محصولات محلی با کیفیت برای حمایت از مشتریان


ضرورت مطالبه کیفیت از کالاهای تولید داخل یکی از موضوعات مهمی است که نگاه ویژه ای به حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دارد. از یک سو با احترام به جایگاه مصرف کننده، او را به انتخاب کالای ملی تشویق می کند و از سوی دیگر از تولیدکنندگان ایرانی می خواهد که همواره محصولات خود را مطابق با استانداردهای جهانی روانه بازار کنند. زیرا کالای ایرانی زمانی مورد استقبال قرار می گیرد که مشتری را از نظر کیفیت و کیفیت راضی کند و او را از خرید کالای خارجی منصرف کند.

با گشت و گذار در بازار با بسیاری از کالاهای تولید داخل مواجه می شوید و در بسیاری از موارد مجوزی برای واردات مشابه خارجی آن ها وجود ندارد. پس یا محصول مشابه خارجی در بازار وجود ندارد یا از طریق قاچاق وارد بازار شده اند. اما نکته مهم اینجاست که اکنون که زمینه تنوع و تولید کالاهای بومی تا این حد فراهم شده و البته رغبت مصرف کننده برای خرید کالاهای داخلی نیز افزایش یافته است، تقاضا برای کیفیت تولیدات داخلی کجاست؟ به ناچار موضوع در سایر صنایع مشابه فاجعه صنعت خودرو ایران نیست، با وجود قیمت های شگفت انگیز، راهی برای خرید خودروهای داخلی حتی اگر بی کیفیت و بعضا بی کیفیت باشند برای مصرف کننده وجود ندارد.

با همه مشکلات و موانع پیش روی تولیدکننده داخلی، مهم ترین باور این است که در هیچ شرایطی کیفیت را فدای چیز دیگری در تولید نکنیم. زیرا حفظ کیفیت تنها چیزی است که به برندها اعتبار می بخشد. آگاهی مردم از کیفیت کالا در کنار علاقه تولیدکنندگان به تولید و فروش بیشتر، بدون شک در صورت تقاضا محقق خواهد شد.

توصیه هایی برای مصرف کالای ایرانی در شرایطی که همه ما مشکلات کالاهای داخلی را می دانیم که باعث بی رغبتی مردم به خرید می شود. با شنیدن این جمله از مردم مبنی بر اینکه ما موافق مصرف کالای مرغوب ایرانی هستیم، اما متاسفانه در برخی موارد تولیدات داخلی بی کیفیت است و این به هیچ وجه در خور داخلی نیست. بنابراین بهتر است دولت به جای تشویق مصرف کالاهای داخلی و حمایت از تولید ملی به فکر ارتقای کیفیت با فراهم کردن بستر تولید و تسهیلات لازم در اختیار تولیدکنندگان باشد. تولیدکنندگان ایرانی به ویژه شرکت های کوچک و متوسط ​​از مشکل کمبود نقدینگی رنج می برند و به همین دلیل برای توسعه و بهبود خود نیاز به حمایت مالی دارند. بنابراین سهولت دسترسی این شرکت ها به منابع مالی مورد نیاز و تقویت بنیه مالی و اقتصادی آنها برای افزایش قدرت و تولید بیشتر نقش مهمی در ارتقای کیفیت محصولات تولیدی خواهد داشت.

با توجه به اینکه این روزها بازار پررونق و پویایی بسیار خوبی در حمایت و خرید کالای ایرانی وجود دارد، تولیدکنندگان باید به ارتقا و حفظ کیفیت محصولات خود توجه ویژه ای داشته باشند. حتی اگر مسئولان از واردات غیرقانونی و قاچاق بسیاری از کالاهای مشابه جلوگیری کنند، چیزی که مصرف کننده را به دنبال آن می کشد کیفیت است. کیفیت؛ بازار تضمین کننده محصولات داخلی است و همین برای شکوفایی محصول کافی است.

صنعت و رشد اقتصادی
صنعت و رشد اقتصادی

تولید کردن ؛ اساس پیشرفت کشور است. اگر تعداد شرکت کنندگان در رشته ریاضی تا این حد کاهش یافته باشد، زنگ خطر برای صنعت ایران به صدا درآمده است. نرخ بالای بیکاری در بین فارغ التحصیلان فنی و مهندسی ناشی از کاهش تولیدات صنعتی است. زیرا تولید ملی اساس و حلقه پیشرفت اقتصادی هر دولتی است که به دنبال خوداشتغالی، جذب سرمایه، امنیت اقتصادی، مقاومت دولت در برابر تهدیدات خارجی و غیره است.

تقاضا برای کیفیت از محصولات داخلی نه تنها توسط افراد، بلکه توسط نهادهای نظارتی نیز باید انجام شود. رفع مشکلات و عیوب کیفیت، استانداردسازی کیفیت محصول و تولید مطابق با استانداردهای جهانی و از همه مهمتر کاهش قیمت تمام شده و بهبود خدمات پس از فروش از جمله مواردی است که باید توسط بنگاه های ذیربط و سازمان های دولتی انجام شود. هر ایرانی با وجود ده ها برند خارجی با افتخار محصولات ایرانی را انتخاب می کند و هر ایرانی را مجبور به مصرف کالاهای داخلی می کند. تولید مواد مرغوب و مقرون به صرفه اعتبار و اعتبار تولیدکنندگان ایرانی است که می تواند مهمترین قدم در حمایت از تولیدات داخلی باشد.

دکتر.. حوریه یحیی