عدم وجود این مواد به معنای تعطیلی شرکت ها نیست


نایب رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک

معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیک گفت: نبود این مطالب به معنای تعطیلی کسب و کار نیست، بلکه دریافت درگاه پرداخت آنلاین مستلزم دریافت این مطالب است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محمد جواد هادی درباره بخشنامه شاپرک برای شرکت های پرداخت برای تکمیل اجرای این الزام برای درگاه های پرداخت و برخی از حواشی ایجاد شده در این زمینه، گفت: الزامات قانونی این محصول برای شرکت های اینترنتی به ترتیب برای رعایت آنها. الزامات قانون تجارت الکترونیک و حمایت از حقوق مصرف کننده از سال ۱۳۸۸ با تصویب نامه هیات وزیران و ضمانت های اجرایی آن یعنی مشروط به ارائه درگاه پرداخت آنلاین مشمول آن از تاریخ ۱۳۸۸ می باشد. ۲۰۱۱.

این موضوع بار دیگر در ماده ۱۰۳ آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی که بنا به پیشنهاد شورای عالی مبارزه با پولشویی و پس از تصویب رئیس کل دادگستری به تصویب هیات وزیران رسیده بود، تصریح شد. اخیراً در ماده ۳ دستورالعمل مبارزه با قاچاق کالا در فضای مجازی که کمتر از سه ماه پیش در جلسه ۱۳۴ نفر از اعضای اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور رئیس جمهور و پس از کتبی ایشان به تصویب رسید. با تصویب، الزام این ماده به ارائه درگاه پرداخت آنلاین و مهلت سه ماهه به بانک مرکزی برای بهبود درگاه‌های پرداخت قبلی ابلاغ شد.

و معاون تسهیل و توسعه اپلیکیشن مرکز توسعه تجارت الکترونیک افزود: علاوه بر این، سال گذشته معاونت حقوقی ریاست جمهوری در پاسخ به دو نامه انجمن فین تک به صراحت اعلام کرد که شامل می شود. ماده ۱۰۳ در مورد شرکت های دارنده وجه و از سال گذشته دیوان عدالت اداری در دو جلسه خود رأی قطعی مبنی بر الزام قانونی این ماده مبنی بر لازم الاجرا بودن آراء دیوان عدالت اداری برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی صادر کرد. .

و هادی ادامه داد: بر این اساس و در اجرای قوانین و مقررات فوق الذکر از سال ۱۳۹۷ وب سرویسی جهت استعلام وضعیت تجاری بانک مرکزی و شرکت شاپرک ارائه شد و از بهمن ماه همان سال به این را نیاز دارند. اطلاعات برای شرکت های خدمات پرداخت (PSP) پیاده سازی شده است. حدود دو سال بعد و پس از برگزاری جلسات متعدد با شرکت‌های پرداخت و موسسات بخش خصوصی، اجرای این الزام برای درگاه‌های پرداخت جدید برای درگاه‌های پرداخت آغاز شد و پس از گذشت حدود یک سال، درگاه‌های پرداخت قبلی نیز در دستور کار سازمان قرار گرفت. بانک مرکزی.

عامل مرکز توسعه تجارت الکترونیک درباره ضرورت و کارکرد این ماده گفت: کارکرد اولیه این مقاله ایجاد شفافیت و جلوگیری از فعالیت سایت ها و صفحات قمار، شرط بندی، کلاهبرداری، عرضه کالاها و خدمات ممنوع است. ، و قاچاق. ، کلاهبرداری و … و در نهایت حمایت از شرکت های قانونی و حقوق مردم. این محصول علاوه بر احراز هویت و احراز هویت دامنه یا پلت فرم عرضه محصول/خدمت برای قابلیت نظارت بعدی، دارای عملکردهای مختلفی از جمله احراز هویت شماره تلفن همراه و ثابت، احراز هویت ایمیل، احراز هویت موقعیت مکانی فعالیت (نه تنها درخواست کد پستی)، احراز هویت صلاحیت است. در فعالیت هایی که به صلاحیت های خاصی نیاز دارد، مانند رشته بهداشت، ایجاد شناسنامه و مشاهده سوابق فعالیت، وضعیت تخلفات، وضعیت پاسخگویی به شکایات، زمینه مجاز فعالیت و اطلاعات مجوز صلاحیت، توانایی طرح شکایت و بیان رسیدگی اداری، امکان اخذ گزارش تخلف کلی، امکان اظهار نظر در صورت داشتن رتبه اعتماد و… دارد. همچنین کسب و کار از طریق روش‌های نظارت پس از اعطای اعطا، نظارت دوره‌ای، نظارت بر پرونده، گزارش‌دهی عمومی، نظارت سخت‌افزاری تخصصی، نظارت بر سیستم (نظارت هوشمند) و … که تا حد زیادی از وقوع تخلفات و جرایم جلوگیری می‌کند و حقوق را حفظ می‌کند، رصد می‌شود. مصرف کنندگان در فضا تجارت الکترونیک موثر است.

