انجام می شود. رمز یکبار مصرف در حال حاضر فقط از یک سری پلتفرم ها مانند اسنپ، ایرانسل و دیجی کالا امکان ارسال پیامک وجود دارد، اما سایر شرکت ها برای فعال سازی سرویس پیامک باید تعهدنامه امضا کنند و مسئولیت تمامی پیامک های ارسالی را بپذیرند. به مشتریان خود.دلیل این امر همان حملات هکری است که در این مدت رخ داده و پس از آن پیامک هایی با شماره های معتبر برای افراد ارسال می شود. حل شود اما در حال حاضر کلیه خدمات ارسال پیامک متوقف شده است تا درخواست شود همه شرکت ها تعهد نامه ای امضا می کنند که بر اساس آن مسئولیت پیامک را می پذیرند تا در صورت ارسال پیامک از شماره آنها اپراتور مربوطه دیگر درگیر این مشکل نباشد. فقط شرکت مسئول است.»

بسیاری از کاربران و صاحبان مشاغل در صفحات شخصی خود در شبکه های اجتماعی به این موضوع واکنش نشان دادند و اعلام کردند که قطع شدن سرویس های ارسال پیامک در ادامه اتفاقات قبلی مانند قطعی اینترنت و فیلتر شدن شبکه های اجتماعی، چراغ های دیجیتال را خاموش می کند. کسب و کار.

تداوم مشکلات تجاری

این روزها شرایط برای بقای بسیاری از کسب و کارهای دیجیتال بسیار سخت و گاهی غیرممکن شده است. از فیلترینگ و قطعی اینترنت گرفته تا حکم دادگاه برای قطع خدمات پیامک، این شرکت ها بیشترین آسیب را دیده اند.

اول از همه قطع اینترنت شرکت ها را به شدت تحت تاثیر قرار داد و پس از آن فیلترینگ گوگل ادوردز به مشکلی جدی برای آنها تبدیل شد. Google Ads یک پلت فرم تبلیغاتی موتور جستجوی گوگل است که شرکت ها می توانند از آن برای معرفی خود به مشتریان خود استفاده کنند.

اگرچه به دلیل تحریم ها ساخت بیلبورد در گوگل ادز برای ایرانی ها سخت بود اما کاربران ایرانی با ابزارهای مختلف این تحریم ها را دور زدند و از گوگل ادز برای تجارت خود استفاده کردند. چندی پیش این سرویس به طور کامل در دسترس کاربران ایرانی نبود که باعث شد شرکت ها پس از فیلتر اینستاگرام و واتس اپ با مشکل جدیدی مواجه شوند.

هنوز مشخص نیست که این انحلال انبوه چه زمانی حذف می شود، شرکت های دیجیتال تا چه زمانی می توانند در این شرایط به فعالیت خود ادامه دهند و آیا می توانند حتی پس از حذف انحلال به شرایط قبلی خود بازگردند یا خیر.

کاظم دلکوش سخنگوی قوه قضائیه شورا در پاسخ به این شبهات گفت: دولت به دنبال آرام سازی فضا برای راه اندازی مجدد شبکه های اجتماعی است و باید تا مساعد شدن شرایط صبر کرد.

این در حالی است که به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محدودیت های اینترنت عموما برداشته شده و در حال حاضر هیچ محدودیتی به جز دو پیام رسان آمریکایی وجود ندارد.

وی در این خصوص گفت: تصمیم گیری در مورد رفع محدودیت های اینستاگرام و واتس اپ به تصمیم مراجع ذی صلاح بستگی دارد، به طور کلی بستری که قوانین جمهوری اسلامی را به رسمیت نشناسد بستر مناسبی برای شرکت ها نیست.

در عین حال، شورای عالی فضای مجازی در آخرین جلسه خود که با حضور رئیس جمهور تشکیل شد، ضمن بررسی آخرین وضعیت فضای مجازی کشور و پیشرفت شبکه ملی، بر ضرورت تاکید کرد. برای تقویت زیرساخت های داخلی و پلتفرم هایی برای توسعه خدمات داخلی و ترویج اقتصاد دیجیتال در این شبکه.

این باعث گمانه زنی ها در مورد دائمی شدن فیلترینگ رسانه های اجتماعی شد. در حالی که وضعیت فعلی تداوم کسب و کار دیجیتال را در وضعیت نامطمئنی قرار داده است، کارشناسان معتقدند که توسعه سریع فناوری در نهایت منجر به رفع محدودیت ها خواهد شد.

منبع: اقتصاد جهانی