فولاد تولید شده در کشور بیشتر برای مصارف داخلی استفاده می شود


بر اساس آمار، در پنج ماهه نخست سال جاری همزمان با افزایش تولید فولاد، بخش قابل توجهی از این تولید صرف مصرف داخلی و بخش کمتری نیز به صادرات اختصاص یافته است. بر این اساس، ارزش آن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ تا ۳۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار سایت خبرآنلاین به نقل از ایسنا، از ابتدای امسال تا پایان مردادماه ۴۵ میلیون تن انواع فولاد در کشور تولید شد که حدود ۵ میلیون تن آن صادر و صادر شد. بقیه (۴۰ میلیون تن) برای مصارف داخلی استفاده شد. بر این اساس مصرف ظاهری فولاد در کشور نسبت به پنج ماهه اول سال ۱۴۰۰ بین ۱۸ تا ۳۱ درصد رشد داشته است.

از ابتدای فروردین تا پایان مرداد ۱۴۰۱ در مجموع ۳ میلیون و ۸۷۲ هزار تن مقاطع فولادی تخت تولید شد که ۳ میلیون و ۸۵۶ هزار تن آن صادر شد. و میزان مصرف این مراحل نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افزایش یافت که ۳۲۶۵ هزار تن بود.

سپس از پنج میلیون و ۱۸۱ هزار تن مقاطع بلند فولادی تولید شده طی پنج ماهه نخست امسال، چهار میلیون و ۱۹۷ هزار تن در داخل آنها مصرف شد که نسبت به ظاهر آن معادل سه میلیون و ۱۹۷ هزار تن است. مصرف در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۱ درصد افزایش یافته است.

تولید محصولات فولادی در بازه زمانی مذکور ۹ میلیون و ۵۳ هزار تن به ثبت رسید که از این میزان ۸ میلیون و ۱۷۰ هزار تن برای مصارف داخلی در مقایسه با مصرف ظاهری آن در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ بوده است. ۶ میلیون و ۵۱۲ هزار تن بود که ۲۵ درصد افزایش در مصرف داشت.

از ۱۲ میلیون و ۶۵۱ هزار تن فولاد آلیاژی (فولاد متوسط) در پنج ماه از سال ۱۴۰۱ با رشد ۳۱ درصدی نسبت به مصرف آلیاژی در مدت مشابه سال گذشته (هفت میلیون و ۷۵۱ هزار تن) به ۱۰ میلیون تولید شد. و ۱۷۳ هزار تن برای مصرف داخلی رسید.

همچنین رشد ۲۲ درصدی مصرف آهن اسفنجی به ثبت رسید. در مجموع پنج ماهه سال ۱۴۰۱ تقریباً ۱۴ میلیون و ۶۶۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید شد که ۱۴ میلیون و ۴۴۰ هزار تن آن برای مصارف داخلی بوده است. مصرف ظاهری این محصول معدنی در مدت مشابه سال گذشته ۱۱ میلیون و ۸۷۰ هزار تن به ثبت رسیده است.

این گزارش حاکی از آن است که علیرغم اینکه صادرات گریدهای فولادی در سالهای اخیر روند صعودی داشته است، از ابتدای سال جاری این روند تغییر کرده است و بیشتر تولید فولاد کشور به مصرف کنندگان داخلی و مقدار کمی اختصاص دارد. صادر می شود. لازم به ذکر است علت بروز این مشکل از سوی انجمن فولادسازان ایران در حال پیگیری است و به زودی اعلام خواهد شد.