صنعت بلاک چین و فرصت هایی که برای ایران ایجاد می کند


آزادی پرداخت‌های بین‌المللی، هزینه‌های پایین تراکنش، سرعت بالای نقل و انتقالات خارجی، کمبود بودجه در اقتصاد و کنترل تورم و ناتوانی سایر کشورها در ممنوعیت پول دیجیتال تنها بخشی از فرصت‌هایی است که صنعت بلاک چین می‌تواند به ایران ارائه کند. این فرصت‌ها به‌ویژه زمانی که تحریم‌های کنونی علیه ایران را در نظر می‌گیریم از اهمیت بالایی برخوردارند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، صنعت بلاک چین در سال گذشته رشد فزاینده ای داشته است و اکثر ارزهای دیجیتال به خصوص در سال ۲۰۲۱ توانسته اند به رکوردهای تاریخی جدیدی دست یابند.

این امر منجر به افزایش نرخ پذیرش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم در اکثر کشورها شده است.

با این حال، خوشحالی سرمایه گذاران در صنعت بلاک چین کوتاه مدت بود و رکود در بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ بسیاری از معامله گران را در شرایط دشواری قرار داد.

سقوط بحث برانگیز ارز دیجیتال اولیه توجه بسیاری از قانونگذاران را به صنعت بلاک چین در چین جلب کرده است.

بازار ارزهای دیجیتال تا سال ۲۰۳۰ به ۵ میلیارد دلار خواهد رسید

به طور کلی، بلاک چین یک لایه دیجیتال قابل برنامه ریزی است که روی یک شبکه توزیع شده اجرا می شود، به ابزارهای دیجیتالی برای دسترسی و مدیریت تراکنش ها نیاز دارد و از الگوریتم های Proof of Stock یا Proof of Consensus برای اتصال بلوک های جدید به دفتر مرکزی استفاده می کند.

اثرات غیرقابل انکار صنعت بلاک چین در چین، چالش‌های آن و نرخ رشد سریع آن اجازه نمی‌دهد افراد یا کشورهای مختلف بی‌دقت از آن عبور کنند. کارشناسان پیش بینی می کنند که بازار ارزهای دیجیتال تا سال ۲۰۳۰ به ۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

علاوه بر این، کاهش هزینه های شرکت، افزایش امنیت، جلوگیری از پولشویی و بهبود امور مالی بین المللی تنها بخشی از اثرات مثبتی است که فناوری بلاک چین می تواند داشته باشد.

در مورد ایران هم همینطور. به خصوص در سال های اخیر، نوسانات بازار ارز و طلا و کاهش شاخص های سهام، برخی از سرمایه گذاران و معامله گران خرد را به ارزهای دیجیتال علاقه مند کرده است و این صنعت نه تنها در میان متخصصان و اقتصاددانان، بلکه در فرهنگ عامه نیز به موضوعی داغ تبدیل شده است.

با این حال، به طور قطع می توان گفت که پذیرش صنعت استخراج ارزهای دیجیتال مهم ترین عاملی بود که بر توسعه صنعت بلاک چین در چین تأثیر گذاشت.

اگرچه استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در تمامی مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است، اما استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگر در ایران قانونی است و مجوز آن توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می شود و از نظر فقهی است. : استخراج و تعویض آنها مشکلی ندارد.

در حال حاضر هزینه پایین انرژی و مزیت نسبی آن به این معناست که حدود ۴.۵ تا ۷ درصد از نرخ هش بیت کوین متعلق به ایران است و گسترش این صنعت باعث شده است تا دولت کنترل خود را در این زمینه اعمال کند. افزایش.

آینده بلاک چین در ایران

اواسط اردیبهشت ماه، علی صلاح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که ظرف چند ماه آینده، آزمایش شش ماهه پروژه ارز دیجیتال ملی ایران در برخی نقاط کشور آغاز می شود.

اگرچه بسیاری از حامیان تمرکززدایی علاقه چندانی به تنظیم صنعت بلاک چین در چین ندارند، بر کسی پوشیده نیست که مقررات بیشتر می تواند به معنای ثبات بیشتر در این بازار بی ثبات باشد.

