فراز و نشیب صنعت ارزهای دیجیتال از دیدگاه یک اقتصاددان


آیا به پایان دوران ارزهای دیجیتال نزدیک می شود؟

در میان اخبار بد از زمستان کریپتو، ورشکستگی رسوایی FTX بار دیگر این صنعت را مورد تردید قرار داده است. اکونومیست پس از جستجوی پاسخی برای این سوال، در سرمقاله خود به فراز و نشیب‌های صنعت ارزهای دیجیتال و ماهیت حیاتی آن پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، انفجار و فروپاشی ناگهانی FTX ضربه فاجعه باری به صنعتی وارد کرد که پیش از این سابقه شکست و رسوایی داشت.

صنعت کریپتوکارنسی هرگز تا این حد جنایتکار و بیهوده نبوده است. فروپاشی موسسات شبه مالی و شخصیت های تثبیت شده یک وسواس مالی کلاسیک است که بارها در تاریخ تکرار شده است، از تب لاله هلندی قرن هفدهم تا بحران های بانکی آمریکا در اوایل قرن بیستم.

کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال در سال گذشته به نزدیک به ۳ تریلیون دلار رسید. این رقم از ۸۰۰ میلیارد دلار در ابتدای سال ۲۰۲۱ افزایش یافته و امروز به ۸۳۰ میلیارد دلار بازگشته است.

مانند پایان هر جنون، اکنون این سوال مطرح می شود که آیا ارز دیجیتال می تواند به جز در موارد کلاهبرداری و بازارهای غیررسمی مفید باشد؟ چندی پیش، این فناوری وعده واسطه گری مالی سریع تر، ارزان تر و کارآمدتر را می داد.

با هر رسوایی جدیدی که رخ می دهد، احتمال اینکه سرمایه گذاران وحشت کنند و صنعت ارزهای دیجیتال را برای همیشه ترک کنند بیشتر می شود. با این حال، هنوز امید وجود دارد که نوآوری پایدار روزی ظهور کند. اگرچه این رویا هر روز دور از ذهن به نظر می رسد.

به گفته اکونومیست، حتی با فروپاشی کامل صنعت ارزهای دیجیتال، این امید باید زنده بماند. علیرغم اخبار ناگوار هفته گذشته برای بازار، پتانسیل فنی اساسی ارزهای دیجیتال ارزش کاوش را دارد.

بانکداری به طور سنتی نیاز به زیرساخت های گسترده برای حفظ اعتماد بین افراد خارجی دارد. ایجاد و حفظ اعتماد پرهزینه است و اغلب توسط نهادهایی که بر آن مسلط هستند حمایت می شود.

در مقابل، بلاک چین های عمومی بر روی شبکه ای از کامپیوترهای غیرمتمرکز ساخته شده اند و شفافیت تراکنش ها امنیت آنها را تضمین می کند و در تئوری، آنها را قابل اعتماد می کند. منبع باز و عملکرد قابل تعامل را می توان در تسهیلات صفحات مختلف، از جمله فناوری جدید قرارداد هوشمند خوداجرا که تضمین شده است طبق توافق کار کند، ادغام کرد.

یک سیستم مبتنی بر توکن‌ها و قوانین حاکم بر آن‌ها می‌تواند راهی هوشمندانه برای تشویق مشارکت‌کنندگان منبع باز فراهم کند. این به فرصت ها و ترتیباتی اجازه می دهد که اجرای آنها در دنیای واقعی پرهزینه یا غیرعملی باشد، برای مثال به هنرمندان اجازه می دهد تا سهمی از سود حاصل از فروش مجدد آثار دیجیتال را حفظ کنند.

وعده های دروغین صنعت بلاک چین

با این حال، از دیدگاه یک اقتصاددان، خبر ناامیدکننده این است که با وجود گذشت ۱۴ سال از اختراع بلاک چین بیت کوین، اندکی از وعده های امیدوارکننده این فناوری محقق شده است. چشم انداز باورنکردنی پشت تقاضای صنعت ارزهای دیجیتال، استعدادهایی را از فارغ التحصیلان محترم کالج به متخصصان وال استریت، سرمایه گذاران خطرپذیر، صندوق های ثروت دولتی و صندوق های بازنشستگی جذب کرده است.

