مسکن یکی از نیازهای اساسی هر انسانی است


مسکن یکی از نیازهای اساسی هر انسانی است. همانطور که می دانیم مسکن محیطی با حداقل امکانات برای یک خانواده است و امروزه با افزایش جمعیت جهان، تامین مسکن یکی از مهم ترین دغدغه های اجتماعی است که به دلیل تاثیر مسائل اقتصادی بر آن نمی توان نادیده گرفته شده است. در کشور ما اسناد مالکیت با وجود انواع مسکن قابل مشاهده است که از مهمترین آنها می توان به مسکن مهر، مسکن امید و مسکن ملی اشاره کرد. شاید شما هم پس از شنیدن سخنان بالا با توجه به وعده های اخیر با خود فکر کنید که آیا موارد فوق راهی برای خانه نشینی متقاضیان است یا تنها افزایش سرمایه سرمایه داران است؟

خانه مهر از زمان محمود احمدی نژاد نام آشنا بوده است. هدف اصلی این طرح تامین مسکن اقشار کم درآمد و محدود و همچنین تشویق آنها به ساخت و ساز با اعطای قطعه زمین به صورت اجاره بلندمدت و پرداخت تسهیلات کم بهره بود. این طرح که از برنامه های مهم دولت نهم به شمار می رفت در ابتدا پیشرفت زیادی داشت اما تا دولت یازدهم ادامه داشت و به دولت وقت حسن روحانی واگذار شد. سپس طرحی به نام مسکن ملی بر سر زبان ها افتاد. شروع هیجان انگیز هر دو طرح باعث تغییرات قابل توجهی در قیمت املاک در شهرهای بزرگ مانند پایتخت شد و به این ترتیب قیمت ها و هزینه های اجاره اقلام مورد علاقه مردم تا حدودی کاهش یافت. اما این خیلی طول نکشید.

بازار مسکن
بازار مسکن

یکی از بزرگترین و مهم ترین مشکلات مسکن مهر که در آن زمان مورد توجه کارشناسان و متخصصان این حوزه قرار گرفت، مکان یابی محلی مسکن های ساخته شده بود. زیرا زمین های خارج از شهرها برای مصارف ساختمانی استفاده می شد. دو دلیل اصلی، فقدان زیرساخت های لازم و نبود امکانات رفاهی قابل قبول، دولت را بر آن داشت تا هزینه های گزافی را برای زیرساخت های اساسی، آب و برق و غیره بپردازد. همین مشکل دلیل توقف مسکن مهر عنوان شد اما در طرح ملی مسکن هدف اصلی جانمایی در داخل شهرها بود. در طرح مذکور ساختمانهای بلندمرتبه با تعداد واحدهای زیاد ساخته نشد. طبق گفته کارشناسان تعداد طبقات در طرح ملی مسکن ۷ طبقه گزارش شده است.

در مجموع می توان گفت طرح ملی مسکن اقدامی مثمر ثمر برای تکمیل طرح ناقص مسکن مهر بود و قرار بود در چند مرحله اجرا شود و با اجرای آن بخش زیادی از نیازمندان بی خانمان شوند. . زمین مورد نیاز متقاضیان این پروژه از سوی دولت تامین شده و تلاش شده تا مشکلات مسکن مهر در چند مرحله حل شود.

با گذشت زمان، نقطه داغ دیگری به این نیاز مهم و حیاتی داده شد. این بار نوبت به نمایش پروژه ای به نام اقامتگاه امید رسیده است. اواخر بهمن ۱۳۹۴ در وزارت راه و شهرسازی در زمان عباس آخوندی با حضور رئیس جمهور وقت عملیات اجرایی آن آغاز شد. این در حالی بود که دو پروژه قبلی آنطور که باید پاسخگوی این نیاز اساسی و مهم مردم نبود. اولین پروژه مسکن مهر افتتاح شده در تهران پروژه ای به نام چشمه شرقی بود که در زمینی به مساحت بیش از ۳ هکتار با زیربنای نجس ۴۷۰۰۰ متر مربع در قالب ۹ بلوک و تعداد ۳۲۴ واحد مسکونی و ۶۳ واحد تجاری واقع شده است. در منطقه ۱۸ ساخته شد اما با گذشت زمان شاهد پیشرفت کندی در این پروژه بودیم.

از سوی دیگر هجوم و استفاده از سرمایه های شخصی بسیاری از سرمایه داران در این بازار نیز باعث افزایش و رونق ساخت و ساز شد و این پدیده باعث بروز یکی از بزرگترین حباب های اقتصاد مسکن شد.

منبع: روزنامه تحسین