مسیر تامین مالی شرکت های دانش بنیان در حوزه ICT هموار شد


امضای تفاهم نامه همکاری بین صندوق توسعه فناوری های نوین و پست بانک

تفاهم نامه توسعه همکاری های دوجانبه پست بانک ایران و صندوق توسعه فناوری های نوین به منظور تامین مالی شرکت های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیرعامل پست بانک ایران، تفاهم نامه همکاری بین پست بانک ایران و صندوق توسعه فناوری های نوین امضا شد. مدیرعامل صندوق توسعه فناوری های نوین و جمعی از معاونان و مدیران ارشد این دو نهاد امروز چهارشنبه ۲۱ مردادماه در ساختمان مرکزی پست بانک امضا شد.

فضا برای ورود شرکت های خصوصی به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات وجود دارد

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم امضای این تفاهم نامه با اشاره به سابقه فعالیت پست بانک ایران گفت: این بانک و صندوق توسعه فناوری های نوین در تامین مالی سابقه موثری دارند. حوزه فناوری است و این تفاهم نامه می تواند هم افزایی بیشتری را بین این دو نهاد ایجاد کند.

وی با اشاره به وظایف وزارت ارتباطات در سال جاری گفت: این ماموریت ها در حوزه های مختلف از جمله امارات بر اساس تعهدات و منابع قانونی و در حوزه شبکه ملی اطلاعات، ارائه خدمات اولیه و ساخت و ساز محول شده است. . ابزارهای زیرساختی مانند تلفن نیز وظایف را دنبال می کنیم و بر این اساس از شرکت های ورود به این حوزه ها حمایت می کنیم، این امر از طریق صندوق های پژوهشی و فناوری به ویژه در حوزه دانش بنیان امکان پذیر است.

آگمری درباره اهمیت بخش صادرات و امضای تفاهم نامه ای به ارزش بیش از ۵۰ میلیون دلار در سفر اخیر مسئولان وزارت ارتباطات به روسیه گفت: این وضعیت فرصت خوبی برای صادرات دانش دانش بنیان است. محصولات این حوزه برای روسیه نیز در زمینه تحول دیجیتال به خصوص در صنایع است که به دنبال مسائل جدی هستیم و اکنون فضای مناسبی برای ورود شرکت های خصوصی به همه این حوزه ها فراهم شده است.

ارائه خدمات در حوزه فناوری؛ ماموریت ویژه بانک پست ایران

بهزاد شیری، مدیرعامل پست بانک ایران درباره دوره هایی که در تکمیل تحولات این بانک سپری شده است، گفت: پست بانک ایران در فعالیت ۲۶ ساله خود دوره های مختلفی را پشت سر گذاشته است که آخرین دوره قانونگذاری تاسیس آن مربوط می شود. تا سال ۱۳۹۴ که قانونگذار معرفی شد، پست بانک ایران به عنوان بانکی تخصصی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود.

وی ادامه داد: در ادامه وظایف محوله از سوی قانونگذار به این بانک: یکی دیگر از ماموریت های این بانک ارائه خدمات خرد بانکی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است. از این رو پست بانک در تلاش است تا خدمات بانکی مبتنی بر فناوری اطلاعات را به ویژه در مناطق روستایی ارائه دهد.

مدیرعامل پست بانک ایران با تاکید بر اهمیت بخش ICT در توسعه اقتصادی هر کشور خاطرنشان کرد: همواره در اقدامات اقتصادی، وزن این بخش در کل اقتصاد و تولید ناخالص داخلی متناسب با پیشرفت اقتصاد افزایش می یابد. یا حتی متناسب با عقب ماندگی آن. اقتصاد ممکن است دست کم گرفته شود. بنابراین، اگر ادعا کنیم اقتصاد ما در حال پیشرفت است، باید سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی به تناسب افزایش یابد.

یادآوری: بانک ها به عنوان یک تامین کننده مالی همواره به دنبال بخش های اقتصادی هستند که پتانسیل رشد داشته باشند. بنابراین، همیشه سهم خود را در یک بخش اقتصادی رو به وخامت کاهش می دهد. همچنین اگر سهم بخش در شرایط رشد اقتصاد باشد، سهم بانک در تامین مالی آن نیز افزایش خواهد یافت.

چری با توجه به اهمیت وزن اقتصاد در بانکداری سنتی، پذیرش پست بانک را نوعی اقتصاد بی وزن ارزیابی کرده است و پارک های فناوری یکی از نکاتی هستند که می توانند زمینه رشد این نوع تولید را فراهم کنند. ارتباط در سند چشم انداز ۵ ساله پست بانک، با استخرهای فناوری، یک استراتژی به درستی انتخاب شده است. هم بر بسترهای سنتی و هم در خدمات بانکداری الکترونیکی ارائه می شود.

وی تاکید کرد: توافق امروز با صندوق توسعه فناوری های نوین به عنوان یکی از بهترین صندوق های پژوهشی و فناوری در ادامه همین راهبرد است تا بتوانیم با استفاده از توانمندی های مشترک سهم خود را در فناوری اطلاعات افزایش دهیم و به مسئولیت های خود عمل کنیم. سرعت و صرفه جویی از خدمات فناوری نوین در این زمینه وظیفه ویژه بانک پست است.

همکاری پست بانک و صندوق توسعه فناوری های نوین؛ همکاری استراتژیک

استاد روح الله میرامینی; مدیرعامل صندوق توسعه فناوری های نوین تعامل پست بانک ایران و صندوق توسعه فناوری های نوین را نوعی «مشارکت راهبردی» توصیف کرد و گفت: این مشارکت برای تأمین مالی حوزه فناوری و تحقق اقتصاد دانش بنیان مطلوب است. زیرا پست بانک ایران اولین بانک ۱۰ سال پیش قبل از ضمانت صندوق توسعه فناوری های نوین بود.

وی افزود: این اطمینان به گروه پست بانک نگاه سایر بانک ها، موسسات دولتی و خصوصی را نسبت به این نوع تامین مالی تغییر داده است. حتی مشکل اعتماد به سیستم بانکی و دستگاه ها به ضمانت های صندوق توسعه فناوری نوین نیز برطرف شده است. بنابراین فکر می کنم این همکاری ۱۰ ساله است و اکنون هر دو سازمان به دنبال توسعه بیشتر هستند.

میرامینی ظهور و فعالیت صندوق‌های پژوهشی و فناوری را واسطه‌های مطمئن بین بخش‌های فناوری و نظام بانکی دانست و خاطرنشان کرد: طبق قانون ما مجاز به صدور ضمانت‌نامه، سرمایه‌گذاری، مشارکت و انجام بیشتر فعالیت‌های بانک هستیم. ضمن اینکه کمتر از ۱ درصد معوقه داریم. در حوزه ضمانت نامه بیشترین میزان ضمانت نامه توسط صندوق توسعه فناوری های نوین صادر می شود و در این حوزه نکول کل ضمانت نامه های صادر شده کمتر از یک درصد بوده است.

مدیرعامل صندوق توسعه فناوری های نوین، تجربه سرمایه گذاری را از دیگر فعالیت های این موسسه مالی برشمرد و افزود: در این زمینه تجربه سرمایه گذاری در استارت آپ ها، شتاب دهنده ها، صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر، صندوق ها و صندوق ها را داریم که اغلب یکی است. از تجربیات موفق صندوق: دوره ما، خود را به ارزیابی و اعتبار سنجی مجهز کردیم. به این ترتیب می‌توانیم با آگاهی از اطلاعات مالی، فنی و سیستمی هر شرکتی را در هر مرحله از رشد ارزیابی و اعتبارسنجی کنیم، همچنین این ارزیابی به صورت آنلاین و منحصر به فرد در کشور است.

وی بر داشتن این توانایی به عنوان وجه تمایز مهم صندوق توسعه فناوری های نوین از بانک ها تاکید کرد و گفت: ما به این دانش مجهز هستیم و می توانیم آن را در اختیار سایر نهادها و بانک ها قرار دهیم و تاکنون این تعاونی ها پیشرفت خوبی داشته اند. همچنین اتوماسیون فرآیندها ابتدا برای ارائه خدمات تامین مالی و سپس برای استفاده از ۷۰ صندوق پژوهش و فناوری ارائه شد و با این کار از موج جهانی فناوری اطلاعات سیستم های پایه عقب نماندیم.

میرامینی در خاتمه ابراز امیدواری کرد: دامنه خدمات صندوق و تفاهم نامه های این نهاد با بانک هایی مانند پست بانک و فرودگاه پیام، تامین مالی شرکت ها به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را پوشش دهد.

در پایان این مراسم تفاهم نامه همکاری مشترک بین مدیران عامل بانک پست ایران و صندوق توسعه فناوری های نوین به امضا رسید.

منبع: روابط عمومی صندوق توسعه فناوری های نوین