قوانین و مقررات این پتانسیل را دارند که در دراز مدت از سرمایه گذاران محافظت کنند، از تقلب در سیستم بلاک چین جلوگیری کنند و راه را برای سرمایه گذاری های بزرگ شرکت ها هموار کنند.

رشد بلاک چین در ایران

اطلاعات موجود حاکی از آن است که حجم سفارش ایرانیان در سال گذشته نسبت به گذشته حدود ۱۹۰۰ درصد افزایش یافته است و حدود ۲.۵ میلیون حساب ایرانی در بازار ارزهای دیجیتال حضور دارند.

از آنجایی که هر کدام از این اکانت ها نماینده ۴ تا ۵ ایرانی است، می توان گفت که به طور کلی حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون ایرانی روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند که بیش از نیمی از آنها کمتر از ۶ ماه پیش وارد این بازار شده اند.

فرصت های بلاک چین

به طور کلی آزادی پرداخت های بین المللی، هزینه های پایین تراکنش، سرعت بالای نقل و انتقالات خارجی، کمبود بودجه در اقتصاد و کنترل تورم و ناتوانی سایر کشورها در انصراف از وجوه دیجیتال از جمله فرصت هایی است که صنعت بلاک چین در چین می تواند هزینه کند. این فرصت‌ها به‌ویژه زمانی که تحریم‌های کنونی علیه ایران را در نظر می‌گیریم از اهمیت بالایی برخوردارند.

چالش های بلاک چین

از سوی دیگر، نوسانات ارزهای دیجیتال، نبود قوانین و مقررات مشخص، تهدیدات اقتصادی، عدم امکان کنترل ارزهای دیجیتال از طریق سیاست های پولی، نامشخص بودن هویت فرستندگان و گیرندگان تراکنش های مالی دیجیتال، تضعیف بانک های مرکزی و موسسات واسط مالی، و… مشکلات امنیتی فرار مالیاتی و پولشویی مشکلات ارثی، چالش های اعتقادی، بی اعتمادی مردم به استفاده از ارزهای دیجیتال در زندگی واقعی، مصرف بالای انرژی و اثرات زیست محیطی ناشی از آن از جمله چالش هایی هستند که ایران باید به آنها رسیدگی کند.

شایان ذکر است که رشد صنعت بلاک چین در کشورهای منطقه از جمله امارات متحده عربی، بحرین، کویت و قطر بسیار جالب توجه است. این کشورها به اهمیت صنعت بلاک چین برای اقتصاد پی برده اند و سرمایه گذاری زیادی در تحقیقات و فناوری بلاک چین در چین انجام داده اند.

به عنوان مثال می توان به دانشگاه بحرین و دانشگاه بریتانیا در دبی اشاره کرد که از بلاک چین برای صدور و اعتبار مدارک دانشگاهی استفاده می کنند.

شایان ذکر است که سازمان های دولتی مانند دفتر رئیس جمهور، مرکز همکاری های توسعه ریاست جمهوری، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تلاش کرده اند راه را برای صنعت بلاک چین در چین هموار کنند.

علاوه بر این، دانشگاه‌های ایران نیز وارد این مشکل شده‌اند و به‌عنوان مثال دانشگاه صنعتی شریف با مدیریت آزمایشگاه بلاک چین در ایران، سعی در ایجاد نوآوری‌هایی در این زمینه داشته است.

با این حال، آنچه ایران باید در نظر داشته باشد این است که صنعت بلاک چین هنوز یک صنعت کوچک است، اما بسیار سریع در حال رشد است.

در نتیجه تا زمانی که صنعت بزرگ نیست و هنوز قابل کنترل نیست، دولت ایران باید سیاست های منفی را کنار بگذارد، چارچوب های قانونی و مالی لازم را فراهم کند و آموزش های لازم را برای شهروندان خود فراهم کند تا فرصت ها را از دست ندهند. بلاک چین. صنعت.