مذاکرات برای اتصال شبکه بانکی ایران به سامانه میر روسیه پایان یافت


خبرگزاری های روسیه از پایان مذاکرات برای پیوستن به شبکه بانکی ایران در سامانه میر خبر دادند. بر اساس این اطلاعیه، بانک مرکزی ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا مذاکراتی را برای پیوستن به سامانه پرداخت میر کارت از روسیه آغاز کرده است. و بهبود روند کسب و کار در منطقه.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، روسیه سیستم پرداخت میر که در زبان روسی به معنای صلح و جهان است را به عنوان جایگزینی برای سیستم های پرداخت ویزا و مسترکارت راه اندازی کرد که اکنون ابزاری برای دور زدن تحریم ها علیه متحدان روسیه است. ..

و سایت خبری Russia-briefing.com به نقل از بانک مرکزی ایران در این رابطه می گوید همکاری روسیه و ایران به تسهیل مبادلات مالی بین دو کشور از طریق سامانه میر کمک می کند. ایران نیز می تواند از طریق این سامانه با سایر کشورهای این سامانه ارتباط مالی برقرار کند.

رئیس دفتر بانک و بیمه وزارت اقتصاد ایران از پایان مذاکرات بانک مرکزی ایران و روسیه در چند ماه آینده خبر داد.

به گفته اسکندری، مذاکرات در خصوص سیستم پرداخت روسیه با تاکید بر روابط دوجانبه و دسترسی به خدمات مرکزی در کشورهای عضو میر انجام خواهد شد.

سیستم پرداخت میر با بیش از ۱۰۰ میلیون کارت فعال، حدود یک سوم بازار روسیه را در اختیار دارد و بخشی از قدرت این سیستم ناشی از الزام استفاده از میر برای کارگران و زندانیان است.

بخش دیجیتال میر نیز از سال ۱۳۹۸ فعالیت خود را آغاز کرد. کیف پول دیجیتال میر ۳ سال است که فعال بوده و برای دستگاه های اندرویدی قابل استفاده است.

بر اساس اطلاعات گمرک روسیه، حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۴ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته ۸۱.۷ درصد افزایش داشته است.

از این میزان ۳۰۶۸ میلیارد دلار واردات ایران از روسیه و ۹۶۷.۳ میلیون دلار سهم صادرات ایران به روسیه است.

نفوذ روسیه حلقه ای از کشورهای عضو میر را در اطراف ایران تشکیل داد. عناصر فعال فعلی این سیستم پرداخت تاجیکستان، ازبکستان و ترکیه هستند، اما اخبار منتشر شده حاکی از احتمال پیوستن هند و مصر به این سیستم پرداخت است.

بر اساس گزارشی که کمتر از یک ماه پیش (۲۶ اوت) در وب سایت Inventia.co.in منتشر شد، هند و روسیه به زودی در اقدامی متقابل، پذیرش سیستم های پرداخت یکدیگر را آغاز خواهند کرد. بر اساس این گزارش، سیستم پرداخت میر به زودی در دستگاه های خودپرداز و درگاه های پرداخت در هند فعال می شود و روسیه نیز احتمالاً زمینه را برای پذیرش سیستم RuPay هند فراهم می کند.

در صورت اجرای همکاری، گردشگران دو کشور می توانند از زیرساخت های پرداخت کشور میزبان برای استفاده از سیستم پرداخت ملی خود استفاده کنند.

مصر، سومین کشور عربی بزرگ از نظر تولید ناخالص داخلی با بیش از ۱۰۲ میلیون نفر جمعیت، در حال مذاکره با مقامات روسی برای پیوستن به میر است.

Al-monitor.com به نقل از یک منبع ناشناس گزارش داد که بانک مرکزی مصر با همکاری وزارت اقتصاد در تلاش است تا بانک های مصری را به سیستم پرداخت “میر” در دسترس قرار دهد. پیش بینی می شود اتصال به سیستم پرداخت میر تا پایان سپتامبر ۲۰۲۲ (این ماه) محقق شود.

از جمله اهداف همکاری احتمالی مصر و روسیه می توان به بهبود روابط گردشگری و تجاری دو کشور اشاره کرد. در این راستا، در صورت تحقق اهداف بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مصر برای پیوستن به MIR، روبل روسیه در فهرست ارزهای مورد استفاده در بانک های مصر قرار می گیرد و شرکت های گردشگری و هتل ها می توانند از آن برای بهبود آن استفاده کنند. . خدمات آنها

پس از محدودیت هایی که اتحادیه اروپا برای گردشگران روسی اعمال کرد، احتمالاً شاهد افزایش تعداد گردشگران روسی در مصر خواهیم بود.

کشورهایی مانند تاجیکستان، ازبکستان و ترکیه میر را زودتر به راه حل های پرداخت خود اضافه کردند. در آگوست ۲۰۲۲، پنج بانک ترکیه با این سیستم پرداخت آشنا شدند و خدمات آن را ارائه کردند.

واشنگتن پست می‌گوید روسیه از چندین بانک دولتی ترکیه خواسته است تا فعالیت حساب‌های مرتبط با بزرگترین بانک‌های روسیه را فعال کنند و عملیات صنعتی مرتبط با عملیات خارج از منطقه آزادی اقتصادی ترکیه را ارائه دهند.

میر به عنوان جایگزین روسیه برای پیشرانه های غربی، برای دولت روسیه اهمیت زیادی دارد. خروج اپل و گوگل، ارائه دهندگان خدمات Apple Pay و Google Pay و تعلیق همکاری ویزا و مسترکارت با مشتریان روسی، به رشد و توسعه بیشتر این سیستم کمک کرد و میر موفق به جذب مشترکین برای این سیستم شد. دو شرکت

اما هدف روسیه فراتر از سیستم پرداخت کارتی است. روسیه در تلاش است تا سیستم جایگزینی برای سوئیفت (جامعه ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان) ارائه دهد تا پرداخت های دلاری را در پی تحریم های سنگین اعمال شده توسط دولت های غربی انجام دهد و به چالش بکشد. ممنوعیت دلار یکی از ابزارهای قدرتمندی است که دولت آمریکا از آن برای فشار به مخالفان استفاده می کند.

این کشور علاوه بر همکاری های مالی متعدد با کشورهایی مانند ایران، چین، هند، مصر و ترکیه و تلاش برای توسعه سیستم پرداخت میر، راهکار مبتنی بر بلاک چین را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

در همین راستا، روسیه پلتفرم بلاک چینی به نام CELLS را با پشتیبانی از پرداخت های چند ارزی راه اندازی کرده و ادعا می کند که این سیستم می تواند بیش از ۱۰۰۰۰۰ پرداخت در ثانیه انجام دهد.

منبع: روزنامه ها، مخترع

انتهای پیام/