متخصصان رسانه و نقش آنها در گسترش فرهنگ کارآفرینی


اصحاب رسانه نقش موثری در گسترش فرهنگ کارآفرینی در جامعه دارند. از این رو جهان مسیر جدیدی را در راستای گسترش هر چه بیشتر کارآفرینی انتخاب کرده است تا بتواند با گذر از اقتصاد سنتی، ورود به اقتصاد جهانی و رقابت با آن، بر سایر کشورها غلبه کند. یکی از این مسیرهای موثر، استفاده و حمایت از نشریات کارآفرینی است که متأسفانه مورد توجه قرار نگرفته است.

کشورهای پیشرفته جهان خود را نیازمند مهارت هایی می دانند که بستر رشد و توسعه اقتصادی را در آنها فراهم کند و در این راستا مهمترین و کارآمدترین مهارت کارآفرینی که نقش بسیار کلیدی در توسعه پایدار اقتصادی ایفا می کند چیست. از همه جوامع است و مهم ترین آثار خود را در افزایش اشتغال در جامعه بر جای می گذارد. به همین دلیل مزیت گسترش روحیه کارآفرینی و آموزش کارآفرینان و آثار مثبت آن در سطح کلان و خرد فواید بسیاری در اقتصاد و جامعه خواهد داشت. زیرا کارآفرینان با استفاده از تسهیلات اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی جدید، عملکرد بنگاه های تولیدی و خدماتی را بهبود می بخشند. اما در جوامع توسعه‌یافته، برنامه‌های روشن و آزمایشی از سنین اولیه آموزشی برای آموزش و پرورش کارآفرینان وجود دارد. وجود دوره ها و واحدهای آموزشی در دانشگاه در رشد کارآفرینان متخصص و نخبه حائز اهمیت است. اما هرگز نباید از سهم رسانه ها و نشریات پیشرو در این زمینه غافل شد. این رشته یکی از مواردی است که کشورهای مطرح دنیا در این زمینه تا حدود زیادی به آن توجه دارند.

گسترش کارآفرینی
گسترش کارآفرینی

از انواع کتاب های تالیف شده در این حوزه گرفته تا نشریات و روزنامه های منتشر شده در زمینه کارآفرینی. اهالی رسانه، اهالی پژوهش و فناوری می توانند در تقویت و ارتقای ادراک تا حد امکان از مقوله کار و کارآفرینی تأثیر بسزایی داشته باشند. رسانه ها می توانند با انتشار مقالاتی در زمینه کارآفرینی و زندگی نامه کارآفرینان که بیانگر مشکلات و مسائل پیش روی کارآفرینان باشد و از فعالیت های آنها حمایت کند، انگیزه کار و تلاش را در بسیاری از جوانان کشور حفظ کند. توجه به نسخه های کارآفرینی از یک سو می تواند با آموزش های مناسب کارآفرینان جوان را در مسیر خود استوارتر کرده و به آنان انگیزه دهد و از سوی دیگر با فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی، جامعه را از شر آن نجات دهد. رکود و بیکاری اگر فرزندان این مملکت در هر مقطع تحصیلی یک بروشور یا مجله و حتی چند صفحه به عنوان پیامی ویژه درباره سرنوشت یک کارآفرین بزرگ در عرصه های کارآفرینی در جهان بخوانند، چه جرقه هایی بیدار نخواهد شد؟ آنها هم سن و سال هستند

بی شک ضرورت هر گونه پیشرفت در جامعه مبتنی بر دانش و تعهد نیروی انسانی است و کارآفرینان زمانی می توانند به موفقیت بالایی دست یابند که از تجربه و مهارت حرفه ای برخوردار باشند. روشن و واضح است که حرکت پیشگامانه در بین جوانان این مرز و بوم بدون تغذیه فرهنگی و تاکید بر آموزه های علمی این عرصه هرگز محقق نخواهد شد و این امر مستلزم همت همه سازمان هایی است که از همان روزهای ابتدایی کودکی دست به کار شده اند. . از تولد تا آخرین مرحله تحصیل یک فرد کار در دانشگاه است. نشریات کارآفرینی به عنوان رسانه ای دائمی، کم هزینه و تاثیرگذار، آنچنان که باید و شاید مورد توجه و حمایت قرار نگرفته اند و از پتانسیل بالای آنها برای دستیابی به فرهنگ کارآفرینی استفاده نشده است.

دکتر.. حوریه یحیی