مسکن دارای ۴ رکن اصلی تولید است


به گزارش وب سایت خبری اینترنتی به نقل از “ اخبار Etout دکتر خوشیار باقرپور، مدیر عامل فدراسیون تعاونی های ساختمان تهران در گفت و گو با برنامه «گفت و گوی اقتصادی» رادیو نقاش در خصوص چالش های پیش روی اجرای «نهضت ملی مسکن» گفت و گو کرد. وی گفت: بیش از نیم قرن بحران مسکن به تدریج به عنوان یک معضل فرا دولتی و فرامنطقه ای بدتر شد تا اینکه سیاست های مسکن دولت یازدهم و دوازدهم تعادل بین عرضه و تقاضا را به طور کامل بر هم زد.

وی با اشاره به انباشت ۶ تا ۷ میلیون واحد مسکونی خالی در ابتدای دولت سیزدهم، افزود: طرح نهضت ملی مسکن با هدف تولید چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال یکی از الزاماتی بود که به درستی انجام شد. در برنامه های دولت گنجانده شده است، اما هنوز کمی از شفافیت تا کارشناسان، جایی ندارد.

مدیرعامل فدراسیون تعاونی‌های ساختمانی استان تهران خاطرنشان کرد: سازمان تعاون کشور وظیفه خود می‌داند با توجه به اسناد فوق به دولت کمک کند، اما مشکل اینجاست که گزارش‌ها و آمارهای کاملاً نامشخصی در این زمینه داریم.

باقربور یادآور شد: بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزیر راه و شهرسازی دو میلیون واحد زمین ایمن سازی شده و یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد در دست اجراست اما گزارش دقیقی در این زمینه وجود ندارد و هیچ مرجع و نظارتی نیز وجود ندارد. سیستم و هیچ نظارتی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه حمایت از طرح نهضت ملی مسکن قانون «جهش تولید مسکن» است، گفت: بر اساس ماده ۱۰ این قانون اولویت اجرای جهش تولید مسکن با بافت های درون شهرها است.

مدیرعامل فدراسیون تعاونی‌های ساختمانی تهران بزرگ‌ترین انحصارکنندگان زمین و املاک را ارگان‌های دولتی دانست و افزود: زمین‌های در نظر گرفته شده فاقد زیرساخت‌های شهری و لوکس هستند و گزارشی در این خصوص وجود ندارد.

باقربور گفت: بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزیر، حدود ۴۱۰ هزار واحد در مراحل اجرای فیزیکی هستند که این آمار بخشی از عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم محسوب می شود اما ممکن نیست. برای تکمیل واحدهای مسکن مهر از ۴ میلیون واحدی که وعده داده شده بود، در حد اطلاع وی.

وی بحث زمین، مصالح، منابع مالی و فرآیندهای عملیاتی را چهار رکن اساسی ساخت و ساز مسکن عنوان کرد و گفت: علیرغم خودکفایی ۹۵ درصدی کشور در زمینه مصالح و نهاده های تولید مسکن، با تورم شدید در کشور مواجه هستیم. این. بخش.

مدیرعامل فدراسیون تعاونی های ساختمانی استان تهران واردات و بومی سازی فناوری جدید ساخت و ساز مسکن را به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد کرد و افزود: استفاده از فناوری های نوین می تواند تا ۲۵ درصد هزینه ساخت را کاهش دهد.