عملکرد اصلی ارز دیجیتال بانک مرکزی؛ اصل و فرع را با هم اشتباه نگرفتیم؟


معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تصریح کرد: در مورد رمزریال، بانک مرکزی ایران اساساً بر مبنای حذف بانک ها در جریان تراکنش ها و تراکنش های مالی هدف گذاری نکرده است، زیرا بانک ها جزء لاینفک تراکنش ها هستند. .

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، با داغ شدن بازار جهانی ارزهای دیجیتال، بسیاری از بانک های مرکزی توکن های سکه خود را معرفی کرده اند. این موضوع در سال های اخیر در دستور کار بانک مرکزی کشورمان قرار گرفته است.

پیش از این اعلام شده بود که ارز بانک مرکزی یعنی ریال در سال ۱۴۰۱ میلادی منتشر می شود. و اخیراً علی الصلح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی البته اعلام کرد: طبق قولی که همکارانم در بانک مرکزی داده اند، از شهریور ماه کد ریالی اجرا می شود.

محرمین، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، هدف از طراحی ارز دیجیتال در بانک مرکزی را تبدیل اسکناس به یک نهاد پولی باز و قابل برنامه ریزی دانست و گفت: با این فرآیند، پول دارای یک موجودیت هوشمند می شود. برای مثال، زمانی که شخصی تسهیلاتی را به عنوان ارز دیجیتال دریافت می‌کند، به بانک و وام‌دهنده اجازه می‌دهد تا مبلغ دقیق مورد نیاز را در جایی که هدف آن است، سرمایه‌گذاری کنند. اما در مورد اسکناس و سایر روش های انتقال پول، چنین ردیابی هوشمندی برای تسهیل کننده و سیاست گذار امکان پذیر نیست. به عبارت دیگر توکن ارزی فضای نوآورانه ای را در عرصه پولی ایجاد می کند و بانک های مرکزی دنیا به سمت استفاده از توانمندی های خود حرکت می کنند.
مهران محرمیان در یادداشتی که برای خبرگزاری تسنیم ارسال شده، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ضمن تشریح کارکرد اصلی پول دیجیتال بانک مرکزی، نوشت: باز به روی بانک ها با بانک مرکزی، «پول دیجیتال بانک مرکزی» است. مورد استفاده قرار گرفت.

اما پس از ظهور و توسعه ارزهای رمزنگاری شده؛ حوزه پول دیجیتال بانک مرکزی به طور قابل توجهی در ادبیات تخصصی این موضوع توسعه یافته است. بر اساس رتبه بندی بانک های انحلال جهانی، در حال حاضر حداقل چهار ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) وجود دارد. یکی از ویژگی های برجسته انواع این نوع پول، انتشار انحصاری آن توسط بانک های مرکزی است که تفاوت اصلی آنها با سایر توکن ها با نوع پشتیبانی صادر شده توسط ناشران خصوصی است.

بسته به اینکه ارز دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی به صورت توکن دیجیتال صادر می شود یا بر اساس حساب های افتتاح شده نزد بانک مرکزی؛ همچنین بسته به اینکه پول دیجیتال منتشر شده در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد یا صرفاً در اختیار بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری برای تسهیل تسویه وجوه کلان قرار می‌گیرد، یکی از چهار نوع مختلف دیجیتال بانک مرکزی است. پول ایجاد شود

به این ترتیب در کشورهایی که مهمترین نیاز آن تسهیل در پرداخت های خرد و تنوع بخشی به این بخش از پرداخت ها است، انتشار پول دیجیتال توسط بانک مرکزی و عرضه عمومی آن برای استفاده همه اقشار جامعه کدگذاری می شود که همان ارز دیجیتال است. بانک مرکزی دولتی؛ رمز عبور بانک مرکزی یا CBCC است. نکته مهم در مورد این شکل از پول دیجیتال قابلیت برنامه ریزی آن است.

