قانون فروشگاه برای شرکت های بورسی از فردا اعمال می شود


شرکت ها در بورس و خارج به عنوان اولین گروه از شرکت های مشمول اعمال قانون ایستگاه های فروشگاهی و سامانه مودیان از فردا پذیرفته شدند. آنها در اول آبان ماه موظف به اجرای این قانون و صدور صورتحساب الکترونیکی شدند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک که به گزارش ایسنا، قانون مراکز خرید و نظام مالیاتی با هدف ایجاد تحولی اساسی در و برای کشور در مهرماه ۱۳۹۷ به تصویب شورای اسلامی و به دولت ابلاغ شد. سیستم مالیاتی. نهادینه کردن عدالت مالیاتی و شفافیت اقتصادی.

با تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰، کلیه افراد مشمول این قانون مکلف به عضویت، ثبت نام در سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی برای فروش کالا و خدمات خود شدند.

در همین راستا سازمان امور مالیاتی کشور تصمیم به اجرای تدریجی این قانون گرفت و کلیه مودیان را موظف به صدور صورتحساب الکترونیکی ظرف مدت یک سال و نیم و در شش مرحله کرد. شرکت های بورسی و خارج از بورس اولین گروهی هستند که فراخوانی می شوند.

صورتحساب الکترونیکی نوعی صورتحساب است که توسط ایستگاه انبار صادر می شود که مؤدی موظف است برای فروش کالا و خدمات آن را صادر و به سامانه مودیان ارسال کند.

فرم فاکتور مالیاتی ثبت شده در سامانه مودیان نیازی به ثبت مجدد توسط خریدار و فروشنده در سامانه معاملات فصلی ندارد.

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی پیش از اعلام این خبر در همایش تبیین از این شرکت های شفاف که دارای قابلیت های فناورانه و استانداردهای عملی هستند، خواست تا برای اجرای این قانون گامی رو به جلو بردارند. پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان شرکت های پذیرفته شده در بورس و غیر بورس. این انجمن به اجرای بهتر قانون و کاهش اختلاس، رانت و سرقت با اقدامات خود کمک می کند.

معاون مرکز تنظیم مقررات جایگاه های تجاری و سامانه مودیان نیز گفت: شرکت های مذکور از اول آبان ماه موظف به اجرای قانون هستند و در صورت عدم رعایت، مشمول جریمه می شوند. البته تا ۵۰ درصد قابل بخشش است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!