مشترک؛ باعث ترس، بدبینی، تفرقه و … می شود.


مشترک؛ باعث ترس، بدبینی و تفرقه در بین مردم شده و هدفی جز بی اعتمادی، تحریف افکار عمومی و بالا بردن عامل تشویش اجتماعی ندارد. جامعه به قدری متاثر از شایعه پراکنی است که شایعات و شایعات در کشور می تواند امنیت ملی را نشانه گرفته و خطری جدی برای سلامت و تعادل روانی جامعه تلقی شود.

دنیای امروز دنیای خبر است و از هر گوشه دنیا و کشورمان با حجم عظیمی از اخبار مواجه هستیم. اخبار موثق و حتی غیر موثق دریافتی از منابع مختلف. این حجم عظیم اخبار باعث شد که بسیاری از مخاطبان بدون توجه به صحت و سقم آن، حجم وسیعی از اطلاعاتی که به سمت آنها سرازیر می شد را به صورت هدفمند بپذیرند. تا جایی که قابلیت دسته بندی یا تأمل در اصالت و نتیجه حاصله از مخاطبان بسیار دور است و به شکل و شمایل مدرن تری به زندگی مردم منتقل می شود. این رضایت در زندگی مردم، آن را به جایی رسانده است که عده ای این فرصت را پیدا می کنند که به راحتی دروغ های خود را پخش کنند. معضلی فراگیر در جامعه امروز ایران که می تواند آثار مخرب اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در کشور داشته باشد.

شایعه در یک موضوع خاص، همان گمانه زنی است که بدون استانداردهای قابل اعتماد، درمان به صورت شفاهی منتشر می شود و در جامعه منتشر می شود. اخبار کذبی که به راحتی در جامعه پخش می شود و باعث حذف واقعیت می شود. گسترش شایعات در جامعه ارتباط مستقیمی با اهمیت آن در جامعه دارد و بنابراین اگر ابهام یا اهمیت شایعه صفر باشد قطعا شایعه ای در جامعه وجود نخواهد داشت. بنابراین زمانی که مردم مشتاق دانستن و شنیدن اخبار باشند، اما نتوانند آن را از منابع موثق دریافت کنند، شایعات افزایش می یابد. بنابراین عدم اطلاع رسانی رسانه ها یکی از دلایل اصلی رشد شایعات در کشور است. زیرا اطلاعات نادرست و نادرست منجر به انتشار شایعات مختلف می شود. شایعات، به ویژه در زمینه فضای مجازی، در مقیاسی وسیع و در مدت کوتاهی رشد کرده و تنها با یک جستجوی ساده در وب، طیف وسیعی از افکار عمومی را در برگرفته است.

شایعات به دلیل ماهیت و تأثیر خود می توانند بهره وری و تولید را کاهش دهند، چرخه اقتصادی را فلج کنند و به اعتبار اجتماعی افراد، نهادها و کشورها آسیب بزنند. کارشناسان این حوزه بر این عقیده اند که در شرایط گسترش شایعات در جامعه، می توان آن را یکی از روش های جنگ روانی دشمن دانست که به منظور آسیب رساندن به ارزش ها و شخصیت ها ایجاد و گسترش می یابد. که مورد اعتماد و دوست داشتنی هستند. جامعه باشد

شایعه نیست!
شایعه نیست!

یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با شایعات، توسعه روابط و آگاه کردن مردم از مسائل جدی است که در جامعه اتفاق می‌افتد. زیرا شفاف سازی خبر درست نقطه مقابل شایعه است و می تواند مانعی برای توقف روند شایعه پراکنی باشد. بنابراین، پاسخگویی دولتمردان در برابر مردم و قدردانی از افکار و عقاید آنان، بسیار مؤثرتر از تکذیب شایعه پس از انتشار آن است. و البته علاوه بر همه اینها، بالا بردن سطح آگاهی و بصیرت اجتماعی در افراد و یادگیری مهارت مقابله با هر شایعه و پیام کذب، لازمه برخورد با شایعه در هر جامعه ای است. شایعات نقل و انتقالات و انحرافات این روزها محافل روزمره ماست.

به هر حال در دنیای امروز، با وجود جریان رسانه های مختلف و انبوه اخبار و اطلاعات، می توانیم آگاهانه نقطه پایان یک شایعه یا مانند یک پل، زمین در مواجهه با شایعات مختلف باشیم و روش های هوشمندانه ای در پیش بگیریم. بیایید آن را از فردی به فرد دیگر پخش کنیم. ما باید توانایی خود را در نپذیرفتن هر کلمه بدون نقل قول و نگاه انتقادی به شایعات و شنیده ها افزایش دهیم.

مصطفی یحیی – کارشناس ارشد علوم ارتباطات