مغز متفکری که نیازهای شما را درک می کند


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، زمانی که کلمه ای را در گوگل تایپ می کنید، گوگل ادامه جمله یا سوال شما را حدس می زند و یا زمانی که از اپلیکیشن های ناوبری استفاده می کنید، با در نظر گرفتن موارد زیر، راه جدیدی را برای رسیدن به مقصد به شما پیشنهاد می کند. ترافیک و … انجام می دهند. صدها مثال دیگر در این زمینه وجود دارد که بارها این تصور را به شما داده است که مغز متفکر از تمام خواسته های شما آگاه است. این مغز متفکر در دنیای فناوری «هوش مصنوعی» نامیده می شود.

به عبارت ساده، هوش مصنوعی (AI) فناوری است که توانایی تفکر دارد. این تفکر با آنچه ما انسان ها فکر می کنیم بسیار متفاوت است، اما مهندسان این حوزه هر روز سعی می کنند این شکاف را کاهش دهند. اساساً هوش مصنوعی یک فناوری است که توانایی های ذهن انسان مانند تشخیص اشیا، درک و پاسخگویی، تصمیم گیری، حل مشکلات و غیره را شبیه سازی می کند.

اکنون با افزایش حجم داده ها و توسعه سیستم های کامپیوتری، هوش مصنوعی هر روز بیشتر و بیشتر در حال پیشرفت است، چیزهایی که در داستان ها و فیلم ها دیده ایم روز به روز واقعی تر می شوند و نقش هوش مصنوعی در خلاقیت. رویاهای انسان به خوبی نشان داده شده است.

هوش مصنوعی از داده ها یاد می گیرد و خود را به روز می کند. هوش مصنوعی با ماشین ها و دستگاه های خودکار متفاوت است. به جای خودکارسازی وظایف دستی، هوش مصنوعی اطلاعات را اسکن می کند و بر اساس آن عمل می کند. به عنوان مثال، الگوریتم هوش مصنوعی اینستاگرام با تجزیه و تحلیل رفتار شما، محتوای مورد نظر را به شما نشان می دهد. البته، هوش مصنوعی همچنان به انسان بستگی دارد و نیاز به تعیین و ثبت سوالات مناسب دارد.

هوش مصنوعی محصولات غیر هوشمند را هوشمند می کند. عملکرد هوش مصنوعی اغلب با داشتن یک محصول دیگر و فروش به این شکل خود را نشان می دهد. به عنوان مثال، عملکردهای هوش مصنوعی اپل در سیری نمایش داده می شود و به عنوان یک محصول در گوشی های هوشمند اپل فروخته می شود.

همچنین با الگوریتم های پیشرونده سازگار است. با رسیدن داده های جدید، هوش مصنوعی مدرن تر و حرفه ای تر از روز قبل می شود. مانند یک فروشگاه آنلاین که هر روز به شما پیشنهادات نزدیک به نیازهایتان را نشان می دهد. همچنین با استفاده از شبکه های عصبی عمیق دقت آن را افزایش می دهد. شاید بارها متوجه کیفیت جستجوهای گوگل یا سیری در اپل شده باشید، در واقع، هرچه بیشتر با دستگاه های هوش مصنوعی کار کنید، دقیق تر می شوند.

از سوی دیگر، هوش مصنوعی از داده ها تا حد زیادی استفاده می کند. در واقع امروزه داده ها بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارند و دسترسی به آن یک مزیت رقابتی است.در عملکرد هوش مصنوعی، داده ها و اطلاعات به دارایی های ذهنی تبدیل شده اند و هر چه داده ها بیشتر باشد، عملکرد مصنوعی نزدیکتر می شود. هوش تفکر انسان است.

انواع هوش مصنوعی

۱. هوش مصنوعی باریک (ANI)

هوش مصنوعی ضعیف که به نام هوش مصنوعی محدود یا ANI نیز شناخته می شود، برای تمرکز بر وظایف خاص آموزش دیده است و بیشتر نمونه هایی از هوش مصنوعی که امروزه می بینیم این نوع هوش مصنوعی است. اپلیکیشن‌های خوبی مانند سیری اپل، الکسای آمازون و کامپیوتر واتسون آی‌بی‌ام که با اختلافی نسبت به رقبای انسان و ماشین‌های خودران خود جایزه Jeopardy را از آن خود کردند، از این نوع هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

۲. هوش عمومی مصنوعی (AGI)

هوش مصنوعی قوی یا هوش عمومی مصنوعی (AGI) مغز را با نیروی انسانی شبیه سازی می کند. این هوش مصنوعی می تواند بسیاری از مشکلات را بدون دخالت انسان حل کند و حتی مشکل مورد نظر را انتخاب کند.

