فناوری‌ها و شبکه‌های جایگزین سوئیفت را تهدید می‌کنند


خلاصه ای از گزارش واحد اطلاعات اکونومیست در مورد سوئیفت

سوئیفت ممکن است در عصر جدید پرداخت های فرامرزی با چالش هایی روبرو شود. اگرچه سیستم های پرداخت داخلی در حال توسعه هستند، پرداخت های فرامرزی هنوز توسط شبکه های “قدیمی” و “دست و پا گیر” تسهیل می شود. عدم شفافیت و انعطاف ناپذیری، سلطه سوئیفت را تهدید می کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، تحلیل های واحد اطلاعات اقتصادی (EIU) نشان می دهد در حالی که تحول دیجیتالی در حوزه پرداخت های داخلی ادامه دارد، جنگ روسیه و اوکراین به تغییراتی در سیستم های پرداخت برون مرزی نیز منجر شده است. تسلط سوئیفت در خطر است و به دلیل عدم انعطاف نسبی و عدم شفافیت آن مورد انتقاد قرار گرفته است.

اکونومیست در ابتدای تحلیل خود پیش بینی کرد که رشد پرداخت های دیجیتال در پنج سال آینده کند خواهد شد.

اگرچه سیستم های پرداخت داخلی در حال توسعه هستند، پرداخت های فرامرزی هنوز توسط شبکه های “قدیمی” و “دست و پا گیر” تسهیل می شود.

به ویژه، سوئیفت به دلیل عدم انعطاف نسبی و عدم شفافیت خود با انتقاداتی مواجه شده است. این شبکه همچنین شاهد کاهش تعداد روابط بانکی در دهه گذشته بوده است.

پس از آغاز جنگ تهاجمی روسیه در اوکراین، شبکه سوئیفت بسته شد. این حرکت منجر به توسعه شبکه SPFS روسیه به عنوان جایگزینی برای SWIFT شد. این مقاله نشان می دهد که کشورهای دیگری مانند چین و هند نیز ممکن است از شبکه های جایگزین استفاده کنند.

علاوه بر این، پرداخت‌های فرامرزی با تلاش‌های حمایت شده از سوی دولت برای پیوند دادن سیستم‌های ملی جداگانه مختل خواهد شد. به عنوان مثال، بانک های مرکزی پنج کشور آسیایی در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک سیستم فرامرزی قابل تعامل برای پرداخت های مبتنی بر کد QR هستند. فناوری های نوظهور، به عنوان مثال. بلاک چین، API ها و توکن سازی از دیگر عوامل مختل کننده سیستم پرداخت های فرامرزی هستند.

با این حال، اکونومیست نتیجه می گیرد که ایجاد و گسترش یک سیستم پیام رسانی بانکی جایگزین کامل پرهزینه و زمان بر خواهد بود. با گسترش جریان دلار در سراسر مرزها، سوئیفت برای مدتی شبکه غالب باقی خواهد ماند. با این حال، در نهایت، کشورها و وام دهندگان باید گرد هم آیند تا شبکه بلژیکی را مدرن کنند یا شبکه جدیدی ایجاد کنند.

مترجم: فرزانه اسکندریان

منبع: Financial IT

لینک کوتاهلینک کپی شد!