مشاغل خانگی بسیار محبوب است


کسب و کار از خانه می تواند بخش بزرگی از درآمدزایی و اشتغال پایدار را به همراه داشته باشد که البته پیشرفت فناوری ها و گسترش اینترنت و فضای مجازی در دستیابی به این شرایط بی تاثیر نبوده است. اگرچه در گذشته کار و کسب درآمد در بسیاری از زمینه ها بیشتر شبیه یک رویا به نظر می رسید تا واقعیت و افراد برای کار و کسب درآمد مجبور بودند در محیط کار خود ظاهر شوند، اما امروزه شرایط کاملاً تغییر کرده است و مشاغل زیادی وجود دارند که می توانند در خانه انجام می شود و درآمد زیادی کسب می کند. توسعه کسب و کار از خانه تنها در ایران نیست بلکه ۱۵ تا ۱۸ درصد نیازهای اشتغال جهان را تامین می کند.

در سراسر جهان تجارت از خانه به ده ها و صدها دلیل بسیار محبوب است که البته عامل هزینه در این میان نقش مهمی دارد. کسب و کار از خانه با حداقل سرمایه شروع می شود و با توجه به شرایط انعطاف پذیر موجود در آن همواره از ثبات قابل قبولی برخوردار است. مزایای منحصر به فرد کسب و کار خانگی همیشه این تجارت را بسیار محبوب کرده است. کار در خانه کیفیت زندگی افراد را بهبود می بخشد. در مشاغل خانگی تبعیض جنسیتی وجود ندارد و زنان و مردان می توانند نه تنها برای خود بلکه برای سایر اعضای خانواده با توجه به مهارت های خود در خانه شغل ایجاد کنند. این عامل به ویژه برای زنان اهمیت دارد. صرفه جویی در هزینه هایی مانند اجاره یا خرید ساختمان، هزینه های حمل و نقل و بسیاری موارد از این دست نکته بسیار مهمی است. همچنین مشاغل خانگی معمولاً مالیات پرداخت نمی کنند.

به نظر می رسد اکثر مردم به مزایای منحصر به فرد چنین کسب و کاری پی برده اند. اما بسیاری از آنها نمی دانند چگونه و در چه نوع کسب و کاری باید فعالیت کنند و این در حالی است که قابلیت های مناسب زیادی در زمینه های مختلف اقتصادی در کشور وجود دارد که متاسفانه نتوانستیم از این توانمندی ها و این غفلت استفاده کنیم. ما را با مشکلات زیادی در زمینه جذب نیرو مواجه کرد. به عنوان مثال فقط در زمینه صنایع دستی می توان با اشتغال پذیری بالایی مواجه شد. زیرا در هر استان کشور صنایع دستی منحصر به فردی وجود دارد که نه تنها در بازارهای داخلی، بلکه در بازارهای صادراتی نیز ارزش افزوده بسیار بالایی دارد.

اما امروزه کار در منزل به صنایع دستی محدود نمی شود، می توان در زمینه های مختلف کار کرد. البته وزارت کار و امور اجتماعی با همکاری وزارتخانه های اقتصاد و دستگاه های مرتبط با اشتغال و مشاغل خانگی فهرستی از بیش از دویست شغل یافت شده در گروه های شغلی اصلی مانند کشاورزی و صنعت را ارائه کرد. و فناوری اطلاعات به عنوان مثال صنایع غذایی یکی از حوزه هایی است که در این سال ها به موفقیت های زیادی دست یافته است.

از تولید و بسته بندی انواع ترشی و مربا گرفته تا انواع شیرینی و عرقیات خانگی، این روزها هر کدام طرفدارانی دارند. اکنون اکثریت مردم به جای بسته بندی کارخانه ای به دنبال محصولات طبیعی و خانگی هستند و همین امر باعث رونق بازار داخلی این محصولات شده است. خدمات در زمینه کشاورزی نیز بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. بسته بندی انواع مواد غذایی از محصولات کشاورزی گرفته تا خشک کردن و بسته بندی میوه ها و سبزیجات فرآوری شده و خشک شده بسیار مورد پسند جامعه است. فروش این محصولات به خصوص در فضاهای مجازی و بین صفحات بسیار پررونق بوده است.

کسب و کار خانگی و کسب درآمد
کسب و کار خانگی و کسب درآمد

افراد متخصص تر می توانند در مشاغل خانگی مبتنی بر فناوری اطلاعات کار کنند. از برنامه نویسی، ترجمه، نوشتن و حروفچینی گرفته تا خدمات گرافیکی و حتی حسابداری، می تواند راهی برای کسب درآمد در خانه باشد. حتی می توانید در فضای مجازی محتوا تولید کنید و برای سایت های مختلف محتوای متنی، تصویری و ویدئویی تولید کنید. خدمات مرتبط با مد، مانند خیاطی و طراحی لباس، یکی دیگر از کارهای پردرآمد خانه است که این روزها با افتتاح مدارس و سفارش لباس فرم مدارس، کار آنهاست. برنامه نویسی و توسعه وب نیز نه تنها در ایران بلکه در اکثر نقاط جهان درآمد خوبی دارد. در فضای اینستاگرام هم کارهای زیادی وجود دارد. از صفحات مدیریتی گرفته تا فروش و داشتن فروشگاه اینترنتی از جمله مشاغل خانگی هستند که می توانند درآمد خوبی داشته باشند. فقط بخواهید و از خانه شروع به کار کنید و درآمد کسب کنید.

دکتر.. حوریه یحیی