البته در حال حاضر هوش مصنوعی قدرتمند تنها یک نظریه است و نمونه واقعی و عملی آن وجود ندارد، اما با این وجود، محققان هوش مصنوعی در این زمینه در حال بررسی حتی فوق العاده هوش مصنوعی (ASI) هستند که فراتر از توانایی های انسان است. مشاور کامپیوتر HAL در سال ۲۰۰۱ A Space Odyssey در واقع یک ASI است.

هوش مصنوعی امروزه در همه جا وجود دارد، اما کاربردهای زیادی در چند زمینه دارد که احتمالاً با برخی از آنها آشنا هستید:

تشخیص گفتار: تشخیص گفتار، همچنین به عنوان تبدیل گفتار به متن (STT) شناخته می شود، یک فناوری هوش مصنوعی است که کلمات گفتاری را تشخیص می دهد و آنها را به متن دیجیتال تبدیل می کند. تشخیص گفتار همان قابلیتی است که نرم‌افزار املای رایانه، کنترل صوتی تلویزیون، ارسال متن با صدا و حتی کنترل تلفن با صدا را فعال می‌کند.

پردازش زبان طبیعی (NLP): NLP به برنامه ها، رایانه ها یا ماشین ها اجازه می دهد تا نوشته های انسانی را درک، تفسیر و حتی بازتولید کنند. دستیارهای دیجیتال محبوب مانند سیری، الکسا، چت بات ها و سایر مشاوران مجازی از فناوری NLP استفاده می کنند. برخی از NLP ها به ویژگی به نام تجزیه و تحلیل احساسات برای تعیین خلق و خو، رفتار یا سایر ویژگی های زبانی مجهز هستند.

تشخیص تصویر (بینایی کامپیوتری یا بینایی ماشین): این هوش مصنوعی می تواند اشیا، افراد و نوشته ها را تشخیص دهد و رویدادها را در تصاویر ثابت یا متحرک شناسایی و دسته بندی کند. تشخیص تصویر، که اغلب با کمک شبکه‌های عصبی عمیق انجام می‌شود، برای سیستم‌های اثر انگشت، برنامه‌های واریز چک موبایل، تجزیه و تحلیل تصویر، ویدئوهای پزشکی، خودروهای خودران و غیره استفاده می‌شود.

پیشنهادات فوری: فروشگاه های آنلاین و وب سایت های سرگرمی با استفاده از هوش مصنوعی پیشنهاداتی را در اختیار شما قرار می دهند. این پیشنهادات بر اساس فعالیت گذشته فرد، فعالیت قبلی سایر مشتریان و بسیاری از عوامل دیگر از جمله زمان، آب و هوا یا محصولات تعیین می شود. تحقیقات نشان داده است که پیشنهادات آنلاین فروش را بین ۵ تا ۳۰ درصد افزایش می دهد.

پیشگیری از ویروس و اسپم: نرم افزارهای تشخیص ویروس و هرزنامه های امروزی به جای سیستم های مبتنی بر قوانین، از شبکه های عصبی عمیق استفاده می کنند که خیلی سریع انواع ویروس ها و هرزنامه ها را تشخیص می دهند.

معاملات خودکار سهام: پلتفرم‌های معاملاتی مجهز به هوش مصنوعی روزانه هزاران یا حتی میلیون‌ها تراکنش را بدون دخالت انسان و با سرعت بالا انجام می‌دهند و به این ویژگی «معامله خودکار سهام» می‌گویند.

خدمات اشتراک خودرو: اوبر، لیفت و سایر سرویس‌های اشتراک خودرو (تاکسی آنلاین) در خارج از ایران یا اسنپ در ایران از هوش مصنوعی برای ارتباط مشتریان با راننده، کاهش زمان انتظار و انتخاب کوتاه‌ترین مسیر استفاده می‌کنند.

