غذای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان


سیگار کشیدن غذا ؛ خوشمزه اما خطرناک

خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک پاکت سیگار یا 4 روز تنفس هوای آلوده شهری است! در این بخش از سایت توسط اصفهان ارنتر دکتر سیگار کشیدن را با خطر مواجه کنید.

سیگار کشیدن فرآیندی است که شامل پختن ، چشیدن و نگهداری طولانی مدت غذا است. در این فرایند ، غذا در معرض بخار قرار می گیرد (معمولاً از چوب سوخته سیگار می کشد). در طول سیگار کشیدن داغ ، غذا به مدت چند ساعت در معرض بخار قرار می گیرد ، به طوری که غذاهای خام مانند گوشت یا ماهی در این فرآیند کاملاً پخته می شوند. در طول سیگار کشیدن سرد ، غذا برای مدت طولانی در معرض بخار قرار می گیرد ، گاهی اوقات تا چند روز ، برای نگهداری طولانی مدت یا عطر. این روش معمولاً برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیر ، سبزیجات و میوه های مختلف نیز از این طریق دود می شوند.

سیگار کشیدن در نقاط مختلف جهان

در چین از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای تهیه چای استفاده می شود. این مواد زیر تابه قرار می گیرند و سپس گوشت یا غذای دیگر را داخل تابه می ریزند و غذا را به آرامی دود می کنند. در حالی که غذا سیگار می کشد ، عطر مخلوط برنج و چای را جذب می کند.

در اروپا ، بلوط به طور سنتی برای کشیدن گوشت و ماهی استفاده می شود ، اما امروزه بلوط اغلب برای سیگار کشیدن غذا استفاده می شود.

در آمریکای شمالی ، علاوه بر بلوط و آجیل ، از گردو نیز استفاده می شود. البته گاهی از چوب درختان میوه مانند گیلاس یا آلو برای سیگار کشیدن نیز استفاده می شود.

در گذشته در مزارع کشورهای غربی ساختمان خاصی به نام خانه دود وجود داشت. در این قسمت انواع مختلف گوشت دودی می شد و سپس این گوشت ها ذخیره می شد.

امروزه در روشهای نوین و صنعتی از بخار مایع استفاده می شود که از تقطیر ، تصفیه و غلظت بخار معمولی بدست می آید که عوارض جانبی کمتری دارد.

خطرات غذاهای دودی پرخطر

فرآیند سیگار کشیدن از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و تجزیه چربی های موجود در محصول را کند می کند ، اما از سوی دیگر ، صدها ترکیب سمی تا کنون در بخار شناسایی شده است که برای سلامتی انسان مضر است و در برخی موارد اثبات شده است. سرطان زایی.

برخی از مواد موجود در بخار شبیه ترکیبات سمی موجود در بخار سیگار است. با تحریک دستگاه گوارش ، این ترکیبات می توانند بر سلامت انسان تأثیر جدی گذاشته و خطر ابتلا به برخی سرطان ها مانند سرطان دستگاه گوارش را افزایش دهند. جالب است بدانید خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک بسته سیگار یا 4 روز تنفس هوای آلوده در شهر است.

سیگار کشیدن در شرایط کنترل نشده باعث ایجاد ترکیبات هیدروکربنی حلقوی مانند آنتراسن می شود که سمی و سرطان زا هستند و وارد محصول دودی می شوند. این مشکل غنی از محصولاتی است که به طور سنتی خارج از مراقبت های بهداشتی تولید می شود.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن حاصل از سوخت چوب با هموگلوبین و میوگلوبین موجود در خون ترکیب شده و رنگ خاصی از محصولات دودی را تشکیل می دهد. مونوکسید کربن میزان میکروب های هوازی را در محصول نهایی کاهش می دهد و اکسیداسیون چربی ها را کند می کند. از سوی دیگر ، مونوکسید کربن با تحریک میکروب های سازنده هیستامین و افزایش واکنش های آلرژیک یا آلرژیک در مصرف کننده ، میزان هیستامین موجود در محصول را افزایش می دهد.


بیشتر بدانید: مضرات قند را بررسی کنید


فرآیند سیگار کشیدن باعث ایجاد ترکیبات پراکسید در سطح محصولات گوشتی می شود که به نوبه خود خطر سرطان زایی این محصول را افزایش می دهد. سیگار کشیدن و کشیدن گوشت نیز احتمال فعالیت لیستریا مونوسیتوژنز را در محصول افزایش می دهد. این باکتری یکی از عوامل مسمومیت غذایی است. این می تواند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر افراد آسیب پذیر ایجاد کند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در بسیاری از موارد ، مواد اولیه گوشت برای سیگار کشیدن استفاده می شود. آنها در درجه اول حاوی آلاینده ها و ترکیباتی هستند که از هضم غذا ناشی می شوند. با توجه به این واقعیت که در فرآیند سیگار کشیدن طعم غذا تغییر می کند ، تشخیص فساد اولیه غذا دشوار است. و این ویژگی زمینه را برای سود و تقلب در غذا فراهم می کند.

در میان محصولات دودی ، وافل و محصولات گوشتی وافل به دلیل مصرف نادرست در بین اقشار جامعه بیشترین تهدید را برای سلامت مصرف کننده به همراه دارد. آنچه مسلم است این است که چنین محصولاتی حاوی نیترات بیشتری (که به احتمال زیاد در بدن به نیتروزامین تبدیل می شود) بیشتر از سوسیس های معمولی است. مصرف چنین محصولاتی خطر ابتلا به سرطان شکم و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده در اروپای شرقی و ایسلند ، جایی که چنین محصولاتی به طور گسترده مصرف می شود ، بسیار گسترده است. تحقیقات نشان داده است که خطر ابتلا به انواع بیماری ها با مصرف محصولات دودی با بیماری هایی که در اثر چربی اشباع شده زیاد ایجاد می شود ، یکسان است.

غذای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان

توصیه ها

1- اگر از مصرف گوشت دودی یا نمک شور لذت می برید ، فقط گاهی اوقات در مقادیر کم از آن استفاده کنید. زیرا این محصولات به تدریج تأثیرات منفی بر بدن می گذارند. از مصرف آنها تا حد امکان در یک زمان یا به مدت طولانی خودداری کنید.

2- هنگام سیگار کشیدن محصولاتی مانند ماهی ، گوشت ، اره و اره برقی ، از مقدار زیادی نمک استفاده می شود. بنابراین ، مصرف این محصولات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نیز باید از خوردن گوشت خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، این نوع سردردها را تشدید می کنند.


دکتر رضا اطمینانانی

اصفهان ارنتر


دکتر رضا اطمینانانی با ارائه روشهای اساسی در تغذیه و کمیت و نحوه غذا خوردن می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان کلیک کنید.


مطالب توصیه شده:

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سالم ماندن

محصولات تراریخته و تغذیه ای

آسیب مواد شیرین را بررسی کنیددیدگاهتان را بنویسید