علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و برای هر فردی با هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که به آن مبتلا می شوند یا در دیگران مشاهده می کنند از علت آن آگاه نیستند.

شاید این مقاله شما را به این میل برساند که با علت درمان آن آشنا شوید. در این مقاله می خواهیم نگاهی ویژه به این عارضه از علت تا درمان این بیماری داشته باشیم و اطلاعات گسترده ای را در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقت است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است ، که به آن “از دست دادن” نیز گفته می شود. این عارضه معمولاً زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نکند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از یک بیماری زیرزمینی باشد.

علل سنکوپ

چه چیزی باعث ایجاد سنکوپ می شود؟

سنکوپ یک علامت است که می تواند به دلایل مختلف کشنده باشد. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق بیش از حد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می تواند باعث ایجاد سنکوپ شود.

تعیین علت سنکوپ در هر بیماری زیرزمینی نیز مهم است. با این حال ، برخی از بیماری های قلبی جدی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین نوع ضعف و یک دلیل منظم برای مراجعه به بخش های اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا “وازودرسور” نیز نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS معمولاً در کودکان و بزرگسالان دیده می شود ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً هنگام ایستادن رخ می دهد و اغلب قبل از آن احساس گرما ، حالت تهوع ، سبکی ، دید تونل یا “تاریکی” ایجاد می شود. فرد خوابیده جریان خون را به حالت هشدار باز می گرداند و گرفتگی ها را متوقف می کند.

سنکوپ موقعیتی که نوعی NMS است ، با برخی از عملکردهای بدن مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خندیدن یا بلعیدن همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که همچنین می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ نشان دهنده یک اختلال جدی است:

کسانی که آن را با ورزش تجربه می کنند.

کسانی که آن را با تپش قلب یا ضربان نامنظم تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلبی

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر انواع بیماری های قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع مختلف فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلبی هستند اما دارای بیماری جدی نیستند می توانند به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود بیماری جدی پزشکی ، ارزیابی بیشتر سرپایی ضروری است. شرایطی که ممکن است نیاز به ارزیابی و درمان بیمارستان داشته باشد شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلب باشد ، ممکن است نیاز به یک مانیتور قلب قابل کاشت خارجی یا سرپایی باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای قلبی جدی می توانند سنکوپ را در افراد مسن با افزایش شدید پس از 70 سالگی تشدید کنند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• کراوات زونگ

نبض ضعیف

تغییر دمای بدن که باعث می شود ناگهان احساس سرما یا سرما کنید.

عرق کردن ناگهانی و بی عاطفه

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا بزرگ شدن مردمک چشم

• احساس این که انگار صداها ناگهان خیلی دور شده اند.

سبکی ، افتادگی بدن یا این احساس که سر و بدن بدون وزن هستند.

• numm

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت در فضا

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    سنکوپ قلبی در نوجوانی

سنکوپ در نوجوانی و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. افراد جوانتر که بیماری قلبی ندارند اما سنکوپ را در حالت ایستاده تجربه کرده اند یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، کمتر در معرض ابتلا به سرطان قلب هستند.

سنکوپ قلبی در افراد زیر 60 سال خطر بیشتری دارد. مردان؛ وجود بیماریهای قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ ضعف در سخت کوشی هنگام خواب معاینه غیرعادی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط ارثی.

    سنکوپ قلبی در نوجوانی

آیا هنگام سنکوپ نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

حالت تهوع معمولاً شواهدی از بیماری جدی نیست ، اما در صورت آگاهی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• شما بیش از یک بار زمین خورده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• وقتی ضعیف می شوید ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما تپنده یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• در صورت امکان بارداری تست بارداری
• نوار قلب (ECG) برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب و بررسی ضربان نامنظم قلب
• برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش قلب و فشار خون به تفاوت در وضعیت جسمانی ، آزمایش جدول انجام دهید
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
تشخیص های فعلی و گذشته
• داستانی درباره آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را به خاطر بیاورید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس که ممکن است در آن دخیل باشد را تشخیص دهد.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان این است که از بروز قسمت های سنکوپ جلوگیری کنید.

گزینه های درمانی عبارتند از:

• دارو مصرف کنید یا در داروهای قبلی تغییراتی ایجاد کنید.
• از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری برای بهبود گردش خون استفاده کنید.
تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید: ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از قهوه و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن بلند کننده ها در زیر پاهای تخت انجام دهید.
از شرایط یا “محرک” هایی که باعث ایجاد یک دوره سنکوپ می شوند اجتناب یا تغییر دهید.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای حفظ ضربان قلب منظم (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را کنترل می کند و ریتم سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی استفاده می شود).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده ضعف ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. هرکس مبتلا به سنکوپ است باید یک ارزیابی اولیه توسط پزشک خود شامل معاینه فیزیکی و سابقه کامل و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب داشته باشد.

الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ضربان قلب غیر طبیعی) ارائه دهد. آزمایش های دیگر ، مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد استفاده قرار گیرد.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماری مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی مورد نیاز باشد.

4- اگر ارزیابی اولیه مشخص نیست ، “آزمایش آویزان” برای بیماران مفید است. فشار خون و ضربان قلب هنگامی که روی تخته دراز می کشید و تخته را خم می کنید اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً در شیب به دلیل فشار سریع در فشار خون و نبض ضعیف می شوند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و هیچ بیماری پزشکی جدی معمولاً در محیط سرپایی قابل کنترل نیستند. برای افراد مسن ، یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان می تواند مفید باشد.

6. برای افرادی که کمبود آب دارند ، افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است در جلوگیری از سنکوپ مفید باشد. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها – برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS مشخص نیست. سایر تغییرات در شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز می تواند برای کودکان مفید باشد.

آینده سنکوپ

برخی از مطالعات نشان داده اند که با دوره های مکرر سکته مغزی ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد ، اما مطالعات بهتری طراحی شده اند که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن کار و ظرفیت عملیاتی است. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و عملکرد به عنوان پیامدهای احتمالی و درک بهتر ارتباط علایم سنکوپ ، علل و بیماریهای زیرزمینی با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند در این زمینه کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر با تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی و دیابت ممکن است یکی از بهترین مراکز در تشخیص و درمان این نوع بیماری باشد. اگر چنین بیماری هایی را تجربه می کنید ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید