متابولیسم بالا چیست و چگونه می توان به آن دست یافت؟


تمام فرآیندهای شیمیایی در بدن شما متابولیسم نامیده می شود. هرچه متابولیسم شما سریعتر باشد ، به کالری بیشتری نیاز دارید. یکی از دلایلی که باعث می شود افراد با وجود خوردن زیاد وزن خود را افزایش ندهند ، متابولیسم بدن آنهاست ، دیگران نیز می توانند با خوردن کم وزن اضافه کنند.

سرعت متابولیک معمولاً به عنوان میزان متابولیسم شناخته می شود و شامل تعداد کالری هایی است که در هر زمان می سوزانید. به آن سوزاندن کالری نیز گفته می شود. متابولیسم را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

  • متابولیسم پایه (BMR): در این حالت ، کالری در هنگام خواب یا هنگام استراحت عمیق مصرف می شود. حداقل میزان سوخت برای گرم نگه داشتن ریه ها پمپاژ قلب ، کار مغز و بدن است.
  • متابولیسم باقی مانده (RMR): حداقل میزان متابولیسم مورد نیاز برای زنده نگه داشتن بدن و عملکرد مناسب در حالت استراحت. به طور متوسط ​​، 50-75 of از کل کالری مصرفی به این طریق سوزانده می شود.
  • اثر حرارتی غذا (TEF): این مقدار کالری است که بدن هنگام هضم غذا می سوزاند. TEF معمولاً حدود 10 of از کل مصرف انرژی را تشکیل می دهد.
  • اثر حرارتی ورزش (TEE): کالری در حین ورزش سوزانده می شود.
  • گرما زایی فعالیت غیر ورزشی (NEAT): تعداد کالری مورد نیاز برای فعالیتهای روزانه غیر از ورزش. این مقدار کالری مصرفی شامل حرکت آسان ، حالت بدن ، ایستادن و راه رفتن است.

عواملی وجود دارد که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد:

تغییر دهید

متابولیسم بدن ما با افزایش سن کاهش می یابد. این منجر به افزایش وزن با افزایش سن و کاهش توده عضلانی می شود.

جنسیت

متابولیسم بر اساس جنسیت متفاوت است. مردان دارای توده عضلانی بیشتری هستند و بنابراین متابولیسم آنها بیشتر از زنان است. سن و جنسیت عوامل متابولیسم هستند که نمی توانید آنها را کنترل کنید. با این حال ، تعدادی از عوامل دیگر وجود دارد که می توانند برای حفظ سلامت شما کنترل شوند.

در ادامه بخوانید تا بدانید چه عواملی را می توانید برای بهبود متابولیسم خود و در نتیجه داشتن اندامی سالم و متناسب کنترل کنید.

ورزش

جای تعجب نیست که ورزش می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. متابولیسم ما در حین ورزش منظم افزایش می یابد و سپس بالا می ماند. این کار بدن شما را سالم تر از بدن افرادی که ورزش نمی کنند ، می کند. در افراد مسن ، ورزش می تواند متابولیسم بدن را در سطح سالم نگه دارد. بنابراین ، ورزش کلید حفظ سلامتی و بهبود متابولیسم است.

با ورزش متابولیسم را افزایش دهید

همچنین بخوانید: چگونه بدن متابولیسم را برای کاهش وزن تنظیم می کند

چرا میزان متابولیسم بین افراد متفاوت است؟

متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است. به عبارت دیگر ، متابولیسم فرد در بدو تولد ممکن است سریعتر از دیگران باشد. اگرچه ممکن است ژنتیک در ایجاد این تفاوت ها نقش داشته باشد ، اما دانشمندان در مورد اینکه چگونه ژنتیک می تواند بر متابولیسم ، افزایش وزن و چاقی تأثیر بگذارد ، موافق نیستند.

جالب اینجاست که اکثر تحقیقات نشان می دهد متابولیسم کلی و میزان باقی مانده افراد چاق نسبت به افراد با وزن طبیعی بیشتر است. محققان می گویند این تا حدی به این دلیل است که افراد چاق ماهیچه های بیشتری دارند و وزن خود را تحمل می کنند.

اما یک چیز کاملاً واضح است ؛ متابولیسم برخی از افراد یکسان نیست. بیشتر این تغییرات به دلیل سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش واقعی ژنتیک مورد نیاز است.

وضعیت گرسنگی چیست؟

سازگاری متابولیک ، همچنین به عنوان گرمای تطبیقی ​​یا “گرسنگی” شناخته می شود ، ممکن است در چاقی نقش داشته باشد. در واقع ، واکنش بدن شما به دریافت کم کالری حالت گرسنگی است. هنگامی که غذای کافی دریافت نمی کنید ، بدن شما سعی می کند این کمبود انرژی را با کاهش متابولیسم و ​​کالری دریافتی شما جبران کند.

میزان سوخت و ساز بدن به دلیل کمبود کالری کاهش می یابد و کاهش وزن بین افراد بسیار متفاوت است. در برخی افراد ، به ویژه افراد چاق ، متابولیسم کندتر است. هرچه سرعت کمتر باشد ، کاهش وزن از طریق رژیم سخت تر است.

ژنتیک ممکن است در گرسنگی نقش داشته باشد ، اما تلاش های قبلی برای کاهش وزن یا ورزش نیز می تواند نقش داشته باشد.

آیا می توانید متابولیسم خود را تسریع کرده و وزن خود را کاهش دهید؟

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. راه هایی برای کاهش سرعت متابولیسم وجود دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد.

صبحانه بخورید که به افزایش متابولیسم کمک می کند

بحث هایی درباره این نظریه وجود دارد که راز کاهش وزن خوردن قهوه مانند پادشاه ، خوردن ناهار مانند شاهزاده و خوردن غذا مانند یک مرد فقیر است. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

نیازی نیست نگران میزان خوردن خود باشید ، بلکه بر نوع غذایی که در بشقاب صبحانه خود قرار می دهید تمرکز کنید ، که واقعاً بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که غذاهای کم قند و پروتئین بالا باید برای صبحانه مصرف شود. برای قهوه از پروتئین بدون چربی مانند مرغ یا تخم مرغ استفاده کنید.

همچنین بخوانید: نقش غذا در متابولیسم بدن

ورزش هوازی انجام دهید

اگر یک تمرین هوازی ساده انجام می دهید (شامل تمرینات متناوب با شدت بالا نیست) ، فقط میزان کالری سوزی خود را افزایش دهید. اما تمرینات تناوبی با شدت بالا و تمرینات قدرتی می توانند متابولیسم بدن شما را تا ساعت ها بعد از تمرین بالا نگه دارند که این امر باعث چربی سوزی شما نسبت به زمانی که به طور معمول کار معمولی کرده اید می کند.

اما مشکل این است که شما می خواهید به جای تمرینات متناوب با شدت بالا ، روی تردمیل بروید. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در این شرایط ، می توانید به تردمیل یک شیب متناوب بدهید (مثل اینکه از تپه بالا یا پایین می روید ، تردمیل را بالا و پایین ببرید).

چای سبز بنوشید

چای سبز دم کرده حاوی کافئین و اپی گالوکاتچین است. این ماده متابولیسم بدن را تسریع می کند. برای صبحانه یک فنجان چای و بعد از ظهر چای سبز بنوشید. البته توجه داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

همچنین بخوانید: بهترین چای برای سلامتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید