محصولات تراریخته و تغذیه ای دکتر رضا اطمینانانی


محصولات تراریخته و تغذیه ای

در جهان امروز ، تأمین غذا برای افزایش جمعیت بسیار مهم است. این در کشورهای توسعه یافته نگران کننده نیست. زیرا تقریباً همه مردم به غذای کافی و سالم دسترسی دارند. اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته ، 70 درصد درآمد معمولاً صرف غذاهایی می شود که نیاز به همه ریزمغذی ها را برآورده نمی کند.

در کشورهای در حال توسعه ، پدیده گرسنگی پنهان برای کودکان و مادران وجود دارد. این پدیده زمانی رخ می دهد که غذای مصرفی ارزش غذایی لازم را نداشته باشد. به عنوان مثال ، کمبود آهن در کودکان رشد جسمانی و توانایی یادگیری آنها را در سنین مدرسه مختل می کند و توانایی آنها را برای انجام وظایف بدنی در بزرگسالان کاهش می دهد. غذای اصلی در چنین کشورهایی از نظر مواد معدنی و ویتامین فقیر است و هزینه پرورش غذاهایی مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات زیاد است.

از سوی دیگر ، تولید غذا نیاز به زمین کشاورزی دارد. در حالی که مقدار زمین های کشاورزی محدود است. در چنین شرایطی ، ظهور بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته و اصلاح شده در تغذیه یا اصلاح ژنتیکی یک راه مفید و م toثر برای تولید محصولات کشاورزی است. با توجه به افزایش تقاضا برای غذا در زمین های کشاورزی محدود ، گونه های پردرآمد و پردرآمد مورد نیاز است. اصلاح ژنتیکی پیشرفت جدیدی است که امکان شناسایی ، جداسازی ، رونویسی و ورود ژن ها را در سایر گیاهان ممکن ساخته است. ژن ها هر روز با جهش های طبیعی تغییر می کنند و گونه های جدید بیولوژیکی ایجاد می شوند. اصلاح ژنتیکی امکان انتقال ژن بین گونه ها را فراهم می کند.

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی قیمت مواد غذایی را کاهش می دهد و مواد غذایی را سالم تر می کند ، راهی جدید و قدرتمند برای بهبود عملکرد و تولید محصولات زراعی ، کاهش استفاده از حشره کش ها ، بهبود سلامت نگهداری کشاورزان و کاهش هزینه های کشاورزی و در نهایت تغییر انتقال ژن است. فراهمی زیستی و غذا.

یکی دیگر از مزایای این علم افزایش میزان ویتامین ها و مواد معدنی و کاهش ترکیبات حساسیت زای طبیعی در غذاها است. بهبود مواد مغذی و فراهمی زیستی ویتامین ها و مواد مغذی در محصولات اصلی از طریق بیوتکنولوژی و غنی سازی در کشورهای در حال توسعه یکی از راه های کاهش کمبودهای تغذیه ای است.

سه استراتژی اصلی در این زمینه وجود دارد:

1- میزان ترکیبات ضد تغذیه ای موجود در غذاها را که از تامین و جذب مواد مغذی و ویتامین ها جلوگیری می کند ، کاهش دهید.

2- افزایش تعداد مواد مغذی و ترکیبات م promoteثر بر فراهمی زیستی و جذب مواد معدنی و ویتامین ها.

3- میزان مواد معدنی و ویتامین ها را افزایش دهید.

کاهش ترکیبات ضد تغذیه: راهکارهای کاهش ترکیبات ضد تغذیه ای مانند اسید فیتیک که به فلزات و هسته ها متصل شده و از جذب آنها جلوگیری می کند. راهی برای افزایش منابع معدنی غذای مصرفی. فیتین شکل اولیه ذخیره فسفر در اکثر دانه ها و دانه ها و یک ترکیب مهم برای جوانه زنی و رشد دانه است. به همین دلیل ، حذف این ترکیب از دانه ها امکان پذیر نیست. بنابراین ، دانشمندان با اصلاح ژنتیکی و کاهش اسید فیتیک ، میزان فسفر موجود در دانه ها را افزایش داده و در نتیجه اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه جذب مواد معدنی را بدون آسیب رساندن به فیزیولوژی گیاه افزایش می دهند.

ترکیباتی را افزایش دهید که جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد:

اسیدهای آمینه مانند سیستئین جذب آهن و روی را افزایش می دهند. با این حال ، مقدار آنها در غذاهای اساسی مانند غلات کمتر از گروه گوشت است و افزایش کمی در مقدار آنها باعث جذب بهتر این مواد معدنی می شود. از آنجا که این ترکیبات جزء اصلی گیاه هستند ، افزایش کمی در مقدار آنها بر فیزیولوژی چنین گیاهانی تأثیر نمی گذارد. از طریق دستکاری ژنتیکی ، علاوه بر افزایش میزان آمینو اسیدها و پروتئین ها ، جذب مواد معدنی مانند آهن و روی نیز افزایش می یابد. در این راستا تحقیقات زیادی برای افزایش ریز مغذی های برنج روی این محصول انجام شده است که نیروی غالب اکثر مردم کشورهای در حال توسعه است.

