مشکلات خدمات بانکی برای خارجی ها به کجا ختم شد؟


سخنگوی رسمی وزارت کشور از رفع مشکلات خدمات بانکی اتباع خارجی در اوایل هفته آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، آقای دارابی گفت: وزارت کشور پس از اطلاع از مشکل اتباع خارجی در خدمات حساب های بانکی، بلافاصله اقدامات لازم را برای رفع آن آغاز کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان روز گذشته گزارش داد که با وجود دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر ارائه برخی خدمات بانکی به اتباع خارجی، مهاجران افغانستانی با محدودیت هایی مواجه هستند.

در این گزارش برخی از مهاجران می گویند که با وجود داشتن مدارک قانونی اقامت، برخی از شعب بانک تجارت برای آنها حساب باز نمی کنند و یا شرایطی برای آنها فراهم شده است.

به گفته معاون مبارزه با پولشویی بانک مرکزی، دستورالعمل بانک مرکزی بانک ها را موظف کرده است از افتتاح حساب اتباع خارجی مقیم و غیرمقیم جلوگیری کنند.

بر اساس این بخشنامه، بانک های دولتی و غیردولتی و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند برای اتباع خارجی بالای ۱۸ سال که دارای مدارک اقامتی معتبر از قبیل کارت مهاجرت، دفترچه پناهندگی، دفترچه اقامت، اقامتگاه ویژه باشند، حداکثر یک روادید صادر کنند. کتاب و پاسپورت با ویزا خرید روزانه ۱۵ میلیون تومان.

از سوی دیگر قائم مقام و یکی از اعضای هیئت مدیره بانک تجارت گفت: شهروندان مقیمی که دارای مجوز و گذرنامه دائمی هستند، بر اساس دستورالعمل ها و مقررات صادرکننده ای که به آنها اعطا می کند، مجازند مانند همه ایرانی ها حساب افتتاح کنند. مجوزها و مجوزها

آقای کیلانی گفت: ممکن است برای اتباع غیر مقیمی که مجوز موقت دارند مشکلی پیش بیاید و متولی برای آنها گواهی یا گواهی موقت صادر کند و ما هم برای آنها حساب باز کنیم.

در همین حال باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بازدیدهای میدانی نشان می دهد که با پاسپورت می توان حساب بانکی برای اتباع افغانستان افتتاح کرد اما با کارت اعتباری امکان پذیر نیست.

لینک کوتاهلینک کپی شد!