ماجرای مسدود شدن کارت های بانک سامان چیست؟


بانک سامان در اطلاعیه ای وقوع هرگونه هک یا حمله سایبری به این بانک را تکذیب و دلیل مسدود شدن برخی کارت های بانکی با تراکنش های مشکوک را دستور پلیس فدرال عشایری عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، پس از اعلام برخی کاربران در شبکه های اجتماعی مبنی بر ابطال کارت های بانکی بانک سامان، روابط عمومی این بانک در اطلاعیه ای اعلام کرد که پلیس منطقه فدرال به تمامی بانک ها دستور ابطال کارت های بانکی بانک سامان را داده است. کسانی که معاملات مشکوک انجام دادند.

دیروز کاربران توییتر از دریافت پیامک هایی از بانک سامان مبنی بر غیرفعال و کنسل شدن کارت های بانکی خود خبر دادند. به گفته یکی از کاربران، بانک سامان برای اولین بار در پیامکی از بی اعتبار شدن کارت بانکی این کاربر خبر داد.

این کاربر چند ساعت بعد پیامکی با این متن از بانک سامان دریافت کرد: «با توجه به اطلاع بانک مرکزی مبنی بر استفاده از کارت شما در مراکز غیر ایمن و برای حفظ امنیت، کارت شما غیرفعال شده است».
این کاربر امروز از پارازیت یکی از شعبه های بانک سامان خبر داد و نوشت: تعداد افرادی که الان در شعبه هستند و کارتشان قطع شده خیلی زیاد است.

اگرچه گمانه زنی ها و شایعاتی مبنی بر افشای اطلاعات کارت های بانک سامان در فضای مجازی به گوش می رسد، اما کاربران این موضوع را دلیلی برای ابطال کارت های بانکی عنوان کرده اند. اما بانک سامان در اطلاعیه خود علت تراکنش های مشکوک برخی از کاربران را اعلام کرد و دستور فتا برای ابطال کارت های بانکی را تلاشی برای حفظ امنیت کاربران و مشتریان عنوان کرد.

در متن اطلاعیه بانک سامان آمده است:

پس از ارسال پیامک به تعداد محدودی از مشتریان مبنی بر ابطال کارت بانکی خود، این اقدام به دلیل استفاده از کارت مذکور در درگاه ها و پایانه های غیر ایمن، احتمال سوء استفاده از کارت مشتری و بر اساس سفارش FATA.

در این اطلاعیه تاکید شده است که این اقدام به منظور حفظ منافع مادی مشتریان انجام شده و جای نگرانی نیست و مشتریان می توانند در اسرع وقت از طریق شعبه حضوری و یا از طریق اپلیکیشن موبایل به صورت حضوری نسبت به دریافت کارت جدید اقدام کنند. .

در این اطلاعیه همچنین هرگونه شایعه یا اطلاعات دیگری مبنی بر هک یا حمله سایبری به شدت تکذیب شد و بانک سامان تایید کرد که از شایعات در این زمینه شکایت خواهد کرد.

این اتفاق در حالی رخ داد که در ابتدای هفته جاری بانک مرکزی اعلام کرد که سیستم‌های بانکی (مانند بانکداری اینترنتی و موبایل بانک) را برای استفاده از ایرانیان خارج از کشور به منظور جلوگیری از حملات سایبری غیرفعال کرده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!