علت سوزش پا در شب و روش درمان (توسط متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز باعث ناراحتی شما می شود یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه سوختگی پا اغلب شکایت افراد مسن است. اما به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجا که یکی از راههای کلیدی برای مدیریت سوختگی های حساس پا از بین بردن علت آن است ، ما در زیر شش علت اصلی سوختگی پا را بررسی می کنیم.

علت سوزش پا در شب: پاسخ متخصص

احساس سوزش پا در هنگام خواب ممکن است نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت هنگامی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز اضافی در بدن آنها به دیواره رگ های خونی تأمین کننده اعصاب آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل سوزن سوزن شدن ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها یا کاهش توانایی احساس گرما ، سرما و درد در پاها است. گاهی اوقات پزشک آزمایشاتی را برای بررسی عملکرد طبیعی اعصاب شما انجام می دهد. درمان نوروپاتی محیطی شامل روش هایی برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، مدیریت درد و مراقبت خوب از پا است.

احساس سوزش پا: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش و در پای خود می کنید ، به این معنی است که اعصاب پای شما تحت تاثیر دیابت قرار دارد. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد بدون علت در پا در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک معمولاً احساس می کنند که پاهایشان “کج” شده یا احساس سوزش کسل کننده ای در پاهای خود احساس می کنند که در شب بدتر می شود. البته در صورتی که علائم دیگری نداشته باشید که باعث سوزاندن پا شود ، این یک نوروپاتی محسوب می شود.

علاوه بر این ، ممکن است دچار گرفتگی های مکرر پا شوید. از آنجا که درمان نوروپاتی دردناک هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی اغلب در مردان و همچنین افرادی که سالها مبتلا به دیابت بوده اند ، بزرگسالان ، افراد سیگاری و همچنین افرادی که کنترل زیادی بر قند خون خود ندارند رخ می دهد.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 درصد افراد مبتلا را تسکین می دهد. این درمان ها شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم های تهیه شده از فلفل چیلی (کپسایسین) است. این کرم ها برای حساسیت زدایی روی پا مالیده می شوند. خبر خوب این است که اگر با یکی از این روش ها بهبود نیافتید ، درد این نوروپاتی اغلب با گذشت زمان از بین می رود.

سوختگی پا در شب: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

موقعیت پاهای ما نحوه راه رفتن و فشار روی پاهای ما را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن ما هنگام راه رفتن به طور مساوی بر روی پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی از افراد فشار موضعی را روی پاهای آنها وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که سپس باعث ایجاد احساس گرما ، قرمزی و سوزش می شود.

قوس بزرگ در وسط پا نمونه رایج این مورد است. در این حالت قسمتهای کمتری از پا روی زمین قرار می گیرد و بنابراین پاشنه ها و بیرون زدگی جلوی پا مناطق اصلی حمل کننده فشار هستند. هرگونه تفاوت در طول پاها نیز می تواند باعث این مشکل شود ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت وزن یک پا بیشتر از پای دیگر است.

20 راز که زبان شما در مورد سلامتی شما به شما می گوید!

برخی مشکلات و شرایط پزشکی پا مانند برجستگی ، پینه ، زگیل و مفاصل متورم برجسته نیز می تواند هنگام راه رفتن فشار بیشتری به پا وارد کند و به طور بالقوه باعث سوزش پا شود.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن عصبی که از مهره ها به ناحیه اطراف ، بازوها و پاها منتقل می شود ، آسیب می بیند. مسیر این عصب از مهره ها تا پا فاصله زیادی دارد و هر نوع صدمه ای در هر نقطه از این مسیر می تواند منجر به علائم عصبی در پا شود ، از جمله سوزن سوزن شدن ، سوزن سوزن شدن و سوزش.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. تحقیقات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. دلیل این امر افزایش و عدم کنترل قند خون در دراز مدت است که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کرده ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض به آرامی ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که احساس سوزش پا شدت می یابد یا حتی ممکن است پا بی حس شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی از درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونتها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- Mortons Neuroma

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم در پا است که به دلیل التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده است ، اغلب بین پای دوم و سوم یا سومین و چهارمین انگشتان پا ایجاد می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، برخی علائم عصبی از جمله سوزش پا رخ می دهد.

در این شرایط احساس درد و سوزش در پا هنگام پوشیدن یک کفش باریک یا باریک بدتر می شود ، زیرا این مدل کفش ها استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و در نتیجه عصب بیشتر فشرده و تحریک می شود.

برای تضعیف بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (توسط پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا گیر افتادن عصب (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در مچ پا داریم به نام تونل تارسال. این تونل گذرگاهی برای بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، وریدها و اعصاب مچ پا فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ، ساختارهای تونل پشتی ، از جمله عصب تیبیای خلفی ، فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پا را ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا منقبض شدن این اعصاب شامل صافی کف پا ، تاندون ها ، کیست یا تاندون متورم در تونل است که فضا را اشغال کرده و عصب را فشرده می کند ، آسیب به ناحیه مچ پا ، آسیب به ساختارهای تونلی. تارسال به دلیل تورم یا سایر شرایط التهابی که بر عصب فشار وارد می کند. چندین نقطه دیگر در امتداد عصب وجود دارد که ممکن است تحت فشار باشند.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

درست مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط هایی که می توانند در اثر ضربه آسیب ببینند ، اعصاب ما نیز می توانند آسیب ببینند و باعث ایجاد تعدادی از علائم عصبی از جمله سوزش پا می شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا ساق باشد ، به عنوان مثال ، پای کسی به پای شما ضربه می زند ، چیزی روی پای شما می افتد ، یک فوتبال به پای شما می خورد و غیره ، یا می تواند در ستون فقرات ، جایی که عصب بسیار سنگین تر است ، باشد. سرچشمه می گیرد درد می کند.

عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

پای ورزشکار نام عفونت قارچی است که می تواند باعث احساس سوزش موقتی و خاصی در کف پا و بین دندان ها شود. این عفونت قارچی لایه بیرونی پوست را درگیر کرده و در نتیجه باعث خشکی ، پوسته پوسته شدن ، قرمزی ، خارش ، سوزش و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی باعث تحریک می شوند زیرا قارچ از کراتین تغذیه می کند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست بسیار ساده است و کافی است از داروی ضد قارچ استفاده کرده و مراقبت های لازم را در خانه انجام دهید.

نکاتی که پای شما به شما در مورد سلامتی شما می گوید!

سایر علل سوختگی پا

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است عبارتند از: کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، اعتیاد به الکل ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای ، یا اختلالات ارثی مانند بیماری دندان شارکو ماری. ماری توت). سوزش پا نیز می تواند ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت مشخصی ندارد.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید