ممیزی پلتفرم های آنلاین توسط ارزیابان رادیو و تلویزیون


همزمان با وجود تنش بین ساترا و تولیدکنندگان محتوای ویدیویی برای شبکه های تلویزیونی خانگی، رئیس این سازمان در اظهارات جدیدی از ممیزی شدن عملکرد این بسترها توسط ارزیابان صدا و سیما خبر داد. در گزارشی که سال گذشته به نقل از مرکز افکار عمومی دانشجویان ایران (ایسپا) منتشر شد، بر تاثیر تولیدات تلویزیون خانگی در کاهش تمایل کاربران به تماشای ماهواره تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، از ابتدای راه اندازی شبکه های پخش خانگی، انتظار می رود اصحاب رسانه و مخاطبان این شبکه در مقایسه با فعالیت رسانه ملی، نظارت دقیق تری داشته باشند تا فضای بازتری برای مخاطبان گروهی فراهم شود. ضمن پایبندی به چارچوب اخلاقی جامعه، دوران خاصی را ایجاد کند که قدرت تبعیض را داشته باشد. با این حال، اظهارات سعید مقصه، رئیس ساترا، نشان می دهد که با وظیفه عنان تنظیم محتوای صوتی و تصویری فضای مجازی به ساترا، زیرمجموعه صوتی و تلویزیونی، باید همین رویکرد را در ارزیابی کسب و کار مولد اتخاذ کرد. از این بخش این در حالی است که شکایات تولیدکنندگان سریال های VOD به دلیل نقدهای خوشمزه ساترا به طور تصاعدی افزایش یافته و حتی برخی از سریال ها در نهایت بدون اجازه ساترا به نمایش درآمدند.

ساترا و سازماندهی VOD ها

نسبت دادن تنظیم محتوای اینترنتی به ساترا از ابتدا واکنشی بوده است. منتقدان این اقدام با اشاره به اینکه صداوسیما به عنوان نهاد بالادستی ساترا، خود رقیبی برای محتوای تولید شده در فضای مجازی – به ویژه کسب و کارهای آنلاین تولید کننده ویدیو و بسترهای تماشای سریال (VOD) است – این سازمان را انتخابی مطلوب برای تنظیم حوزه صوتی و تصویری تصویر فضای مجازی را نمی دانستند. اکنون به نظر می رسد آثار این انتخاب کم کم نمایان می شود و ساترا این پلتفرم ها را به شیوه مصوب به تلویزیون و رادیو ۲ تبدیل خواهد کرد. سعید مگویسه، رئیس ساترا (سازمان جهانی تنظیم مقررات رسانه های صوتی و تصویری) در روزهای اخیر در گفت و گو با روزنامه جام جم، جزئیات جدیدی از روش های حسابرسی کسب و کار VOD بیان و بر بررسی عملکرد این پلت فرم ها توسط تلویزیون تاکید کرد. و ارزیاب های رادیویی مقیسه در این گفت‌وگو با اشاره به اینکه ارزیابی این آثار قبلاً به شرکت‌ها و ارگان‌های خاصی واگذار شده بود، گفت: از ابتدای امسال این کار توسط ارزیاب‌های سازمان صدا و سیما انجام می‌شود، بنابراین شاهد کار بالاتری خواهیم بود. درجه اعتبار و تخصص». این در حالی است که کاهش نسبی مخاطبان رادیو و رشد تعداد کاربران پلتفرم VOD گواه این است که واقعاً مردم از چنین رسانه ای چه انتظاری دارند.

حتی امروزه نیز همواره بین نوع محتوای تولید شده برای صدا و سیما به عنوان رسانه ملی و بسترهای ویدئویی درخواستی به عنوان رسانه انتخابی عموم، تفاوت هایی در سیاست ها و محدودیت ها وجود داشته است. مقیس در پاسخ به سوال خبرنگار جام جم مبنی بر اینکه آیا با چنین پسرفتی، شاهد تغییرات ظاهری و محتوایی جدیدی در این آثار خواهیم بود، گفت: ملاحظات محتوایی طیفی دارد؛ مانند سازمان صدا و سیما، ما شبکه قرآن را داریم. که نسبت به شبکه های دیگر نیازمندی های متفاوتی دارد و شبکه نسیم و دیسپلی و شبکه های دیگر را داریم که ممکن است با توجه به الزامات محتوا، نیازمندی های تولید متفاوتی داشته باشند.شبکه و مخاطبانش خاطرنشان کرد: انتشار محتوا و فرامتن که دریافتی مخاطب بستگی به شرایط زمان، پلتفرم یا پورتال دارد تا همزمان با پخش، کار، محیط و رویدادها را منتشر کند که سخت ترین آنهاست. خشونت و موارد مشابه، و خارج از برنامه‌های پخش در پلتفرم‌هایی که امکان کنترل والدین وجود دارد. مگیسه معتقد است که «ممیزی نیازمند درک رسانه‌های اجتماعی است و این مهارت در ارزیابی‌کنندگان مؤسسه بیشتر نهادینه شده است.» او مزایای برون‌سپاری کار ارزیابی را توضیح داد. حسابرسان صدا و سیما: «اکنون به جای اینکه پلتفرم ها هزینه حسابرسی خود را توسط شرکت های خارجی انجام دهند، این کار توسط شرکت های خارجی انجام می شود. به سفارش ساکنان صدا و سیما.

