قیمت طلا در ابتدای هفته افزایش یافت


هر اونس طلا امروز با ۰.۵۱ درصد افزایش به ۱۷۲۷ دلار و ۶۴ سنت رسید.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک من، قیمت طلا امروز پنجشنبه در حدود ۱۶۸۱ دلار به پایین ترین سطح خود رسید و قیمت طلا امروز برای دومین روز متوالی افزایش یافت. هر اونس طلا امروز با ۰.۵۱ درصد افزایش به ۱۷۲۷ دلار و ۶۴ سنت رسید. قیمت طلا نقش مهمی در معاملات جهانی دارد. قیمت طلا و قیمت دلار اثرات متقابلی دارند و هر کدام بر افزایش و کاهش قیمت ها تاثیر می گذارند. پس از شروع جنگ بین اوکراین و روسیه، قیمت طلا نوسانات زیادی داشت و شروع به افزایش کرد. نمودار قیمت طلا از ابتدای هفته در نوسان بوده است، زیر قیمت طلا در ۳۰ جولای را ببینید.

قیمت طلا امروز ۰۱/۰۵/۱۴۰۱

افزایش نرخ بهره بانک های مرکزی بزرگ جهان به منظور مقابله با تورم فزاینده باعث کاهش اشتهای سرمایه گذاران برای خرید طلا در هفته گذشته و کاهش قیمت آن شد. اما نگرانی فزاینده در مورد چشم انداز رشد اقتصاد جهانی و فشار تورمی قیمت ها را دوباره بالا برده است.

کاهش ارزش دلار نیز تمایل به خرید طلا را در سطوح پایین افزایش داد. نرخ بیکاری آمریکا برای سومین هفته متوالی افزایش یافت، در حالی که شاخص تولید برای دومین ماه متوالی کاهش یافت و نگرانی ها در مورد رشد اقتصادی را افزایش داد.

مهمترین اتفاق اقتصادی هفته گذشته نشست بانک مرکزی اروپا برای تعیین سیاست های پولی این اتحادیه بود که در نهایت در اقدامی غیرمنتظره برای مقابله با افزایش تورم نرخ بهره را افزایش داد. رئیس بانک مرکزی اروپا همچنین نسبت به خطرات ادامه تورم بالا به دلیل طولانی شدن جنگ در اوکراین و تأثیر آن بر قیمت انرژی هشدار داد.

در حال حاضر، سرمایه گذاران مشتاقانه منتظر نشست این هفته فدرال رزرو آمریکا هستند که می تواند بر ارزش دلار تأثیر بگذارد و اشتها برای طلا را افزایش دهد. از سوی دیگر، بهبود بحران انرژی در اروپا با از سرگیری جریان گاز روسیه از طریق خط لوله نورد استریم، حساسیت بازار را افزایش داده است.

قیمت نقره امروز با ۰.۵۴ درصد کاهش به ۱۸.۶۲ دلار رسید و قیمت پلاتین با ۰.۰۳ درصد کاهش به ۸۷۶.۸۴ دلار رسید.

آخرین قیمت طلای ۱۸ عیار

هر مثقال طلای ۱۸ عیار امروز به ۵ میلیون و ۷۹۸ هزار (پنج میلیون و هفتصد و نود و هشت هزار) تومان رسید که از ۵ میلیون و ۸۲۹ هزار (پنج میلیون و هشتصد و بیست و نه هزار) ۰.۵۳ درصد کاهش داشت.

چه چیزی قیمت طلا را تغییر داده است؟

طلا پس از یک هفته صعود و نزول در بحبوحه ترس از تورم جهانی که قیمت آن را به پایین ترین سطح خود در ۱۰ ماه گذشته رساند، نسبتاً ثابت ماند. قیمت طلا امروز با ۰.۱۳ درصد افزایش به ۱۷۴۲ دلار و ۴۸ سنت در هر اونس رسید.

کارشناسان بازار معتقدند کاهش شدید قیمت طلا در هفته گذشته نتیجه افزایش شدید شاخص دلار، موضع فدرال رزرو در مورد افزایش نرخ بهره و نگرانی از تورم جهانی بوده است. شاخص دلار به سطح ۱۰۷.۷۸ رسید که بالاترین رقم در بیست سال گذشته را نشان داد و باعث شد قیمت طلا تا محدوده ۱۷۱۰ تا ۱۷۸۰ دلار در هر اونس کاهش یابد. انتشار داده های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده نشان می دهد که ۳۷۲,۰۰۰ شغل در ماه ژوئن در ایالات متحده اضافه شده است که ۱۰۰,۰۰۰ بیشتر از حد انتظار است. این اطلاعات فدرال رزرو را تشویق می کند تا نرخ های بهره را بیشتر برای کاهش تورم افزایش دهد. این اقدام از بهبود قیمت طلا جلوگیری می کند.

کارشناسان معتقدند با توجه به افزایش ارزش دلار، انتظار می رود قیمت طلا همچنان تحت فشار باقی بماند. بنابراین توصیه می شود سرمایه گذاران طلا منتظر بازگشت طلا به روند صعودی خود باشند.

نقره امروز با ۰.۲۵ درصد افزایش به ۱۹.۲۴ سنت رسید و پلاتین با ۲ درصد افزایش به ۸۹۴.۷۶ دلار رسید.

نحوه تعیین قیمت طلا

هر کالایی بر اساس عرضه و تقاضا قیمت گذاری می شود، اما برای طلایی که یک قیمت دارد، چگونه عرضه و تقاضا در سرتاسر جهان با یکدیگر روبرو می شوند؟ به دلیل وجود بانک های بزرگ طلا و بانک های مرکزی، معاملات به گونه ای انجام می شود که در نهایت قیمت طلا در بازار جهانی یک قیمت است. اما قیمت اینگونه تعیین می شود. هر روز کاری، قیمت جهانی طلا بر اساس توافق و در دو نوبت توسط بانک‌های بزرگی که مالک شمش‌های طلای بیشتری نسبت به واقعی هستند تعیین می‌شود، در صبح و بعد از ظهر به وقت لندن (صبح نیویورک)، پنج بانک بزرگ شمش طلا قیمت‌ها را تعیین می‌کنند. با یکدیگر در تماس تلفنی. در این تماس های تلفنی رئیس گروه قیمت را اعلام می کند و این پنج بانک در ارتباط با مشتریان خود در نهایت به قیمت توافقی برای خرید و فروش طلا در مدت زمان محدودی که ممکن است به ده دقیقه هم نرسد، می رسند. دنیا اعلام شد و مبنای گشایش بازار مشخص شد و در این معاملات واحد معاملات ۱۰ شمش طلا است. شمش طلا حدود ۴۰۰ اونس وزن دارد و به یک بانک شمش طلا در لندن تحویل داده می شود. قیمت توافق شده بین پنج بانک بزرگ، مبنایی است برای سایر بانک ها و مشتریان عمده برای خرید و فروش بر اساس آن. www.goldfixing.com

در طول روز خرید و فروش طلا در بورس کالا به قیمت نقدی انجام می شود. این نرخ‌ها حول نرخ توافقی ۵ بانک مرکزی که صبح در لندن تعیین شده بود تغییر می‌کند و بعدازظهر نیز نرخ توافقی بین ۵ به عنوان بانک بزرگ اعلام می‌شود. به این ترتیب قیمت لحظه ای طلا در بورس کالا کمی از قیمت های توافق شده در لندن انحراف پیدا می کند. البته خریداران خرد و خرد به یک اونس طلا با این قیمت در بورس کالا دسترسی ندارند و این قیمت برای خریداران اصلی است.

قیمت طلا در آینده

قیمت آتی طلا قیمتی است که خریداران و فروشندگان برای تحویل طلا در آینده توافق می کنند. این قراردادها می تواند به صورت خصوصی بین دو طرف منعقد شود و یا به صورت مخفیانه بین خریداران و فروشندگان از طریق بورس کالا تنظیم شود و عموماً بازارها به ویژه بورس های بزرگ دنیا طلا را برای هشت ماه از سال تحویل می دهند. ماه های دسامبر، ژانویه، فوریه، مارس، آوریل، ژوئن، آگوست و اکتبر ماه هایی هستند که در آن طلا به طور معمول تحویل داده می شود. طبق استاندارد بورس کالا، طلای تحویلی به مشتریان باید دارای خلوص ۹۹.۵ باشد. هر قرارداد آتی معادل ۱۰۰ اونس (حدود ۳۱۵ گرم) است.

قیمت هر اونس طلا

اونس یک واحد اندازه گیری است. در گذشته و در روم باستان، یک در دوازده لیور بود. در فرانسه این مقدار برابر با یک شانزدهم لیور است که وزن آن حدود ۳۰ گرم تخمین زده می شود. در مجموع واحد اونس دارای دو شکل انگلیسی و آمریکایی است که در فرم انگلیسی هر اونس حدود ۲۸ گرم و در آمریکا هر اونس معادل ۳۱.۱ گرم است و در بازار جهانی طلا هر اونس بر اساس محاسبه می شود. در واحد آمریکایی

سوابق تاریخی قیمت طلا

هر اونس طلا در ۲۰ سال گذشته سه رکورد را شکست و بالاترین سطحی که طلا لمس کرد ۱۹۲۱ دلار بود و این اتفاق در سال ۲۰۱۰ رخ داد. اما رکورد بالاترین قیمت بسته شد که به معنای پایان بازارها با این قیمت است. یک روز قبل از این تاریخ مشخص شد، زیرا طلا در ۱۴ سپتامبر همان سال با قیمت سال ۱۹۲۰ بسته شد تا بالاترین رکورد اسمی در تاریخ قیمت ها را ثبت کند و پایین ترین سطح قیمت طلا در بیست سال گذشته دلار بود. ۲۵۵.

ثبت بالاترین قیمت آزاد هر اونس طلا در جهان تا سپتامبر ۲۰۱۳. قیمت آزاد قیمتی است که بازارها کار خود را با آن آغاز می کنند. در ۲۰ سال گذشته، قیمت افتتاحیه در ۱۴ آوریل ۲۰۱۰ بود که قیمت هر اونس طلا در این روز از ۲۵۵ دلار شروع شد.

منبع: بریانا