مهمترین عناوین اخبار هفته


هفته گذشته سامانه چک الکترونیکی رونمایی شد و مسئولان مربوطه هر کدام از مزایای آن را تشریح کردند. همچنین پرونده ریال دیجیتال در مرحله مقدماتی توسط دو تن از مدیران مشمول عنوان شد. علاوه بر این، الزامات شرکتی اینماد احمد و تاثیر محدودیت های اینترنتی بر تراکنش های پرداخت از جمله سرفصل های داغ این هفته بود.

به گزارش پایگاه خبری خدمات بانکداری الکترونیک، مهمترین عناوین اخبار بانکداری الکترونیک در هفته گذشته را می توانید در این صفحه به اختصار مرور کنید:

تعیین سقف ۳۰۰۰۰۰ تومان برای تراکنش های دیجیتال به ریال

در روزهای ابتدایی آبان ماه، پیش نویس سند ریال دیجیتال تهیه و تنظیم شده توسط بانک مرکزی منتشر شد که در آن ماهیت، اهداف، ویژگی ها و کارکردهای ریال دیجیتال تشریح و توضیح داده شد. این شکل جدید پول پس از انتشار در کیف پول ریالی دیجیتال بانک مرکزی قرار می‌گیرد و آماده توزیع بین بانک‌ها است و در توزیع نیز فرآیندی شبیه به توزیع اسکناس دارد. محمدرضا مانیکیتا، معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در گفتگوی اختصاصی با بانکداری الکترونیک رول خبری، در خصوص سقف تراکنش دیجیتال به ریال اظهار داشت: برای دوره آزمایشی متشکل از ۲ سطح کیف پول متوسط ​​کاربران، ما در نظر گرفته اند که کیف پول کاربران عادی در سطح ۱ است همراه با احراز هویت می تواند روزانه تا ۳۰۰ هزار تومان وصول کند و تا سقف ۳۰۰ هزار تومان نیز تراکنش داشته باشد که برای کیف پول های کاربران سطح ۲ تا ۲ میلیون تومان می باشد. مبالغ برای دوره آزمایشی در نظر گرفته می شود و اگر دوره آزمایشی به پایان برسد، مبالغ مورد بررسی قرار می گیرد و ممکن است تغییر کند.

نیازی به افتتاح حساب ریالی نیست

ریال یکی از جدیدترین ابزارهای پرداختی است که می تواند نقش مهمی در اقتصاد کشور و کاهش تورم داشته باشد. در اجرای این ایده کاربردی نماد ریال جایگزین اسکناس ریالی در دست مردم می شود. این موضوع باعث هوشمندتر شدن پول ملی کشور می شود. در همین راستا امیر شکری رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری بانکداری الکترونیک گفت: می توانیم این پروژه را به دو قسمت تفکیک کنیم. قسمت اول جایی است که اجرا را شروع می کنیم و قسمت دوم چشم اندازهایی است که می توان برای تمدید این پروژه ترسیم کرد. در قسمت اول، منظور مکمل اسکناس های فیزیکی است. یعنی پولی که بانک مرکزی صادر می کند باید به صورت دیجیتالی در اختیار مردم باشد که قبلاً این اتفاق نیفتاده است و پولی که در اختیار مردم بود پول بانک ها بود و این وجوه در اختیار بانک ها است. وی افزود: ابزار پرداخت عمدتاً قبوض فیزیکی، چک و کارت بوده است. پس از این رویداد، نوع جدیدی از پول در دسترس عموم قرار می گیرد که قبلا فقط در اختیار بانک ها بود. ریال فیزیکی نیست و همه افراد می توانند آن را دریافت کنند و نیازی به افتتاح و نگهداری حساب نخواهند داشت.

پرها و بال های فین تک ها به دستور شاپرک بدون این تغییرات متوقف می شود.

شاپرک طی نامه‌ای به مدیران شرکت‌های پرداخت اعلام کرد که از ۳ آبان پایانه‌های اینترنتی بدون کد یا با هویتی که با صاحب کد همخوانی ندارد ظرف مدت ۶ هفته از تاریخ مذکور توسط این شرکت غیرفعال می‌شوند. انتشار این پیام بار دیگر موجی از انتقادات و ناامیدی را در میان شرکت های فعال در حوزه فناوری مالی برانگیخت. به گفته فعالان حوزه فناوری مالی، این پیام مایه آرامش است چرا که دولت می تواند حتی در شرایط محدودیت و آشفتگی اینترنت به شرکت های فعال در این حوزه پول پرداخت کند چرا که تداوم در این زمینه فعالیت آنها را با مشکل مواجه کرده است. باعث توقف سرمایه گذاری در این بخش شد.