و محمد جواد هادی درباره نامه یکی از معاونان وزارت ارتباطات به مدیرعامل شاپرک و تصمیم به توقف اجرای ماده ۳ بخشنامه مبارزه با قاچاق در فضای مجازی و انتشار آن در رسانه ها گفت: مهمترین تفاوت بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای جهان سوم حاکمیت قانون است و تجربه کشورهای مختلف نیز خوب است که تنها راه پیشرفت را پایبندی و حرکت در چارچوب قوانین و مقررات می داند. خوشبختانه در دولت فعلی با اقدامات رئیس جمهور محترم و معاون اول ایشان هماهنگی خوبی در سطوح عالی دستگاه های مختلف وجود دارد و آنچه برخی رسانه ها به وجود تفرقه در بدنه دولت اشاره می کنند. ، نیست. کاملا درست است. همچنین لازم به ذکر است که هیچ خللی در دولت برای اجرای بخشنامه ای که سه ماه پیش با حضور رئیس جمهور تصویب شد وجود ندارد و این الزام برای درگاه های پرداخت آنلاین مورد تاکید قرار گرفته است، البته اختلاف نظر کارشناسان امری طبیعی است.

همچنین صلاحیت هیئت تحریریه و بهبود محیط کسب و کار و کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال در زمینه الزامات قانونی این عنصر از درگاه های پرداخت آنلاین طی نامه ای رسمی از معاونت حقوقی استعلام شد. تابستان امسال ریاست جمهوری و معاونت بر اساس نظرات مشورتی دیوان عدالت اداری و ماده ۱۰۳ آیین نامه اجرایی. و نظر معاون حقوقی رئیس جمهور مغایر با مراجع اجرایی فصل است. بنابراین در صورت وجود اختلاف نظر، موضوع قبلاً طبق روال قانونی داخلی دولت روشن شده است.

معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیک درباره تصمیم گیری در خصوص مجوز یا عدم مجوز این کالا افزود: همانطور که وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت توضیح دادند، از نظر ما این بند مجوزی برای راه اندازی کسب و کار نیست. به عبارت دیگر، هر شرکتی می تواند برای ارائه محصول خود یا فروش کالا از طریق پرداخت در محل و … در فضای مجازی حضور داشته باشد و در صورت عدم دریافت این کالا به هیچ وجه از طریق پلمپ از فعالیت آن جلوگیری نخواهیم کرد. فیلترها یا …، اما رسید پرداخت اینترنتی درگاه نیازمند این مورد است.

وی افزود: بر اساس متن ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاه‌ها و سامانه مودیان، دستگاه‌های کارتخوان و درگاه‌های پرداخت با مجوز فعالیت و شماره اقتصادی مطابقت دارند، در صورتی که این مورد به عنوان مجوز شناخته نشود، جایگزین عملی دیگری با پوشش کامل شرکت های اینترنتی عمومی، از جمله That no Guilds، Guilds و غیره، و کاهش میانگین زمان جایزه برای آن کالای معمولی به چند ساعت، آن آیتم بدون ستاره به چند دقیقه، و حتی ارائه یک سرویس وب برای وصول خودکار آن کالا برای پرداخت کنندگان، هر جایگزین دیگری قطعا انجام می شود این امر سیستم تجارت الکترونیک را با مشکلات جدی مواجه می کند، اما متاسفانه برخی از مخالفان به این نکات قانونی توجه نمی کنند.

وی در پایان با درک نگرانی برخی از فعالان تجارت الکترونیک در مناطق غیر ضابطه مند گفت: در حال پیگیری موضوع از طریق متولیان مرتبط با بخش خصوصی هستیم و انشاالله مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد. از این تجارت وی تاکید کرد: خوشبختانه در دولت کنونی همه نهادها در حوزه وظایف ذاتی و قانونی اعم از زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد، مالیات، بیمه و غیره، سیستم های صنعت، معدن و تجارت اعم از تجارت الکترونیک و فیزیکی را بر عهده دارند. مشکلات و ارتقای بهره وری که انتظار و خواسته اصلی عموم مردم و فعالان اقتصادی به ویژه در شرایط کنونی کشور است، متمرکز بوده و در آینده اهتمام بیشتری خواهد داشت.

منبع: مهر