در واقع پس از گسترش رمزارزها و رمزارزها، با توجه به توکن بودن این دارایی ها (علاوه بر دیجیتالی بودن، به صورت رمزگذاری شده در قالب توکن دیجیتال صادر می شود)، ظرفیت بسیار مهمی در این حوزه فعال شده است که را می توان از عبارت «پول قابل برنامه ریزی» یا «ظرفیت قرارداد هوشمند» تعبیر کرد، اگرچه در پول دیجیتال معمولی امکان پذیر است، اما به دلیل هزینه بسیار بالای اجرا و پیاده سازی، اجرای آن یک چالش عملی است.

بنابراین، یکی از اهداف اصلی بانک‌های مرکزی در انتشار پول دیجیتال، ایجاد و دسترسی به پول رمزی (ارز رمزنگاری شده بانک مرکزی) است تا بتوانند از قدرت قراردادهای هوشمند که توانایی برنامه‌ریزی پول را فراهم می‌کنند، استفاده کنند. ممکن است. واضح است که هزینه اجرای این مدل بسیار کمتر از زمانی است که بخواهیم این قابلیت را در پول دیجیتال معمولی فعال کنیم که امروزه نیز از آن استفاده می شود. نباید نادیده گرفت که پول قابل برنامه ریزی به خودی خود یک شمشیر دولبه است، اما تصور آینده فناوری مالی بدون امکان برنامه ریزی پول تقریبا غیرممکن است، به خصوص که امروزه مفاهیمی مانند امور مالی غیرمتمرکز در حال ظهور هستند که عمدتا مبتنی بر آن هستند. در مورد تمرکززدایی و قطعاً باید در این فضا برای پول نمادین ماند تا نیازهای چنین محیطی برطرف شود.

بدیهی است بانک های مرکزی باید بتوانند پس از توسعه قابلیت های قراردادهای هوشمند در فضای کسب و کار، راهکار و پاسخ مناسبی به نیازهای فعالان این حوزه ارائه دهند، در غیر این صورت به گفته برخی از هم اکنون نیز چنین است. به عنوان مثال، شبکه های ارزهای دیجیتال جهانی مانند اتریوم به این نیاز کاربران مالی پاسخ می دهند که از طریق آن بانک های مرکزی به تدریج حاکمیت پولی خود را از دست خواهند داد.

البته در پاسخ به این احتمال باید به اقدامات بانک های مرکزی توجه کرد چرا که با اقدامات بانک های مرکزی دنیا آنچه انتظار می رود این است که در درجه اول بانک مرکزی به نقطه تعادل برسیم. نماد پول نقش مهمی در ایجاد این نقطه تعادل دارد.

از سوی دیگر، اگرچه قابلیت های بسیاری دیگر در مفهوم پول دیجیتال بانک مرکزی نهفته است، اما دستیابی به این قابلیت ها هرگز هدف اصلی نبوده است. به عنوان مثال، با ظهور پول دیجیتال، حمایت ها هدفمندتر می شود، هرچند دستاورد جذابی است، اما هدف اصلی بانک های مرکزی پایه گذاری اقتصاد دیجیتال و فعال سازی قدرت قراردادهای هوشمند از این طریق است.

نکته مهم دیگر این است که توکن‌های دیجیتال به دلیل هزینه کم، ابزار بسیار مناسبی برای مدیریت نقدینگی توسط بانک‌ها و البته ابزار بسیار مفیدی برای پرداخت‌های کوچک هستند، بنابراین در مورد ارز دیجیتال «بانک مرکزی» باید به این موضوع توجه کنیم. . اساساً هدف حذف بانک ها در جریان معاملات و معاملات مالی نبود، زیرا بانک ها جزء لاینفک معاملات هستند.

در واقع نقش اصلی بانک ها در رمزارزها علاوه بر مشارکت در فضای توزیع برای راستی آزمایی تراکنش ها، توسعه قراردادهای هوشمند است که متأسفانه مهمترین ویژگی است که منتقدان سهوا یا عمدا از آن غفلت کرده اند، در حالی که این بزرگترین و مهمترین. مهمترین توانایی بانک ها در این فرآیند ارائه خدمات ارزنده به فضای کسب و کار و توسعه قراردادهای هوشمند در اقتصاد بوده است.

منبع: تسنیم