فعالان رسانه ای منطقه فووه خواستار آزادی فعالان اینترنتی شدند


جمعی از فعالان رسانه ای علم و فناوری در بیانیه ای به محدودیت فضای مجازی و دستگیری فعالان اینترنتی اعتراض کردند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در این بیانیه با امضای ۹۶ خبرنگاران و اصحاب رسانه در حوزه علم و فناوری، حق دسترسی به اینترنت را حق اولیه مردم دانسته و خواستار حذف آن شدند. محدودیت های اعمال شده در اینترنت در یک ماه گذشته همچنین به دستگیری خبرنگاران و فعالان شناخته شده حوزه فناوری اطلاعات اشاره کردند و اظهار داشتند که این اتفاقات باعث افزایش ناامیدی می شود.

و در ابتدای این بیانیه آمده است: «با بحرانی که پس از مرگ غیر موجه محصی امینی به وجود آمد، از یک سو شاهد برخورد ناعادلانه مردم با ابراز اعتراض و از سوی دیگر، بازداشت های گسترده هستیم. از سوی فعالان سایبری، محدودیت اینترنت و زندگی اجتماعی «و اقتصاد و امنیت مردم را تهدید می‌کند».

همچنین این گروه اعلام کردند که با درک اهمیت دسترسی به اینترنت به عنوان حق اولیه مردم، همواره در جهت تسهیل توسعه اینترنت و فناوری اطلاعات و ارتباطات گام برداشته و اکنون نیز بر این مطالبه و حق اساسی پافشاری می‌کنند.

به گفته امضاکنندگان این بیانیه، سیاست‌های محدود کردن جریان آزاد اطلاعات هرگز مؤثر نبوده است و نه تنها به گفته کارشناسان و اساتید علوم اجتماعی. در عوض، همانطور که تاریخ نشان می دهد، ایستادگی در برابر هجوم گسترده فناوری، تغییرات فرهنگی و اجتماعی و اجرای تصمیمات ظالمانه ای مانند طرح به اصطلاح حفاظتی تنها با شکست مواجه می شود و کشور را در مسیر صخره ای تگابون قرار می دهد.

در تکمیل این بیانیه به دستگیری خبرنگاران و چهره‌های فناوری اطلاعات اشاره و نوشته شده است: «دستگیری خبرنگاران و چهره‌های خوش‌نام و دلسوز فناوری اطلاعات و ارتباطات که اقدامی نکردند، منجر به ناامیدی اجتماعی، تنگ شدن دریچه‌های تنفسی در جامعه و… در نهایت خشم عمومی».

خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای علم و فناوری در پایان این بیانیه با ابراز تاسف و نگرانی عمیق از این درگیری‌ها و ابراز همدردی با همه جانباختگان و خانواده‌های جان‌باختگان، گفتند: ما سکوت را نمی‌دانیم. در شرایط فعلی بیش از این و توصیه مقامات. علاوه بر خویشتن داری در مقابل مردم، زمینه آزادی هر چه سریعتر بازداشت شدگان به ویژه فعالان فناوری و مطبوعات و آزادسازی دسترسی مردم به جریان آزاد اطلاعات را فراهم خواهیم کرد.

پیش از این جمعی از مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات کشور با امضای نامه ای خواستار آزادی فعالان دستگیر شده فناوری و همچنین رفع محدودیت های اینترنتی شدند.

اما با گذشت نزدیک به سه هفته از بازداشت خبرنگاران و فعالان فناوری اطلاعات، هنوز خبری از آزادی آنها منتشر نشده است. از سوی دیگر، با ورود به هفته چهارم، محدودیت های اینترنت همچنان سخت تر است.

این در حالی است که چندی پیش وزارت ارتباطات اعلام کرد که پیگیر وضعیت بازداشت شدگان جدید در حوزه فناوری اطلاعات است.

روابط عمومی وزارت ارتباطات نیز در توئیتی فیلتر شده و پس از مدت ها سکوت اعلام کرد که «وزیر ارتباطات طی روزهای گذشته در تماس با مسئولان نهادهای امنیتی، به دنبال آزادی برخی از فعالان ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است. در اغتشاشات اخیر دستگیر شدند.»

دانلود بیانیه علم و فناوری برای فعالان رسانه ای