ربات های خانگی: جاروبرقی های رباتیک از هوش مصنوعی برای تشخیص اندازه اتاق، شناسایی و اجتناب از موانع و کشف بهترین مسیر برای جارو کردن هوش مصنوعی استفاده می کنند. پاک کننده های استخر و چمن زنی رباتیک نیز از همین فناوری استفاده می کنند.

فناوری هدایت خودکار: این فناوری برای چندین دهه در هواپیماهای تجاری و نظامی وجود داشته است. اما امروزه سیستم هدایت خودکار از سنسورهای متعدد، فناوری GPS، تشخیص تصویر، فناوری اجتناب از برخورد، روباتیک و پردازش زبان طبیعی برای هدایت و هدایت هواپیما در آسمان و اطلاع خلبان استفاده می کند.

مفاهیم کاربردی در هوش مصنوعی

اگرچه در زندگی روزمره با هوش مصنوعی سر و کار داریم، اما درک برخی از مفاهیم آن یا مواردی از این دست می تواند دشوار باشد. هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق به یکدیگر نزدیک هستند و زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی هستند و دانستن آنها به شما کمک می کند تفاوت آنها را درک کنید.

در گام اول، هوش مصنوعی را دنیایی از فناوری محاسباتی در نظر بگیرید که شامل هر چیزی شبیه به هوش انسان است. سیستم های هوش مصنوعی می توانند شامل هر چیزی باشند. از سیستم تخصصی یک اپلیکیشن حل مسئله که بر اساس قواعد یا منطق پیچیده تصمیم گیری می کند تا چیزی شبیه به شخصیت Wall E در کارتون محبوب پیکسار که دارای احساسات انسانی و هوش و حق انتخاب است.

یادگیری ماشینی زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی است که قادر به یادگیری مستقل است. این فناوری با دریافت داده های جدید خود را دوباره برنامه ریزی می کند و هر بار با دقت بیشتری کار خود را انجام می دهد. یادگیری عمیق زیرمجموعه ای از یادگیری ماشینی است که بدون دخالت انسان خود را آموزش می دهد و دقت آن را افزایش می دهد.

کدام شرکت های بزرگ فناوری بیشتر از هوش مصنوعی استفاده می کنند؟

بر اساس وب سایت اپراتور دوم تلفن همراه، هم غول های فناوری و هم سایر شرکت ها، از جمله فیس بوک، از هوش مصنوعی برای بسیاری از خدمات عمومی خود استفاده می کنند. مشاهده نتایج جستجو، ارائه پیشنهادات، تشخیص افراد و چیزها در عکس ها، ترجمه بلادرنگ و تشخیص هرزنامه تنها برخی از کاربردهای هوش مصنوعی است.

اما یکی از داغ‌ترین حوزه‌های رقابت، دستیاران مجازی هستند، از جمله سیری اپل، الکسای آمازون، دستیار مجازی گوگل و کورتانای مایکروسافت. برای ساخت این دستگاه ها از فناوری پیچیده استفاده شده است و این دستیاران مجازی برای کار به شدت به تشخیص صدا و پردازش زبان طبیعی متکی هستند. آنها مواد مختلف را برای پاسخ به سؤالات بررسی می کنند.

سیری: سیری اپل اولین دستیار مجازی هوشمندی است که در سال ۲۰۱۱ روی آیفون ۴ اس راه اندازی شد. اکنون پس از گذشت یک دهه، این دستیار صوتی در تمامی آیفون ها فعال است.

دستیار صوتی گوگل: به لطف گوشی های اندرویدی بی شماری، دستیار صوتی گوگل به محبوب ترین دستیار صوتی جهان تبدیل شده است. گوگل بزرگترین موتور جستجوی جهان است و اطلاعاتی را که دستیار صوتی می پرسد به خوبی ارائه می دهد و به همین دلیل این دستیار صوتی از دقت بیشتری نسبت به رقبای خود برخوردار است.

الکسا: آمازون بر خانه ها متمرکز است. Echo، یک بلندگوی هوشمند با دستیار صوتی الکسا، حدود ۷۰ درصد از بازار بلندگوهای هوشمند در ایالات متحده را در اختیار دارد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/