یکی از این موارد افزایش آهن در برنج است. فریتین پروتئینی است که آهن را در گیاهان ، حیوانات و باکتری ها ذخیره می کند. ژن فریتین در گیاهانی مانند سویا ، بیسکویت و ذرت تعیین توالی و اثبات شده است. فریتین برای درمان کم خونی مثر است. از سوی دیگر ، جذب فریتین گیاهی 50 of از جذب فریتین حیوانی است. اما دانه های سویا فراهمی زیستی زیادی دارند و به خوبی جذب می شوند. بنابراین ، دانشمندان توالی ژن پروتئین سویا را به برنج وارد کرده اند. بنابراین برنج تولید شد که جذب آهن بالایی داشت. آنها همچنین ویتامین A را از طریق انتقال ژن گونه های برنج تولید می کنند ، زیرا آندوسپرم برنج معمولاً فاقد این ویتامین است. بنابراین برنج تولید شد که هم جذب آهن بالایی دارد و هم ویتامین A.

جمعیت های فقیر

برای افراد فقیر ، غذاهای اصلی اولین انتخاب غذایی هستند و 40 تا 55 درصد از آهن مورد نیاز را تأمین می کنند. اگر یک براکت 50 درصد از جذب آهن خود را ارائه دهد (به عنوان مثال برنج در بنگلادش) ، میزان آهن موجود در برنج 50 درصد جذب آهن آن را دو برابر می کند و 50 درصد افزایش جذب آهن از برنج غنی شده بیولوژیکی را کاهش می دهد.

3 درصد از کم خونی ها در زنان رخ می دهد. نشان داده شده است که اثر مکمل آهن در کاهش کم خونی 3 برابر برنج اصلاح شده ژنتیکی است ، اما هزینه آن 100 برابر بیشتر از هزینه برنج اصلاح شده ژنتیکی است. بنابراین ، تولید محصولات تراریخته و تغذیه مقرون به صرفه است و اثرات مفید طولانی مدت دارد.

مواد فعال کم مواد مغذی:

ترکیبات و گیاهان زیادی وجود دارند که نقش تغذیه ای مشخصی ندارند اما تأثیرات مثبتی بر سلامتی دارند. مانند فیتواسترول ها که کلسترول خون را کاهش می دهند. به همین دلیل ، میزان اسیدهای چرب آن به دلیل اصلاح ژنتیکی افزایش یافت.

سایر مزایای بیوتکنولوژی:

از طریق بیوتکنولوژی می توان محصولاتی از غلات ، میوه ها و سبزیجات تولید کرد که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر محصولات بدون تغییر دارند. همچنین می تواند برای بهبود طعم ، بافت و طعم برخی از محصولات استفاده شود.

از دیگر مزایای بیوتکنولوژی می توان به کاهش آلرژن ها و ترکیبات ضد تغذیه ای اشاره کرد. عمده آلرژن های غذایی پروتئین ها هستند و راه کاهش آلرژن ها توقف بیوسنتز این پروتئین ها است. راه دیگر برای تغییر ساختار پروتئین ایجاد واکنشهای منفی ایمنی است. این کار برای کاهش حساسیت به بادام زمینی ، برنج و گوجه فرنگی انجام شد. ترکیبات سمی مانند سولانین و سیب زمینی نیز با وارد کردن ژن اینورتاز مخمر به سیب زمینی کاهش یافت. نمونه هایی از محصولات تولید شده با این فناوری عبارتند از روغن کانولا و روغن پنبه دانه با اسید استئاریک بالا ، روغن سویا با اسید اولئیک بالا ، تولید برنج غنی از پروتئین و روغن سویا با امگا 3.

محصولات تراریخته و تغذیه ای متخصص تغذیه اصفهان

نتیجه:

با استفاده از فناوری انتقال و اصلاح ژن ، می توان محصولات غذایی ویژه ، غنی شده و پربازده تولید کرد که برای تحویل مشکلات تغذیه ای جهان امروز بسیار ارزشمند است. کمبود چنین محصولاتی در کشور ما قابل توجه است و تحقیقات در این زمینه راه حل بسیاری از مشکلات تغذیه ای کشور است.

لازم به ذکر است که هنوز برخی از مردم در جهان نگران تغییرات ژنتیکی این محصولات هستند و معتقدند علاوه بر همه اثرات مثبت درک شده ، ممکن است تغییرات و آثار منفی در محصولات ایجاد شود که اثرات آنها بعداً نشان داده شد. به


دکتر رضا اطمینانانی

اصفهان ارنتر


دکتر رضا اطمینانانی با ارائه روشهای اساسی در تغذیه و کمیت و نحوه غذا خوردن می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان کلیک کنید.


مطالب توصیه شده:

منبع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه رژیم غذایی و خلق و خو

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سالم ماندندیدگاهتان را بنویسید