فناوری موبایل ایران ۲۸ ساله شد


امروز چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ فناوری موبایل در کشور به ۲۸ سال رسید.

به گزارش پایگاه خبرآنلاین؛ نوزدهم مرداد ماه با «ایجاد ارتباطات سیار» همراه است. با توجه به اینکه تامین اولین سیم کارت در ایران با واگذاری ۴ سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری انجام شد.

فاز اول راه اندازی فناوری موبایل در سال ۱۳۹۲ با ۲۴ سایت BTS و ظرفیت سازی ۹۲۰۰ شماره در تهران با مسئولیت امور ارتباطات سیار مخابرات ایران آغاز شد.

۲۸ مرداد ماه همان سال با تحویل ۴ سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری، توزیع رسمی سیم کارت برای اولین بار در ایران آغاز شد.

طولی نکشید که توسعه شبکه تلفن همراه به یکی از اهداف برتر مجموعه مخابرات کشور تبدیل شد. چرا که تغییر مدل های ارتباطی در دنیا رونق داشته و این احساس نیاز در جامعه ما نیز وجود دارد.

برای این ضرورت و بنا به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، هیات مدیره دولت با تاسیس شرکت ارتباطات سیار با سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریال و کلیه وظایف امور ارتباطات سیار موافقت کرد. شرکت مخابرات ایرانیان عبارتند از: وی به سمت «شرکت ارتباطات سیار ایران» منصوب شد.

با جدیت خصوصی سازی صنعت مخابرات در کشور، این شرکت با آگاهی از الزامات جدید بازار رقابتی از سال ۱۳۸۵ با نام تجاری «همراه اول» به فعالیت خود ادامه داد.

عرضه ۵ درصد از سهام شرکت اول در ۷ آذر ۱۳۸۸ از دیگر اقدامات ثبت شده در تاریخ مخابرات کشور بود.

نماد قرمز در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۹۱ رسماً به بورس کشور معرفی شد و در تابلوی معاملات بازار سرمایه قرار گرفت.

با وجود مسیر پر پیچ و خم طی سال ها و حرکت رو به جلو در دایره توسعه موبایل همراه با کشورهای پیشرفته جهان، هم اکنون اولین اپراتور تلفن همراه ایران با واگذاری ۱۰۰ میلیون سیم کارت دائمی و اعتباری نیز در اولین جایگاه در میان اپراتورها در خاورمیانه.

بر اساس آخرین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان ناظر و سیاستگذار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور مربوط به سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، حدود ۶۸ هزار سایت ارتباطی فعال مبتنی بر ۴G، ۳G و ۲G وجود دارد. فناوری های موجود در کشور

داشتن بیش از ۵۶ درصد از کل سایت های ارتباطی کشور باعث پوشش ۹۶.۵ درصدی جمعیت کشور، پوشش ۱۳۹۵ شهر و پوشش حدود ۴۵۰۰۰ روستای کشور عمدتاً در فناوری های ۴G و ۳G شده است که قابل توجه است. آمار در صنعت مخابرات

هم اکنون بیش از ۸۲ هزار و ۱۴۶ کیلومتر از راه های کشور زیر چتر امواج رادیویی این اپراتور است.

این اپراتور به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور علاوه بر پیشرو بودن در توسعه آخرین فناوری های ارتباطی و داشتن بالاترین رکورد سرعت ۵G در کشور، دارای حدود ۵۲ میلیون مشترک ۴G و ۳G است که از این تعداد حدود ۴۵ میلیون مشترک به اینترنت متصل هستند. مشترکین ۴G

این اپراتور در سال ۱۴۰۰ توانسته به رکورد ۵۵۷۴ پتابایت «مصرف داده» برسد که نسبت به سال قبل ۴۴ درصد رشد نشان می دهد. رکورد ترافیک دیتای روزانه موبایل اول نیز به ۱۹.۲ پتابایت رسید که با احتساب ترافیک مبین نت، برای اولین بار در کشور به بیش از ۲۰ پتابایت رسید.