معتاد؛ آفت سوزاندن زنان در همه جوامع


اعتیاد به عنوان آفت بی خانمانی می تواند زندگی کل خانواده را نابود کند نه جوان را. بین بیکاری و مواد مخدر رابطه مستقیم و دوسویه وجود دارد که البته مختص کشور ما نیست. زیرا از یک سو مصرف مواد مخدر بر عملکرد فرد تأثیر می گذاشت و چه با استعداد، باهوش و نخبه او را از چرخه کار و تولید رها نمی کرد. از سوی دیگر، بیکاری، بیکاری و فشارهای روانی ایجاد شده شرایط را به گونه ای فراهم می کند که دلایل گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر را افزایش می دهد.

۲۶ جولای روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است و بررسی این معضل اجتماعی با پدیده ای مانند کار بسیار حائز اهمیت است. بیکاری و سوء مصرف مواد یا به عبارتی اعتیاد نیز از علل و عوارض است. بیکاری و نگرفتن شغل می تواند انگیزه مصرف مواد مخدر را افزایش دهد و اعتیاد منجر به بیکاری در بین کارکنان شود. زنجیره ای معیوب که می تواند منجر به نابودی جامعه جوان و سرزنده در یک کشور شود.

در سراسر جهان، بیکاران و افراد نسبتاً فقیر با نرخ بسیار بالاتری از اعتیاد روبرو هستند. بی ثباتی مالی، استرس و افسردگی را افزایش می دهد و احتمال رفتارهای اعتیاد آور را افزایش می دهد. آمار در ایالات متحده نشان می دهد افرادی که کمتر از ۲۰۰۰۰ دلار در سال درآمد دارند سه برابر بیشتر از افرادی که ۵۰۰۰۰ دلار درآمد دارند به هروئین معتاد می شوند. در واقع دو عامل اصلی بین اعتیاد و بیکاری غیرقابل انکار است.

بیکاری را قطعا می توان عامل اصلی اعتیاد به مواد مخدر دانست. این چرخه معیوب با بیکاری آغاز می شود که پیامدهای آن فقر است. اکنون که سطح درآمد پایین‌تر از نظر مالی محدود شده است، به دلیل شرایط محیطی مختلف، از جمله چالش‌های اخذ مدرک دانشگاهی و نبود زیرساخت‌های شغلی در مناطق کم‌درآمد، یافتن شغل دشوارتر خواهد بود. این چرخه استرس و اضطراب ناشی از بیکاری می تواند زمینه اعتیاد به مواد مخدر را تشدید کند.

زیرا وقتی حقوق برای زندگی کافی نباشد، از شغل خود راضی نیستند و نمی توانند کاری مرتبط با مهارت و تجربه خود پیدا کنند. از طرفی موارد افسردگی زیاد شده، انسان مدام در افکار خود غرق می شود و سلامت روانی او در خطر بزرگی است. قطعا در چنین جامعه ای با افزایش مشکلات و کمبودهایی مانند اعتیاد و جرم و جنایت مواجه خواهیم بود. در نتیجه نقش بیکاری در اعتیاد جوانان بسیار پررنگ بوده و می توان از آن به عنوان یکی از عوامل اصلی گرایش به مواد مخدر جوانان نام برد. آمارها نشان می دهد بیکاران ۸۷ درصد بیشتر از شاغلان به مواد مخدر مصرف می کنند.

عوارض جانبی دارویی
عوارض جانبی دارویی

حال بیایید از زاویه دیگری به این بخش نگاه کنیم. خود پدیده اعتیاد می تواند منجر به بیکاری شود. زیرا هیچ شرکت یا سازمانی حاضر به استخدام فردی با سابقه اعتیاد نیست چه برسد به فردی که معتاد باشد. البته باید به اعتیاد به عنوان یک بیماری نگاه کرد و هر انگی را که به افراد رها شده از این بند وارد می شود پذیرفت. اما واقعیت جامعه نشان می دهد که فرد معتاد به مواد مخدر همیشه بیکار است و شغل مورد نظر خود را پیدا نمی کند و این یکی از پیامدهای اعتیاد برای دور شدن از بازار کار این افراد است. در واقع، افرادی که بهبود می یابند بیشتر احتمال دارد به سوء مصرف مواد برگردند، زیرا تحقیقات نشان می دهد که از دست دادن شغل انگیزه مهمی برای بازگشت به اعتیاد است. در مجموع احساس می شود که تأثیر بیکاری بر گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر و بالعکس یکی از مقوله های غیرقابل انکار در حوزه مسائل اجتماعی است که باید توسط مسئولان این حوزه به دقت رصد شود.

خوشدل – کارشناس اجتماعی