شاپرک الزام به داشتن این اطلاعات/امکان بستن حدود ۸۰۰۰۰ پایانه پرداخت را برآورده می کند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مالی در حوزه فناوری مالی گفت: نامه آقای رضا باقری عسل نایب رئیس کمیته راهبردی اقتصاد دیجیتال خطاب به مدیرعامل شاپرک باید به استاندار مرکزی ارسال شده است. بانک. از نظر قانونی، مدیرعامل شاپرک از بانک مرکزی دستور می گیرد. نه از نایب رئیس کارگروه اقتصاد دیجیتال. در واقع رئیس کارگروه اقتصاد دیجیتال باید این پیام را به بانک مرکزی برساند. تا جایی که من می دانم این حرف ها بهانه است و شبرک این تصمیم را اجرا خواهد کرد.

کارمزدهای بانکی به زودی بررسی می شود

بسیاری از مردم هنگام استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی، آنها کسر مبلغی را تحت عنوان کارمزد ذکر کرده اند. این کارمزد مبلغی است که بانک ها و سایر مؤسسات مالی در قبال خدماتی که ارائه می کنند تحت عنوان کارمزد بانکی دریافت می کنند. از آنجایی که یکی از وظایف بانک مرکزی بر اساس قانون پولی و بانکی کشور تعیین حداقل مبلغ است که حداکثر سود و کارمزدی است که بانک ها دریافت و پرداخت می کنند و نرخ جدید این مبلغ اعلام می شود. بانک مرکزی طی بخشنامه ای این نرخ را به دلیل افزایش تورم افزایش می دهد. در همین راستا معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری خدمات بانکداری الکترونیک درباره سیاست های بانک مرکزی در نیمه دوم سال و سال آینده گفت: در حال حاضر در تلاش هستیم تا راهبردهای فعلی را تدوین کنیم. . در مرحله بعد در مورد هزینه های بانکی و تعدیل آنها صحبت خواهیم کرد.

امکان وجه چک غیرحضوری با استفاده از سامانه SHICAD

مهران مهرامیان در مراسم رونمایی از نخستین چک الکترونیکی که روز شنبه برگزار شد، اظهار داشت: بانک های پرشین، صدارت و تیجاره هم اکنون امکان دسترسی مشتریان واقعی به چک های الکترونیکی را فراهم کرده اند و سه بانک کشاورزی، عینادا و میلات نیز در این بانک حضور دارند. مصر. عملیات. آنها اجرای آزمایشی این طرح برای مشتریان هستند و به زودی این خدمات را به مشتریان خود ارائه خواهند داد. وی گفت: مهمترین ویژگی این سامانه در کنار سایر فعالیت های غیرحضوری، بحث نقدینگی چک های غیرحضوری است. این در حالی است که فعالیت بانکی غیرمستقیم نزدیک به ۹۸ درصد است و امروزه امور بانکی برای افراد بدون مراجعه به شعب انجام می شود.

رهگیری تراکنش ها / از محدودیت های اینترنتی تا تراکنش های پرداخت با تخفیف

گزارش اقتصادی ۸۸ شاپرک نشان می دهد که پس از اعتراضات در ایران، تعداد معاملات در هر روش پرداخت نسبت به شهریور ماه بیش از ۱۸ و نیم درصد کاهش داشته است. در عین حال اعتصاب فعالان استارت آپی برای محدودسازی سرعت اینترنت با محدودیت های زیادی در حوزه فعالیت خود مواجه شد.

اینترنت ملی پروژه ای است که بدون توجه به طیف سیاسی حکومتی که به قدرت رسیده است، پیشرفت می کند. سیاستمداران به ویژه از دوران تصدی محمدجواد آذری جهرمی در وزارت ارتباطات همواره به بهانه های مختلف مردم را به حضور در این شبکه و تریبون های مرتبط تشویق می کردند. در دولت جدید همواره بر توسعه این شبکه تاکید شده است. عیسی زریبور وزیر ارتباطات دولت سیزدهم در گزارش های جدید خود به گسترش دسترسی به «شبکه ملی اطلاعات» اشاره کرد. بدون اینترنت. او اخیرا در مورد برنامه های دولت برای مهاجرت شرکت ها به پلتفرم های محلی صحبت کرده است. با وجود پیشرفت چشمگیر شبکه ملی اطلاعات در دولت جدید، هنوز بسیاری از بسترها قادر به پاسخگویی به نیازهای محلی نیستند. از جمله اینکه اندکی پس از موج جدید انحلال در اوایل اکتبر سال جاری، پیام رسان ایتا اعلام کرد که نمی تواند کاربران جدیدی را بپذیرد. در عین حال، کار بر روی بسیاری از پلتفرم‌ها بدون اتصال به برنامه‌های استاندارد جهانی – مانند Google Maps – عملا غیرممکن است. تجربه بسیاری از قطعی اینترنت در سال های گذشته بی اثر بوده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!