علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون و DNA در عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 به طور طبیعی در خوراک دام از جمله گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. متأسفانه کمبود B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از این منابع به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده نکنید ، احتمال کمبود آن وجود دارد.

علائم کمبود ویتامین B12

پوست کم رنگ یا زرد

افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند اغلب رنگ پریده هستند یا پوست و چشم آنها زرد رنگ است. زیرا کمبود B12 مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد می کند. ویتامین B12 نقش مهمی در تولید DNA برای ساخت گلبول های قرمز خون دارد. بدون آن ، سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. این وضعیت باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز بسیار بزرگتر از مغز استخوان شده و وارد جریان خون می شوند. بنابراین ، تعداد کمی از گلبول های قرمز در خون گردش می کنند و پوست رنگ پریده به نظر می رسد. شکنندگی گلبول های قرمز باعث تجزیه بسیاری از آنها می شود و بیلی روبین را افزایش می دهد. بیلی روبین هنگام تجزیه سلول های قدیمی خون توسط کبد تولید می شود. سطوح بالای بیلی روبین باعث زردی پوست و چشم می شود.

ضعف و خواب آلودگی

ضعف و خواب آلودگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. زیرا بدن ویتامین B12 کافی برای ساخت گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند ، ندارد. در افراد مسن ، این نوع کم خونی اغلب در اثر یک بیماری خود ایمنی ایجاد می شود که به آن کم خونی خطرناک معروف است. افراد مبتلا به این کم خونی هیچ پروتئین مهمی به نام فاکتور ذاتی تولید نمی کنند. فاکتور ذاتی برای جلوگیری از کمبود B12 ضروری است زیرا در روده با ویتامین B12 متصل می شود و به جذب آن کمک می کند.

احساس سوزن سوزن شدن

یکی از عوارض جدی کمبود طولانی مدت B12 ، آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیک تولید چربی میلین دارد. میلین اعصاب را به عنوان نوعی محافظ احاطه کرده است. بدون B12 سیستم عصبی نمی تواند به درستی عمل کند. یکی از شایع ترین علائم احساس سوزن سوزن شدن است که شبیه احساس سوزش در دست و پا است. جالب اینجاست که علائم عصبی مرتبط با کمبود B12 معمولاً علاوه بر کم خونی دیده می شود.

ویتامین B12

حرکت را تغییر دهید

در صورت عدم درمان ، آسیب به سیستم عصبی ناشی از کمبود B12 می تواند باعث تغییر در راه رفتن شود. حتی می تواند بر تعادل و هماهنگی بدن تأثیر بگذارد و فرد را مستعد زمین خوردن کند. این علامت بیشتر در کمبود تشخیص B12 در افراد مسن دیده می شود ، زیرا افراد بالای 60 سال مستعد ابتلا به کمبود B12 هستند. با این حال ، پیشگیری یا درمان کمبود می تواند تحرک را بهبود بخشد. همچنین می تواند در جوانان مبتلا به کمبود شدید مشاهده شود.

گلوکوسیت ها و زخم های دهانی

Glossit اصطلاحی است که برای توصیف زبان ملتهب استفاده می شود. در مورد گلوسیت ، رنگ و شکل زبان تغییر کرده و کسل کننده ، قرمز و متورم می شود. این التهاب همچنین می تواند زبان را صاف کند زیرا تمام برآمدگی های کوچک که حاوی جوانه های چشایی روی زبان هستند ناپدید می شوند. گلوسیت علاوه بر دردناک بودن ، می تواند نحوه غذا خوردن و صحبت کردن را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان داده است که زبان متورم و ملتهب ممکن است نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد. علاوه بر این ، برخی از افراد مبتلا به کمبود B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند تهوع ، سوزش و خارش در دهان را تجربه کنند.

تنگی نفس و سرگیجه

در صورت کم خونی ناشی از کمبود B12 ، احساس تنگی نفس و کمی سرگیجه خواهید داشت. زیرا بدن فاقد گلبول های قرمز برای تامین اکسیژن کافی به سلول های بدن است.

اختلال در بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری دید یا اختلال است. هنگامی که کمبود B12 درمان نشود منجر به آسیب به سیستم عصبی و عصب بینایی می شود. این آسیب می تواند سیگنال عصبی را که از چشم به مغز منتقل می شود و بینایی را مختل می کند ، مختل کند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی بینایی شناخته می شود.

نوسانات خلقی

کمبود ویتامین B12 با اختلالات خلقی و بیماری های مغزی مانند افسردگی و زوال عقل در ارتباط است. کمبود بالای B12 هموسیستئین می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، سیگنال های مغز را مختل کرده و باعث تغییر خلق و خو شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که درمان مکمل علائم را در افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند معکوس می کند.

به ما اطلاع دهید: Health Brest Complex B کپسول

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

افراد مسن ، افرادی که قسمتی از روده خود را جراحی کرده اند ، افرادی که متفورمین برای دیابت مصرف می کنند ، گیاه خواران و کسانی که از داروهای ضد اسید استفاده می کنند ، در معرض کمبود B12 هستند. متأسفانه علائم کمبود ویتامین B12 می تواند سال ها بعد ظاهر شود و تشخیص را پیچیده کند. گاهی اوقات کمبود B12 را می توان با کمبود فولات اشتباه گرفت زیرا کمبود B12 سطح فولات را کاهش می دهد. با کمبود فولات ، کمبود ویتامین B12 را می توان مسدود کرد و مشکل اصلی را نمی توان مشاهده کرد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید