لزوم حمایت دولت از بانک توسعه تعاون


به گزارش پایگاه خبرآنلاین؛ جعفر قدری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات شورای اسلامی و نماینده مردم شیراز در مجلس نمایندگان در خصوص لزوم حمایت دولت از بانک توسعه تعاون و حمایت از اعطای وام به مجلس گفت: از نمایندگان بخش تولید برای توسعه تولید و حمایت از تعاونی های تولیدی که ساختار اقتصادی دولت محسوب می شود و حمایت از آن برای رونق و رشد تولید ضروری است. برای دستیابی به رشد تولید، توجه به سیاست گذاری صحیح در خصوص شرکت های سهامی یا صندوق های پروژه حائز اهمیت است، زیرا می تواند فرصت مناسبی برای توسعه فعالیت های تولیدی در بخش تعاونی ایجاد کند.
وی در این خصوص افزود: اگرچه حمایت از تعاونی ها باید مشروط باشد و بر این بخش نظارت درستی شود، اما همچنان محدودیت ها و مشکلاتی برای آن وجود دارد، بنابراین نظارت بر عملکرد تعاونی ها به نفع تولیدکنندگان و سرمایه گذاران بسیار حائز اهمیت است.
القدری خاطرنشان کرد: قطعا بخش تعاونی و سهامدار می تواند کمک زیادی به ورود سرمایه های خرد به چرخه تولید کند. به همین دلیل حمایت دولت از بانک توسعه تعاون و بخش تعاون برای حل بخشی از مشکلات کشاورزانی که مشکل ضمانت دریافت تسهیلات بانکی دارند، بسیار مهم است.
این عضو شورای اسلامی در این باره توضیح داد: شورای اسلامی در تلاش است تا با توجه به قانون تولید و تامین زیرساخت این مشکل را حل کند تا حمایت ها به عنوان نهاده های تضمینی برای حمایت از توسعه تولید در بخش تعاونی به ویژه تعاونی ها تشکیل شود. تعاونی روستایی
وی در این خصوص توضیح داد: برای توسعه و حمایت از تعاونی های تولید روستایی باید صندوق حمایت از بخش کشاورزی در بخش های مختلف ایجاد شود تا مردم بتوانند در این صندوق سپرده گذاری کنند. بنابراین ضمانت آنها باعث می شود سیستم بانکی به آنها وام بدهد. یکی از دلایلی که سیستم بانکی به برخی افراد وام نمی دهد، نبود وثیقه است.
وی در این خصوص گفت: با توجه به اینکه کشاورز زمین کشاورزی و خانه در روستا دارد و چون بانک ها عملا زمین های کشاورزی و خانه های روستایی را به عنوان وثیقه قبول نمی کنند، کشاورز نمی تواند از وام سیستم بانکی برای توسعه آن استفاده کند. مؤسسات بازرگانی اما گواهی دهنده با کمک جهاد کشاورزی می توانند زمین کشاورزی و خانه کشاورز را به عنوان وثیقه قبول کنند تا به عنوان تسهیلات وثیقه در نظر گرفته شود و کشاورز می تواند از این وام برای توسعه کسب و کار خود استفاده کند.
وی خاطرنشان کرد: با این فرمول تعاونی ها می توانند از تسهیلات بانکی برای توسعه تولید در زیر مجموعه های خود استفاده کنند. شورای اسلامی تا حد امکان تلاش می‌کند تا با ساده‌سازی قوانین در حوزه‌های مختلف، مشکلات مختلفی را که بخش تعاون با آن سروکار دارد، حل کند.