لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا! حقیقت یا شایعه؟!


از لخته شدن خون بعد از واکسیناسیون کرونا جلوگیری می کند

آیا می دانید علت لخته شدن خون بعد از واکسیناسیون کرونا چیست؟ آیا این واقعیت است یا شایعه؟ دنبال نکنید آیا می خواهید از لخته شدن خون بعد از واکسیناسیون کرونا جلوگیری کنید؟ لخته خون مجموعه ای از سلول های خونی و پروتئین های انعقادی است که با هم جمع می شوند و یک ماده مشابه در جریان خون ایجاد می کنند که می تواند جریان خون را مسدود کند. لخته شدن خون اغلب در اثر برخی رویدادها مانند آسیب ، جراحی یا عفونت ایجاد می شود. از زمان شروع همه گیری کووید -19 ، انتقال خون به عنوان عارضه جانبی SARS-CoV-2 و بعداً به عنوان عارضه جانبی بسیار نادر برخی از واکسن های کووید -19 شناخته شده است. در این مقاله ، از اطلاعات پزشکی مجله اپل ، علائم لخته شدن خون و ارتباط آن با واکسن و ویروس کرونا را بررسی می کنیم.

تنگ شدن خون در کدام نواحی بیشتر شایع است؟

ترومبوز ورید عمقی (DVT) زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در رگهای عمیق بدن (معمولاً ساق ، ران یا لگن) ایجاد می شود. لخته خونی که از طریق رگهای عمیق عبور کرده و یکی از شریان های ریه را مسدود می کند ، آمبولی ریه (PE) نامیده می شود. هر دوی این اختلالات می تواند کشنده باشد ، اما در صورت تشخیص زودهنگام قابل پیشگیری و درمان است. در ایالات متحده ، سالانه حدود 900000 نفر دچار لخته خون می شوند و 100000 نفر نیز بر اثر لخته شدن خون می میرند.

چه رابطه ای بین انعقاد خون و کووید -19 وجود دارد؟

در اوایل همه گیری کرونا ، ارتباطی بین Covid-19 و لخته شدن خون در بیماران بستری در Covid-19 مشاهده شد. این بیماران دچار لخته شدن خون در سیاهرگ های عمقی و عروق می شوند که گاهی منجر به سکته مغزی و حمله قلبی می شود. اگرچه این اختلالات بیشتر در بیماران مبتلا به کووید -19 شدید مشاهده می شد ، اما برخی از افراد مبتلا به کووید -19 متوسط ​​نیز دچار لخته شدن خون شدند. داده های موجود از ابتدای اپیدمی نشان می دهد که احتمال لخته شدن خون در بیماری شدید کووید -19 بین 20 تا 40 درصد متغیر است. همچنین ، خطر تشکیل لخته خون در افراد مبتلا به کووید -19 خفیف تا متوسط ​​بین 3 تا 9 درصد بود.

لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا برخی از افراد در صورت ابتلا به کووید -19 بیشتر در معرض لخته شدن خون هستند؟

بیمارانی که در نتیجه عفونت Covid-19 دچار لخته شدن خون می شوند ، معمولاً دارای Covid-19 شدید (بستری در ICU) ، تنفس دشوار ، نیاز زیاد به اکسیژن یا سایر شرایط زیرزمینی هستند. سایر خطرات زیرزمینی لخته شدن خون عبارتند از: بیماران با سابقه بیماری لخته شدن خون یا اختلال مادرزادی لخته شدن خون. افراد مبتلا به فشار خون بالا ، دیابت ، چاقی یا سرطان نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

بیشتر بدانید: کشف نقش جدیدی برای پلاکت ها در آسیب عروق خونی Covid-19

لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا ایجاد می شود

ارتباط بین لخته شدن خون و برخی از واکسن های کووید -19 چیست؟ آیا شایعه تشکیل لخته خون پس از واکسیناسیون کرونا وجود دارد؟ برخی از واکسن های کووید -19 با سندرم بسیار نادری شناخته می شوند که تحت عنوان ترومبوسیتوپنی نقص ایمنی (VITT) شناخته می شود.