مقدار زیادی پول، زمان، استعداد و انرژی برای ساخت پایگاه‌های اطلاعاتی مجازی و ایجاد نسخه‌های کارآمد و غیرمتمرکز از عملکردهای اساسی مالی، مانند مبادله ارز و وام، صرف شده است.

با این حال، هنوز بسیاری از کاربران به دلیل ترس از دست دادن سرمایه، به خدمات ارائه شده اعتماد کامل ندارند و این ابزارهای مالی به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرند. در مقابل، ارزهای دیجیتال به طور گسترده برای شرط بندی روی توکن های ناپایدار استفاده می شوند و پولشویی، نقض تحریم ها و کلاهبرداری رایج هستند.

در چنین شرایطی مردم با بدبینانه می گویند زمان تنظیم و قانون گذاری این صنعت فرا رسیده است. اگر از جامعه سرمایه داری انتظار می رود که به سرمایه گذاران فرصت ریسک بدهد و واضح است که اگر بر اشتباهی پافشاری کنند، ضرر خواهند کرد.

حتی در این دوران فاجعه‌بار ارزهای دیجیتال، انتقال سرمایه به سایر سیستم‌های مالی مدیریت شده است. علاوه بر این، باید اذعان داشت که موفقیت هیچ نوآوری تضمین نشده است و نه شکست و نه موفقیت هیچ خدمات یا بازاری را نمی توان با قطعیت پیش بینی کرد.

مردم باید آزاد باشند تا زمان و سرمایه خود را به ایده همجوشی هسته‌ای، کشتی‌های هوایی، حیات در مریخ، متاورژن‌ها و بسیاری دیگر از فناوری‌های جدید اختصاص دهند که ممکن است هرگز به نتیجه نرسد. در عین حال، ارز دیجیتال تفاوتی با سایر فناوری ها ندارد و با توسعه اقتصاد مجازی، ممکن است اپلیکیشن های غیرمتمرکز قابل اعتمادتر و کارآمدتری به بازار معرفی شوند.

امنیت و جو صنعت بلاک چین را حفظ کنید

فناوری بلاک چین زیربنایی همچنان در حال بهبود است. ارتقاء بلاک چین اتریوم در ماه سپتامبر مصرف انرژی را به شدت کاهش داد و راه را برای حجم تراکنش های بسیار کارآمد هموار کرد. به جای تنظیم بیش از حد یا سرکوب ارزهای دیجیتال، تنظیم کننده ها باید روی دو وظیفه اصلی تمرکز کنند.

اول، مانند هر فعالیت مالی دیگری، احتمال سرقت و کلاهبرداری کاهش می یابد. وظیفه دیگر می تواند مصون نگه داشتن سیستم مالی اصلی از آسیب بیشتر ارزهای دیجیتال باشد. اگرچه فناوری بلاک چین برای اجتناب از مقررات در عمل طراحی شده است، به نظر می رسد لازم است نهادهایی که امنیت صنعت ارزهای دیجیتال را حفظ می کنند، تنظیم شوند.

از جمله این قوانین، الزام صرافی ها به حمایت از سپرده های مشتریان با دارایی های نقدی است. نکته دوم قوانینی است که شفافیت و افشاگری را تضمین می کند به طوری که مشخص می کند که مثلاً شرکت وام هنگفت و مشکوکی به بازوی معاملاتی خود در بورس اختصاص داده است.

اینکه صنعت ارزهای دیجیتال می تواند از آشفتگی جان سالم به در ببرد یا مانند بحران اقتصادی حباب لاله به یک کنجکاوی مالی تبدیل شود، به اجرای مقررات بستگی ندارد. هرچه این رسوایی گسترده‌تر شود، شرکت‌ها و دیدگاه‌های غیر صادقانه آن‌ها عمیق‌تر در باتلاق شرم فرو می‌روند. در زمانی که سرمایه گذاران و کاربران می ترسند سرمایه خود را از دست بدهند، وسوسه نوآوری دیگر منطقی نخواهد بود.

منبع: اقتصاد جهانی