سختگیری در شبکه نمایش خانگی

این اظهارات در حالی مطرح شد که حتی قبل از گشودن مستقیم صداوسیما به کسب و کار VOD، تولیدکنندگان پلتفرم‌های تماشای آنلاین ویدیو بارها از سخت‌گیری بیش از حد این سازمان در کار حسابرسی شکایت کرده و این نوع حسابرسی را تخلف می‌دانند. کار آنها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و جذابیت کسب و کار را برای عموم از بین می برد. فشار ناشی از این محدودیت ها بر مدیران برخی از کسب و کارها به حدی بود که تصمیم گرفتند تولید محتوا در پلتفرم ها را محدود کنند. همچنین سال گذشته مهمت حسین مهدویان کارگردان سریال مومنتوم کاری که در لیست پخش فیلمو قرار داشت در یادداشتی به روزنامه ابتکار نوشت: سانسور غیرمنطقی و نامتعارف سازوکار سانسور پخش و زیرمجموعه آن یعنی هر کاری که داشتم انجام دادم. تا وقفه ای در پخش سریال ایجاد نشود و برای تماشای قسمت های جدید به انتظار هفتگی خود احترام بگذارید. تعاملی که من و همه همکارانم همیشه از سر ناچاری و نه از روی رضایت انجام داده ایم تا بتوانیم کارهای خود را در کشور عزیزمان و مردم زیبایمان به نمایش بگذاریم. اما این بار، سطح سرسختی به جایی رسیده است که از استقامت من فراتر رفته است.»

چنین اظهاراتی از سوی کارگردانان و تهیه کنندگان سینما و تلویزیون کم نیست و این گروه بارها از سختگیری بیش از حد در صدور مجوز پخش برای تولید شبکه تلویزیونی خانگی گلایه کرده اند. سید جمال الساداتیان تهیه کننده سینما و تلویزیون سال گذشته در گفت و گو با خبرنگار سینماپرس گفت: بحث بر سر این بود که این بسترها وارد رقابت با تلویزیون شوند که باعث حرکت بیشتر تلویزیون برای تولید آثار جذاب برای تلویزیون می شود. متأسفانه به جای آمدن مدیران تلویزیون برای ایجاد این مسابقه، چهره مشکل را برداشته و مسئولیت شبکه تلویزیونی خانگی را از ارشاد گرفتند. ادامه این وضعیت احتمالاً به جایی خواهد رسید که کیفیت سریال های خانگی بیش از پیش افت خواهند کرد تا رقابت نصفه و نیمه با تلویزیون به کلی از بین برود.

در ماه‌های اخیر و پس از آنکه برخی از تولیدکنندگان محتوا در واکنش به ممیزی‌های ملایم، سخت‌گیرانه و طولانی مدت ساترا، آثار خود را بدون کسب مجوز پخش از ساترا بر روی پلتفرم‌های VOD پخش کردند، شنیده‌ها و زمزمه‌هایی مبنی بر لغو مجوز ساترا به گوش می‌رسید. بستر، زمینه. در پی این اقدام، انجمن شرکت های ویدئویی آنلاین با انتشار بیانیه ای از رویکرد سترا انتقاد کرد. این انجمن در بیانیه خود تاکید کرد که فدراسیون شرکت های ویدئویی اینترنتی بر لزوم وجود یک مرجع نظارتی و نظارتی در حوزه شبکه های تلویزیونی خانگی به شرط بی طرفی تاکید کرده و خواستار انتخاب رگولاتور بی طرف برای این حوزه شد. در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است که عدم تعریف حدود صدا و تصویر جهانی، دامنه مقررات صدا و سیما را گسترده تر کرده است و این تضاد منافع ما را با انتظارات و چارچوب هایی مواجه می کند که قابل تولید و اجرا نیست. .

مدتی است که زمزمه هایی مبنی بر سرمایه گذاری برخی پلتفرم های تماشای آنلاین ویدیوی آنلاین خارجی در کسب و کار تولیدکنندگان محتوای ایرانی به گوش می رسد و این امر ممکن است در این شرایط سخت اقتصادی، استارت آپ های ارائه دهنده خدمات تماشای فیلم و افراد تحصیل کرده را با بحران جدیدی مواجه کند. .

رئیس ساترا در پاسخ به اینکه آثار پخش شده در VOD دارای رده سنی هستند و در ایجاد تعادل بین محتوا و مخاطب به این موضوع توجه می شود، تاکید کرد: محدودیت رتبه بندی الزاماً بر اساس گروه سنی تعیین نمی شود که بگوییم که همه چیز در هنگام ورود به پلتفرم قابل دسترسی است، پخش می‌شود، ممکن است شرایط فرهنگی برخی کشورها به گونه‌ای باشد که بسیاری از موضوعات را فقط با رده‌بندی سنی می‌توان پخش کرد، اما شرایط فرهنگی ما اینطور نیست.» گفت‌وگوهای سنجیده‌شده اخیر نشان می‌دهد که محور اصلی نظارت این سازمان بر روی ویدیوی درخواستی و فضای مجازی فراگیر، رویه شبکه‌های تلویزیونی سراسری است. به گفته رئیس این سازمان، آنچه عموماً در شبکه ها دیده می شود می تواند به فضای مجازی هم کشیده شود. بنابراین خطوط قرمز به ویژه خطوط اخلاقی، دینی و فرهنگی در فضای مجازی بازتر از خطوط قرمز در شبکه های صدا و سیما نیست و یک چارچوب کلی بر آن حاکم است. در این میان، تولیدکنندگان محتوا معتقدند سیاست ساترا مترادف با نادیده گرفتن واقعیت‌های جامعه است و نتیجه‌ای جز تضعیف کسب‌وکارهای نوآور در این حوزه و سوق دادن مخاطبان به بسترهای مشابه خارجی ندارد.

منبع: اقتصاد جهانی

لینک کوتاهلینک کپی شد!