در مارس 2021 ، ارتباط این سندرم نادر با واکسن استرازنکا و متعاقباً با واکسن جانسون و جانسون کشف شد. در موارد نادر ، آنتی بادی های تولید شده توسط بدن به عنوان عارضه جانبی واکسن منجر به فعال شدن پلاکت های کنترل نشده می شود. این باعث شمارش پلاکت پایین و لخته شدن خون در مناطق غیر معمول می شود و این دلیل اصلی ایجاد لخته های خون پس از واکسیناسیون کرونا است. VITT با واکسن های mRNA Moderna یا Pfizer-BioNTech مرتبط نیست.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، تا 30 ژوئن 2021 ، از 12 میلیون دوز واکسن J&J مورد استفاده در ایالات متحده ، 35 گزارش تأیید شده توسط VITT وجود داشت. بیش از 300 مورد تأیید شده توسط VITT در انگلستان مربوط به واکسیناسیون Astrazenka وجود داشت. اگرچه VITT بسیار نادر است ، اما یک بیماری جدی و قابل درمان است. اکنون پزشکان نحوه تشخیص و درمان VITT را می دانند و بیمارانی که واکسن J&J را دریافت می کنند از نحوه تشخیص عوارض جانبی آنها آگاه هستند.

لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا ایجاد می شود

علائم لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا چیست؟

علائم لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا عبارتند از:

  • سردرد شدید یا مداوم
  • درد قفسه سینه
  • مشکلات تنفسی
  • تورم / درد در پا
  • درد شدید شکم
  • سردرگم
  • تغییرات در بینایی
  • گرفتگی عضلات

هر فردی که این علائم را در چهار هفته اول پس از واکسیناسیون تجربه کرد ، باید با پزشک خود تماس گرفته یا به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشد.

چه داده هایی از این واقعیت پشتیبانی می کنند که VITT یک عارضه جانبی بسیار نادر است؟

از بیش از 12.5 میلیون نفری که واکسن J&J را در ایالات متحده دریافت کردند ، 35 VITT به CDC گزارش دادند. این آمار نشان می دهد که از هر دو میلیون نفر یک نفر این عارضه را تجربه می کند. هم مردان و هم زنان می توانند VITT را تجربه کنند ، اما زنان بین 20 تا 50 سال در معرض خطر بیشتری برای تجربه VITT از طریق واکسن J&J هستند. در این گروه ، شیوع VITT حدود 10 در میلیون است که هنوز بسیار نادر است.

مزایای واکسیناسیون بیشتر از خطرات احتمالی است. CDC تخمین می زند که یک میلیون دوز از 60 تا 140 مرگ و 400 تا 1000 بستری در بیمارستان برای کووید -19 جلوگیری می کند.

بیشتر بدانید: تأثیر واکسیناسیون بر انتقال ویروس SARS-CoV-2 در خانواده ها

آیا ماه ها پس از دریافت کووید -19 یا واکسیناسیون کرونا می توانیم لخته خون داشته باشیم؟

بر اساس اطلاعات موجود در VITT ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد لخته شدن خون بیش از چهار هفته پس از واکسیناسیون ایجاد می شود. با این حال ، بیماران مبتلا به بستری یا جراحی طولانی مدت که بی حرکت هستند یا سابقه بیماریهای زیرزمینی مانند چاقی ، دیابت یا لخته شدن خون را دارند ، ممکن است چند ماه پس از آلوده شدن به ویروس کرونا دچار خونریزی شوند. این بسته به بیمار و مدت بیماری متفاوت است.

بیشتر بدانید: در مورد فرایند تولید واکسن و تفاوت بین واکسن های ژنتیکی و سنتی چه می دانید؟

راههای پیشگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا واکسن Astraznka برای افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند بی خطر است؟

همه سازمانهای علمی فعلی که بسته بندی خون را پس از تزریق واکسن Astrazenka (کمیته مشترک واکسنها و ایمن سازی و هماتولوژی) مطالعه و نظارت می کنند ، توصیه کرده اند که تزریق واکسن AstraZeneca Quid-19 خطر ابتلا به افراد بدون سابقه لخته شدن خون را افزایش می دهد. به

توصیه علمی متخصص JCVI این است که مزایای واکسیناسیون با واکسیناسیون Astraznka برای افراد بالای 30 سال و افراد زیر 30 سال که شرایط بهداشتی زیرزمینی دارند و پیامدهای شدید Covid-19 در معرض آنها قرار می گیرد. به نظر می رسد ، قوی تر می ماند

آیا آسپرین در جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا م effectiveثر است؟

اکثر مردم به دنبال راه هایی برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا هستند. رایج ترین س theseالی که این پزشکان از پزشکان می پرسند این است که آیا قبل یا بعد از واکسیناسیون کرونا ، آسپرین مصرف کنند یا خیر. در مورد داروهای ضد انعقاد خون چطور؟

هماتولوژیست ها مصرف آسپرین را پس از واکسیناسیون با AstraZeneca توصیه نمی کنند ، زیرا خطر ابتلا به ترومبوز و ترومبوسیتوپنی (VATT) مرتبط با واکسن را کاهش می دهد که ناشی از پاسخ ایمنی به ماده ای در واکسن کووید است. Astrazenka است ، تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

علاوه بر این ، یکی از مشکلات VATT تعداد کم پلاکت ها است ، به این معنی که خطر خونریزی افزایش می یابد. آسپرین وضعیت را بدتر می کند.

به استثنای VATT ، آسپیرین بیشتر از آنکه صعود را کاهش دهد باعث ایجاد خونریزی در افراد سالم می شود. با این حال ، آسپرین تأثیر مثبتی بر کاهش خطر عروق خونی بیشتر در افرادی دارد که سابقه لخته شدن خون دارند.

بهداشت عمومی ولز مصرف آسپرین را قبل یا بعد از واکسیناسیون توصیه نمی کند. هر گونه نگرانی قبل از واکسیناسیون باید با پزشک عمومی خود در میان گذاشته شود.

آیا مصرف داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا بی خطر است؟

همه شواهد و دستورالعمل های موجود نشان می دهد که افراد دارای سابقه لخته شدن خون در معرض خطر زیادی نیستند و مزایای واکسیناسیون کووید ، به ویژه در افراد بالای 30 سال ، بسیار بیشتر از خطر ابتلا به این سندرم بسیار نادر است.

با این حال ، اگر کسی نگرانی یا عدم اطمینان در مورد آن دارد ، باید با پزشک عمومی خود صحبت کند.

بهداشت عمومی ولز توصیه می کند افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند قبل از واکسیناسیون با پزشک عمومی خود صحبت کنند.

علت لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

من زیر 30 سال دارم و سابقه لخته شدن خون دارم. چه واکسنی باید بزنم؟

نهادهای نظارتی بریتانیا توصیه کرده اند افراد زیر 30 سال که هنوز واکسن Covid را دریافت نکرده اند ، واکسن جایگزین (به جای Astraznka) را در نظر بگیرند.

JCVI توصیه می کند که واکسن جایگزین برای بزرگسالان 18 تا 29 ساله که مشکلات اساسی بهداشتی ندارند ، انجام شود تا خطرات و مزایای آن متعادل شود.

هیئت های بهداشتی در ولز واکسن های جایگزین را به این گروه ارائه می دهند در حالی که آنها همچنان واکسن های موجود در سنین دیگر را ارائه می دهند.

آخرین کلمه از مجله اپل

هر زمان چیزی شبیه به VITT اتفاق می افتد ، باعث نگرانی عمومی می شود. باید به خاطر داشته باشیم که واکسیناسیون کووید -19 در محافظت در برابر بیماری های کرونری قلب بسیار مثر است. آنچه ما به کاربران خود می گوییم این است که شما باید خطرات و پاداش ها را بسنجید. خطر عوارض جانبی جدی ناشی از واکسیناسیون کرونا بسیار نادر است. افزایش بیماری عروق کرونر قلب با عوارض جانبی مانند لخته شدن خون ، علائم طولانی مدت و حتی مرگ همراه است.

منابع: health.utah ، bbc

دیدگاهتان را بنویسید