ماجرای نمایش و توقف خودرو در بورس کالا چیست؟


معاون عملیات و نظارت بر بازار معاملات کالا از بررسی وضعیت فروش خودرو در بورس در شورای عالی بورس خبر داد و گفت: در صورت تایید نهایی این هیات، خودرو در بورس فروخته می شود. .

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، آقای جواد جهرمی در خصوص تصمیم اخیر در خصوص عرضه خودرو در بورس تصریح کرد: شورای عالی بورس در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد.

در این راستا کمیته فرعی از هیئت مدیره و اعضای این نهاد که اعضای اصلی شورای عالی بورس هستند مانند رئیس سازمان بورس و نماینده وزارت دارایی تشکیل شد. حراست، نماینده بانک مرکزی، نماینده دادستانی به همراه کارشناسان موافق روند عرضه خودرو در بورس هستند.

وی با تاکید بر اینکه طبق مصوبه شورا، خودرو در بورس عرضه می شود، گفت: اگر عرضه خودرو به صورت قطعی در بورس تایید شود، احتمال دارد کلاس خاصی از خودرو عرضه شود و نه ماشین های یک شرکت به عنوان مثال خودروهای کم حجم ارائه می شود.

عرضه و توقف عرضه خودرو در بورس کالا

بر اساس این گزارش، قرار بود دو خودروی فیدلیتی و الکرامه در بورس کالا به نمایش درآیند، اما وزارت امنیت در همان روز عرضه در دو پیام این عرضه را لغو کرد و وزیر حراست اعلام کرد: زمانی که مذاکره با بورس کالا به مدت یک ماه و نیم انجام شد و در این خصوص بحث شد، اما رویه را پیش بردند.

نامه ارسالی یک روز قبل به بورس کالا مبنی بر توقف عرضه خودرو گواه کامل این موضوع بود. مبادله کالا مانند فولاد برای عرضه کالاهای بدون برند است و من مخالف عرضه خودرو در بورس نیستم، البته این کار حرفه ای نیست.

رانت بورسی برای خودروها وجود داشت و کسانی که رانت خود را از دست دادند فضای رسانه ای را برعکس کردند.

در همین راستا معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالا اعلام کرد که عرضه خودرو در بورس کالا بر اساس ضوابط بوده و عرضه کننده قبل از عرضه اعلام کرده است که محدودیتی برای عرضه وجود ندارد.

اما بورس کالا از سوی وزارت محرمانه تهدید شد و مقامات تصمیمی مبنی بر عدم فروش خودرو ارائه کردند. به گفته جهرمی، وزارت حریم خصوصی برداشت اشتباهی از این تصمیم دارد و به همین دلیل این موضوع مجددا در شورای عالی بورس در حال بررسی است.

منبع: ایسنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!