قوانین حقوقی ارز دیجیتال در السالوادور


در ۹ ژوئن ۲۰۲۱ (۱۹ ژوئن ۱۴۰۰)، دولت السالوادور قانونی را در روزنامه رسمی خود منتشر کرد و پذیرش بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال قانونی اعلام کرد. این قانون سرانجام در ۷ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۶ شفر ۱۴۰۰) لازم الاجرا شد و بر اساس آن شهروندان السالوادور می توانند بدون هیچ محدودیتی و در هر معامله ای از بیت کوین برای پرداخت بدهی ها و تراکنش های خود استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، السالوادور به سه دلیل عمده از بیت کوین استقبال کرده است. دلیل اول افزایش کارایی نقل و انتقالات بین المللی است. بر اساس گزارش بانک جهانی، بیش از ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی السالوادور از طریق حواله ها تامین می شود. مشکل این است که هزینه چنین نقل و انتقالاتی از ایالات متحده به السالوادور می تواند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد باشد. علاوه بر این، مشکلات و هزینه های مربوط به زمان مورد نیاز برای جمع آوری وجوه فیزیکی وجود دارد.

دلیل دوم این است که نزدیک به ۷۰ درصد از جمعیت السالوادور حساب بانکی ندارند. فناوری بیت کوین می تواند دسترسی آسان به خدمات مالی را برای بخش بزرگی از مردم این کشور فراهم کند. آخرین دلیل در السالوادور کاهش وابستگی به دلار آمریکا است و یکی از اهداف اصلی این کشور استفاده از بیت کوین به عنوان وسیله ای برای پس انداز است.

از سوی دیگر، حتی صندوق بین المللی پول (IMF) به السالوادور در مورد برنامه های این کشور برای استفاده از بیت کوین به عنوان پول ملی خود هشدار داده است. این سازمان تاکید کرد که پذیرش بیت کوین به عنوان یک ارز قانونی مسائل اقتصادی، مالی و حقوقی بسیاری را ایجاد می کند که نیاز به تحلیل بسیار دقیق دارد.

بانک جهانی در ابتدا درخواست السالوادور برای کمک به پیاده سازی بیت کوین به عنوان یک ارز قانونی را رد کرد و اشاره کرد که اگرچه دولت السالوادور قصد انجام این کار را دارد، اما بانک جهانی به دلیل کاستی های محیطی و شفافیت لازم از آن حمایت نمی کند.

یکی از مشکلات اصلی پذیرش بیت کوین هزینه بالای تراکنش و زمان پردازش طولانی است. برای حل این مشکل، السالوادور از شبکه لایتنینگ استفاده می کند، یک راه حل لایه ۲ ساخته شده بر روی بلاک چین بیت کوین که پرداخت های بیت کوین خود را در چند ثانیه پردازش می کند و هزینه کمی می پردازد.

یکی از پیچیده ترین چالش هایی که السالوادور باید حل کند این است که از طریق فرآیندهای ساده و کارآمد به شهروندان خود دسترسی و خرید بیت کوین را فراهم کند و عوارض فعلی را کاهش دهد.

از سوی دیگر، به دلیل پیچیدگی دسترسی به بازار ارزهای دیجیتال، معمولاً قیمت‌های خرید بالاتر از قیمت‌های نقدی است.

به همین دلیل، مردم السالوادور بهتر است از طریق صرافی دولتی به بیت کوین دسترسی داشته باشند. صرافی نباید از شهروندان هزینه دریافت کند و قیمت آن باید با سایر صرافی های خصوصی در این کشور مطابقت داشته باشد (برای جلوگیری از آربیتراژ).

در واقع، می توان فرض کرد که خود دولت ممکن است عملیات آربیتراژی را در مورد نرخ نقدی مبادلات خارج از السالوادور انجام دهد. از سوی دیگر، دولت السالوادور باید چارچوب قانونی و نظارتی لازم را ایجاد کند و سیستم تبدیل بیت کوین به دلار آمریکا را نهایی کند. همه مشاغل در این کشور باید بیت کوین را به عنوان ارز قانونی خود بپذیرند. مگر اینکه فناوری پردازش تراکنش ها را داشته باشند.

آینده بیت کوین در السالوادور می تواند تاثیر زیادی بر آینده ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز داشته باشد و نشان دهد که چگونه بیت کوین می تواند به عنوان یک وسیله مبادله در زندگی روزمره استفاده شود. با این حال، این کشور همچنان با خطرات قابل توجهی مواجه است.

اولین ریسکی که وجود دارد ریسک اقتصادی و مالی است. پذیرش بیت کوین در سیستم مالی السالوادور می تواند خطراتی را برای ثبات مالی و اقتصادی این کشور ایجاد کند.

خطر دوم چالش های تکنولوژیکی است. بیت کوین یک فناوری جدید است و ابزارهای تعامل با آن هنوز جدید و گاهی پیچیده هستند. به منظور کاهش این خطرات، السالوادور باید راه‌حل‌های فن‌آوری مؤثری را برای ایجاد خدمات مالی جدید که برای همه قابل دسترس، آسان و قابل استفاده باشد، ارائه و استفاده کند.

چالش های اجتماعی فعلی این است که دولت السالوادور باید بتواند افرادی را که هنوز حساب بانکی ندارند متقاعد کند که از بیت کوین به عنوان وسیله ای برای انجام تراکنش های خود استفاده کنند و مزایای بالقوه آن را درک کنند. این چالش برای السالوادور موضوع بسیار مهمی است.

بر اساس گزارش دفتر ملی تحقیقات اقتصادی ایالات متحده (NBER)، تنها ۲۰ درصد از شرکت کنندگان پس از دانلود کیف پول Chivo و دریافت ۳۰ دلار پاداش اولیه، به استفاده از کیف پول Chivo ادامه دادند. ترجیح کاربران برای پول نقد و عدم اعتماد به سیستم دیجیتال یا خود بیت کوین یکی از مهم ترین مشکلاتی است که دولت السالوادور باید آن را حل کند.

علاوه بر این، هنگام پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی، چالش هایی برای جلوگیری از تقلب در عملیات KYC، مبارزه با پول شویی (AML) و مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) وجود دارد. هنگامی که شهروندان از کیف پول های آنلاین استفاده می کنند، این مشکل خاصی ایجاد می کند.

در هر صورت، السالوادور گام بزرگی به سمت آینده خود و صنعت کریپتو برداشته است و سرنوشت این کشور تاثیر زیادی بر توکن های دیجیتال خواهد داشت. از سوی دیگر، این کشور اولین کشور در جهان است که بیت کوین را به صورت رسمی به ارز فیات خود تبدیل کرده است. در نتیجه هنوز نمی توان تمامی ابعاد و پیامدهای این تصمیم را به طور کامل بررسی کرد.

بیت کوین اکنون ابزاری برای پرداخت کالاها و خدمات در السالوادور است. علاوه بر این، شهروندان کشور مذکور می توانند مالیات خود را با بزرگترین ارز دیجیتال موجود در بازار پرداخت کنند.

استانداردهای حسابداری همچنان از دلار آمریکا به عنوان ارز مرجع استفاده خواهند کرد و دولت در آینده سیستمی را برای کاربران فراهم خواهد کرد تا به صورت خودکار و فوری بیت کوین ها را به دلار آمریکا تبدیل کنند.

منبع: عصر اقتصاد

انتهای پیام/